تعداد بازدید : ۳۳۷
کد خبر : ۲۱۲۷۹۵
استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس:
۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸

 

علی قنبری استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس: شيوع ويروس کرونا در ايران باعث کاهش فعاليت‌هاي اقتصادي شده است و در نهايت رشد اقتصادي را پايين مي‌‌آورد و به افزايش نرخ بيکاري دامن مي‌زند. موضوعي که مي‌تواند به سخت‌تر شدن اوضاع اقتصادي سال ۹۹ منجر شود. چرا‌که اقتصاد ايران با تحريم‌هاي سختي دست‌و‌پنجه نرم مي‌کند و بسيار کم‌رمق شده است.

در شرايط کنوني، اکثر کسب و کارها به‌ويژه مشاغل خرد آسيب‌ ديده و پيش‌بيني مي‌شود که ميزان ضرر و زيان‌ها بيشتر هم شود. در اين راستا دولت بايد کمک کند تا موجبات تقويت اين مشاغل فراهم شود تا آنها بتوانند روي پاي خودشان بايستند.

برنامه‌هايي که تا‌کنون اعلام شده است، از قبيل بخشش‌هاي مالياتي، تعويق تسويه بدهي بدهکاران بانکي و... مي‌توانند موثر باشند. ضمن اينکه دولت بايد به کسب درآمد توليدکنندگان و فروشندگان آسيب‌ديده کمک کند و به آنهايي که متاسفانه اين روزها بيکار شده‌اند، مثل کارگران فصلي که برخي آمار نشان مي‌دهد هزاران کارگر ساختماني خانه‌نشين شده‌اند، بيمه بيکاري تعلق بگيرد.

دولت بايد يک برنامه مدون براي جبران خسارت به کسب‌وکارهاي آسيب‌ديده و اقشار آسيب‌پذير جامعه طراحي کند. برخي پيشنهاد اختصاص بسته‌هاي حمايتي و يارانه کرونايي به کارگران روزمزد و ديگر نيروهاي کم‌درآمد جامعه مي‌کنند تا بيش از اين به اين اقشار فشارهاي معيشتي تحميل نشود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.