تعداد بازدید : ۱۵۶۰
کد خبر : ۲۱۱۸۱۳
ساعت پنج و نیم عصر؛
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به بازاری که با تیشه کرونا، تکان نخورد و برنامه ریزی ها برای خوش رقصی در نمایشگاه و...

به گزارش بورس نیوز سلسله حبابیون بار دیگر غلط پیش بینی کرد و در شرایطی که روز شنبه عده ای بر طبل ریزش بازار سرمایه و ذکر ما می دانستیم، می کوبیدند، بورس تهران نشان داد دیگر آن بازار بی رمق چند سال پیش نیست که با هر بادی، بلرزد. این بازار آنقدر محکم شده که نه سیل و زلزله و نه کرونا و حجم مبنا تکانش ندهد و اتفاقا علاوه بر آنکه امروز و دیروز، ریزش روز شنبه را جبران کرد، امروز ۱۲۲۱ میلیارد تومان هم توسط حقیقی ها پول به بازار تزریق شده که بالاترین مبلغ در تاریخ بورس بوده است!
وقت آن رسیده که بپذیریم قدرت دست حقیقی ها افتاده و دیگر چند حقوقی، افسار این بازار را در دست ندارند. با این روند ورود نقدینگی توسط حقیقی ها، احتمالا هم مجامع متفاوتی پیش رو خواهیم داشت و هم تغییراتی در ترکیب مدیریتی شرکت ها مشاهده خواهیم کرد.

 

پهن کردن بساط خوش رقصی با پوزخندی به کرونا

البته در این میان بعضی اهالی ملاصدرا هم رفتارهای عجیب و غریبی دارند. از یک سو، بخشنامه ای صادر می کنند که ایرادات فنی زیادی به آن وارد است و می گویند، ما ۶ماه کار کارشناسی کردیم و گوش هایشان را بر انتقادات سهامداران و کارشناسان می بندند؛ از سوی دیگر، در وضعیتی که کرونا همه کارها را بهم ریخته و هر تجمعی با اعتراض روبرو است، پول می گیرند تا برنامه نمایشگاه را ردیف کنند! حالا مشخص نیست در اوضاعی که بسیاری از مردم زندگی عادی شان را تعطیل کرده اند و هر گونه بساط تجمع آمیزی فعلا جمع شده، چطور به فکر نمایش و عرض اندام در نمایشگاه هستند؟

 

فعالیت ۳ شیفته برای تامین نیاز مردم

همیشه گرفتاری مردم، برای بعضی ها منبع کسب درآمد بوده؛ در این چند روز هم کم خبرهای مربوط به احتکار و گران فروشی نشنیده ایم. اما بد نیست یادی هم کنیم از تلاش کارگرانی که در شرایطی که کشور نیازمند محصولات یکبار مصرف و مواد ضد عفونی کننده بود، ۳ شیفته کار کردند تا نیاز بازار را تامین کنند. بی آنکه خم به ابرو بیاورند و از تجمع در کارگاه ها و کارخانه ها و کرونا، بترسند.

 

غفلت آقایان از بیخ گوش شان

بسیاری از مدیران و مسوولان کشور مرتبا در حال بحث بر سر مذاکره یا عدم مذاکره با دشمن موبور هستند؛ اما از همسایگان کناری شان، طوری غافل هستند که باید به حال این غفلت، خون گریست! سهم ایران از بازار های صادراتی پاکستان، فقط ۰.۶ درصد است! آمار صادرات به کشورهای شمالی و جنوبی از این هم بدتر است. عراق هم هر روز سبد وارداتش از ایران را کوچک تر می کند. حال جای سوال دارد که چطور تمام هم و غم دولتمردان، ارتباط با اروپا و آمریکا شده، ولی از بیخ گوش خودشان غافلند؟

 

روغنی برای چرب کردن کیسه از ما بهتران 
روغن نباتی جزو کالاهای اساسی است که مشمول دریافت ارز دولتی بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی است. مواد اولیه این صنعت هم وارداتی است و بخش عمده روغن های خام مورد نیاز صنعت، وارداتی است. گویا آقایان هم اصلا علاقه ای به کاهش وابستگی به واردات ندارند و البته با توجه به تخصیص ارز دولتی برای واردات مواد اولیه و رانت احتمالی برخی از ما بهتران، این بی علاقگی آقایان قابل توجیه است. اما سوال اینجا است که اصولا چرا باید روغن نباتی جزو اقلام اساسی قرار بگیرد و سالانه ۱ میلیارد دلار ارز دولتی صرف واردات آن شود، بی آنکه نفعی در سلامت مردم داشته باشد؛ اما نوبت به شیر مدارس و تغذیه اقشار آسیب پذیر و هزار جور هزینه ضروری تر دیگر که می رسد، دولت آه در بساط ندارد.

 

خبری مرغوب از نوع صادراتی 

و در پایان هم یک خبر خوب برای بورسی ها. مرزهای افغانستان به روی کالاهای ایرانی باز شد و محموله های صادراتی مجددا راهی بازار افغانستان گردید. پیش بینی شده تا پایان امسال صادرات به افغانستان، به حدود ۳ میلیارد دلار برسد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: