تعداد بازدید : ۳۴۵
کد خبر : ۲۱۲۳۲۱
۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۵

به گزارش بورس نیوز، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام کرد:

بانک توسعه آسیا ششم مارس ۲۰۲۰ گزارشی را در مورد چشم‌انداز اقتصادهای آسیای در حال توسعه منتشر کرد. وفق این گزارش، شیوع ویروس کرونا از کانال‌های افت شدید تقاضای داخلی، کاهش گردشگری و سفرهای تجاری، افت تجارت و تولید، اختلالات در زمینه تامین و تاثیر بر سلامت انسان‌ها بر اقتصاد جهان و کشورهای درحال توسعه آسیا، اثر منفی گذاشته است.

در چشم‌انداز بانک توسعه آسیا (ADB)، سه سناریوی پایه، میانه و بدتر، در نظر گرفته شده است. یکی از فروض اصلی در هر سه سناریو، افت ۵۰ درصدی سفرهای مردم چین به سایر کشورها و صفر شدن ورود گردشگر خارجی به چین، بوده و افت تقاضای داخلی و سرمایه‌گذاری هم در برخی از سناریوها، درنظر گرفته شده‌اند.
همچنین بازه زمانی استمرار و اثرگذاری ویروس کرونا در سناریوی پایه؛ به مدت ۲ ماه، در سناریوی میانی؛ ۳ ماه و در سناریوی بدتر؛ ۶ ماه، فرض شده است.

به دلیل ماهیت غیرقابل ‌پیش‌بینی شیوع ویروس کرونای جدید، محدوده اثر سه سناریو در قالب محاسبه زیان وارده بر اقتصاد جهان در حالت پایه تا بدترشدن وضعیت، بین ۷۷ میلیارد دلار تا ۳۴۷ میلیارد دلار برابر با ۰.۱ تا ۰.۴ درصد تولیدناخالص‌داخلی جهان برآورد می‌شود.

وفق برآوردهای بخش اقتصادی بانک توسعه آسیا، حداقل تا حداکثر زیان اقتصادی که کشور چین از شیوع ویروس کرونا در قالب سه سناریوی فوق، متحمل خواهد شد، بین ۴۴ تا ۲۳۷ میلیارد دلار معادل ۰.۳ تا ۱.۷ درصد از تولید ناخالص ‌داخلی این اقتصاد، متغیر خواهد بود که از ارقام مشابه برای میانگین جهانی، بیش‌تر است. در سناریوی پایه، منشاء ۵۷ درصد از کل زیان وارده بر اقتصاد جهان و در سناريوى بدترشدن اوضاع، ۶۸ درصد از زيان مزبور، مربوط به آسيب وارده بر اقتصاد چین است و به عبارتی دیگر طبق بررسی بانک توسعه آسیا، از حیث اقتصادی، متضرر اصلی شیوع ویروس کرونا، اقتصاد چین خواهد بود.

بانک توسعه آسیا، پیش‌بینی کرده است زیان اقتصادی وارد بر سایر اقتصادهای در حال توسعه آسیا (به استثنای چین)، در حالت سناریوی پایه حدود ۱۶ میلیارد دلار، در سناریوی میانی حدود ۲۲ میلیارد دلار و در سناریوی بدتر یا بدبینانه، حدود ۴۲ میلیارد دلار باشد که معادل ۰.۲ تا حداکثر ۰.۵ درصد تولید ناخالص ‌داخلی کشورهای این منطقه است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: