تعداد بازدید : ۷۰۲۶
کد خبر : ۲۱۲۴۰۰
کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
کاهش قیمت نفت خام اثر معناداری بر حاشیه سود پالایشگاه ها ندارد. پالایشگاه ها، نفت خام را بعنوان خوراک دریافت می کنند و در چند هفته اخیر، نفت خام نسبت به فرآورده های نفتی، کاهش قیمت بیشتری داشته است.

تاثیر سقوط قیمت نفت بر اقتصاد ایران

به گزارش بورس نیوز، با شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف و کاهش تقاضای نفت، قیمت جهانی نفت سیر نزولی به خود گرفت. پس از آنکه عربستان هم با کاهش قیمت نفت خود و وعده افزایش عرضه نفت خام در بازار، به اقدام روسیه در مخالفت با کاهش بیشتر تولید نفت واکنش نشان داد، قیمت نفت سقوط بیشتری را تجربه کرد و نفت برنت به محدوده ۳۲ دلاری رسیده است. گلدمن ساچز هشدار داده که در صورت تداوم جنگ قیمتی در بازار نفت، ممکن است قیمت نفت به ۲۰ دلار برسد!

با توجه به وابستگی اقتصاد ما به نفت، افت قیمت نفت احتمالا تبعاتی در پی خواهد داشت. ضمن اینکه سودآوری پالایشی ها نیز ارتباط تنگاتنگی با قیمت نفت و فرآورده های نفتی دارد. همانطور که از قبل هم پیش بینی می شد، واکنش بازار سرمایه به سقوط قیمتی نفت، منفی بود.

حسن مرادی کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: اگرچه در اثر وضعیت بحرانی حال حاضر، قیمت نفت در بازارهای جهانی سقوط کرده است؛ اما علت اینکه روز گذشته نفت خام بیشتری افت قیمت را تجربه کرد، این بود که اعضای غیر اوپک با بسته پیشنهادی اوپک جهت جلوگیری از کاهش قیمت نفت موافقت نکردند و عدم همکاری روسیه و عربستان در مورد میزان عرضه ها منجر به افت قیمت نفت خام شد.

وی افزود: بعید است قیمت نفت به کمتر از ۳۰ دلار برسد. هرچند رکود بخش حمل و نقل از تقاضای نفت خام و فرآورده های نفتی کاسته؛ ولی این شرایط چندان پایدار نیست و به نظر می رسد بعد از ۲۱ مارس، وضعیت بهتری در بازار نفت خام شاهد خواهیم بود. با توجه به حجم فروش نفت ایران، کاهش قیمت یکی_دو ماهه نفت خام اثر بااهمیتی بر اقتصاد کشور نخواهد داشت. چرا که بخشی از کاهش درآمد فروش نفت هم از محل صرفه جویی در مصرف سوخت در کشور و صادرات سوخت، جبران خواهد شد.

مرادی در رابطه با تاثیر کاهش قیمت نفت بر سودآوری پالایشگاه های کشور گفت: احتمالا کاهش قیمت نفت خام اثر معناداری بر حاشیه سود پالایشگاه ها ندارد. پالایشگاه ها، نفت خام را بعنوان خوراک دریافت می کنند و در چند هفته اخیر، نفت خام نسبت به فرآورده های نفتی، کاهش قیمت بیشتری داشته است.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
سلام نفت وایران تاثیر نفت از اقتصاد ایران خارج شئهاست بهتراست تاثیر نفت ارزان بر فروپاشی امریکا واروپا تحلیل بهزنید
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۲
در سال ۹۹ دلار حداقل بیست هزار تومان خواهد بود و کسری درآمد دولت ۵۰ درصد میشود.
علی برکت الله....
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
خدا را شکر می کنم درآمد باد آورده نفت قطع می شود شاید حاکمان ما کمی کار تلاش کنند و دست از تنبلي وردارند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.