تعداد بازدید : ۲۴۴۰
کد خبر : ۲۱۲۰۷۰
کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:
۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰

به گزارش بورس نیوز، سینا سلیمانی کارشناس بازار نوشت:

ما در مواجهه با عوامل خارجی که قدرت مدیریت و عبور از آن را نداریم :

۱- انکارش میکنیم
۲- محدودش میکنیم
۳- با مسئله مقابله میکنیم
۴- و در نهایت میپذیریم و از آن عبور میکنیم

نقدینگی ذات و ماهیت بازارهای مالیست ، مانند خون در رگ های هر موجود زنده ای ! نه قابل کنترل است و نه دستور پذیر ، میبیند ، رصد میکند ، تصمیم میگیرد ، عمل میکند و میرود ! هم بهترین تصمیمات را میگیرد و هم از همه بخش های بازارهای مالی هوشمند تر و قدرتمند تر است ! درواقع ، مالک اصلی بازارهای مالی نقدینگیست ، نه قانون گذار.

بازار سرمایه ما همواره بازوهای کنترلی مخصوص به خود را داشته است ، مثل هر بازار دیگری ! اساسا ماهیت اقتصاد دولتی یعنی نفی هوشمندی بازارها ، یعنی کنترل ، سرکوب ، شوآف !
از سال ۱۳۹۷ ، این بازوی کنترلی بازار سرمایه تضعیف شد. هلدینگ ها و شرکت های تامین سرمایه به عرضه سهام روی آوردند اما این بار رفتار بازار نسبت به مهرماه سال ۱۳۹۷ بسیار متفاوت بود ! این بار نقدینگی حرف اول و آخر را زد ، نه خبری از خ.ن بود ، نه خبری از ع و ب و ا و ...
عرضه میشد اما بالا میرفت ! تا جایی رسید که امروز کل سهام قابل عرضه فراتر از ۳ الی ۴ هزار میلیارد تومان نخواهد رفت که برای این حجم نقدینگی در گردش ، خوراک چند ساعت است !

حالا دیگر ، دستی بالای سر بازار نیست. حالا نقدینگی حرف اول را میزند ، نقدینگی ای که جنسش مشخص نیست ، مردمیست ، جناحیست یا ... هرچه هست خوب میداند ریال داشتن بزرگترین ریسک است !

برمیگردم به چند خط اول این نوشتار ، حاکم مطلق این بازار را ندیدند ، انکارش کردند ، محدودش کردند ، مقابله کردند اما نشد که نشد ، چون واقعیت اقتصاد را ندیدند ، چون نفهمیدند که این نقدینگی بخاطر رکود اقتصاد و بی ارزش شدن ریال به این لانه آمده است ! این نقدینگی دیگر در هیچ جای اقتصاد توان تولید و ارزش آفرینی ندارد.
هنوز باور ندارند که اثرات نقدینگی ۳ میلیون میلیارد تومانی و صادرات ۴۰ میلیارد دلاری چه فاجعه ای به بار خواهد آورد !

تنها ابزاری که مانده ، تلاش برای به زنجیر کشیدن این نقدینگیست ، جنگی برای سرکوب کردن حاکم مطلق بازار با حربه بی تدبیری !!غافل از اینکه این مسیر پیموده خواهد شد ، شاید با صف های سنگین قفل شده ای که دیگر برای باز کردن آنها راهی جز بازگشت به عقب نیست ! نقدینگی ای که طعم سود را در این بازار چشیده ، با ابزارهای قدیمی و دوپینگ هلدینگ ها و سرمایه گذاری ها سرکوب نشده ، با ریسک های سیستماتیک و غیر سیستماتیک کنار آمده ، از این بازار به سادگی دل نمیکند.

حالا ، نه هیت مدیره سازمان بورس و نه مدیران مصوبه ای و آیین نامه ای توان کنترل این بازار و نقدینگی را ندارد چون دیگر خبری از چند هزار میلیارد تومان سهام قابل عرضه برای سرکوب بازار و بگیر و ببند نیست !

حالا تنها راه نجات را در محدود کردن نوسانات بازار و کند کردن سرعت رشد بازار و ابطال معاملات و ... یافتند غافل از اینکه همین محدودیت ها در بازار ارز و طلا اعمال شد ، اما نتیجه چه شد؟؟ دلار ۱۶۰۰۰ تومانی و سکه ۶ میلیون تومانی ...

@Marketerchnl

ل
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
از شنبه سهم نفروشید تا هیچ کارمزدی به دولت، سازمان بورس و کارگزاری نرسه. 2 درصد نوسان و از اونطرف 1.5 درصد کارمزد. ملت را اح م ق فرض کردن.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
حرفای خوبی زده ..دیگه با حربه عرضه نمیتونن جلوی بازارو بگیرن و روی آوردن به این جور کارا
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
مردم و نقدینگی فهمیده اند تنها جایی که میتواند ریال بی ارزش را به سهام با ارزش تبدیل کند بورس است کجا 100 تومان جز بورس نقد میشود نمی فهمن که تنها بازاری که تا زیر 1000تومان ارزش دارد بورس است با 1000 تومان بی ارزش در بازار های دیگر 10تا سهام بانکی میشه خرید پس سهام مفت است و طبیعی ایست که مردم بجای ریال سهام نگهداری کنن و خودتان را خسته نکنین پول میداند چی با ارزش است چی نیست هما نجا با شتاب میرود
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: