تعداد بازدید : ۶۸۱
کد خبر : ۲۱۱۶۴۱
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید شد:
۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
عضو هیات مدیره سندیکای آلومینیوم گفت: صادرات آلومینیوم خام نیز با مشکلاتی مواجه شده و به عبارتی تولیدکنندگان ما ناچار هستند مواداولیه خود را با قیمت بالاتر وارد کنند و محصول خود را با قیمتی ارزان‌تر، روانه بازارهای صادراتی کنند چراکه دلالان بابت دور زدن تحریم‌ها، آلومینیوم ایران را با قیمت کمتری خریداری می‌کنند.

کاهش قیمت مواد اولیه، ثمره کرونا برای آلومینیوم سازان

به گزارش بورس نیوز، یکی از صنایع بورسی صنعت تولید آلومینیوم است و "فایرا" مهم‌ترین نماد این گروه محسوب می‌شود.

"فایرا" که از ابتدای مهرماه تاکنون بازدهی بیش از ۱۰۰درصدی برای سهامداران به ارمغان آورده، در ۱۱ماهه امسال ۳۴۵۷میلیارد تومان درآمد داشته که ۴۵درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

"فنوال" دیگر نماد این گروه که امروز هم با صف خرید همراه است، از ابتدای مهرماه بازدهی ۱۳۰ درصدی برای سهامداران به همراه داشته و در ۱۱ ماهه با پرش ۶۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳۷ میلیارد تومان درآمد شناسایی کرده است.

شیوع کرونا ویروس در بازارهای جهانی و داخلی، دغدغه احتمال کاهش تقاضا و به تبع آن قیمت کامودیتی ها را تقویت کرده است.

آریا صادق نیت عضو هیات مدیره سندیکای آلومینیوم در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: کاهش قیمت‌های جهانی تحت تاثیر شیوع کرونا، برای تولیدکنندگان آلومینیوم نگران‌کننده نیست چرا‌که قیمت مواداولیه تولیدکنندگان آلومینیوم یعنی آلومینا، تحت تاثیر نوسان های قیمت‌های جهانی بوده و اگر قیمت جهانی آلومینیوم کاهش یابد، قیمت آلومینا نیز کاهش خواهد یافت و بدین ترتیب، حاشیه سود شرکت های تولیدکننده آلومینیوم از جمله شرکت ایرالکو، تغییر محسوسی نخواهد داشت.

وی افزود: نکته نگران‌کننده در مورد صنعت تولید آلومینیوم، تامین مواداولیه است؛ حدود ۶۰درصد از آلومینا مورد نیاز صنعت آلومینیوم‌سازی از طریق واردات تامین شده و آمریکا با تحریم‌های همه جانبه، در حال اعمال فشار به هند و چین است تا تامین مواداولیه را برای ما سخت‌تر کند.

صادق نیت تاکید کرد: دغدغه تامین مواد‌اولیه به مراتب جدی‌تر از تبعات کرونا ویروس خواهد بود و تا‌کنون تامین مواداولیه با تهاتر انجام شده است.

این فعال صنعت آلومینیوم تصریح کرد: علاوه بر مشکلاتی که در مورد تامین مواد اولیه وجود دارد، صادرات آلومینیوم خام نیز با مشکلاتی مواجه شده و به عبارتی تولیدکنندگان ما ناچار هستند مواداولیه خود را با قیمت بالاتر وارد کنند و محصول خود را با قیمتی ارزان‌تر، روانه بازارهای صادراتی کنند چراکه دلالان بابت دور زدن تحریم‌ها، آلومینیوم ایران را با قیمت کمتری خریداری می‌کنند.

وی تصریح کرد: با این شرایط، می‌بایست حتی‌الامکان از صادرات آلومینیوم خام جلوگیری کرد و سعی کرد محصولات با ارزش افزوده بالاتر صادر گردد. ظرفیت کافی در صنایع پایین دستی کشور برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر در اختیار داریم که به دلیل شرایط رکودی، بخشی از آن خالی است. با تولید و صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر هم مشکلات صادرات مرتفع خواهد شد و هم اشتغال زایی صورت خواهد گرفت. امیدواریم از تحریم ها به عنوان فرصتی برای ایجاد ارزش افزوده بالاتر بهره ببریم.

صادق نیت در پیش بینی روند سودآوری شرکت های تولیدکننده آلومینیوم گفت: صنایع مادر و تولیدکننده آلومینیوم، سال خوبی را پشت سر گذاشتند و سودهای نسبتا خوبی هم محقق خواهند کرد. اگرچه صادرات انرژی با مشکلاتی همراه است، ولی امیدواریم انرژی بیشتری صرف تولید آلومینیوم و صادرات محصولات گردد و روند مطلوب سودآوری شرکت ها تداوم یابد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: