تعداد بازدید : ۴۶۴۲
کد خبر : ۲۱۳۱۸۸
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
معتقدم سال آینده، طلا هم چشم انداز مثبتی داشته و برای سرمایه گذاری جذاب خواهد بود.

فرصت های پیش روی بازار سرمایه ۹۹

به گزارش بورس نیوز بازار سرمایه امروز را مثبت آغاز کرده و شاخص کل با صعود ۱۱۱۸۳ واحدی تا این لحظه از معاملات، مجددا کانال نیم میلیون واحدی را از آن خود کرده است.

محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه و پیش بینی روند آتی این بازار بیان کرد: بعد از رشد رویایی بورس در ماه های قبل، بخشی از فعالان این بازار (اعم از حقیقی و حقوقی) بازدهی های مناسبی کسب کرده اند و به همین سبب در وضعیت اشباع ذهنی سودآوری به سر می برند. بنابراین در قیمت های مختلف، فروشندگان متعددی وجود دارد. همانطور که قبل از این، برخی سرمایه گذاران با هیجان، خرید می کردند و تحت هر شرایطی بازار مثبت بود ممکن است این روزها هم تحت تاثیر رفتارهای هیجانی، عده ای به هر بهانه ای در موقعیت فروش قرار بگیرند.

وی افزود: منفی های بازار اصلاح قیمتی است و اتفاقا روزهای منفی، می تواند فرصتی برای سرمایه گذاران فراهم کند که پرتفوی خود را اصلاح کنند و در قیمت های مناسب تر، خرید کنند. (کما اینکه بعد از منفی های چند روز گذشته، امروز بعضی سهم ها به لحاظ قیمتی، برای خرید جذاب شده اند)

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با فرصت های پیش روی صنایع در سال ۹۹ اظهار کرد: یکی از پتانسیل های بازار سرمایه، سهم های گروه سنگ آهنی و شرکت های سرمایه گذاری مبتنی بر این صنعت هستند. با توجه به سرمایه گذاری هایی که در صنعت فولاد صورت گرفته، به نظر می رسد سرمایه گذاری در بخش های بالادستی بسیار جذاب خواهد بود و این جذابیت می تواند اهرمی برای افزایش قدرت چانه زنی سنگ آهنی ها و افزایش قیمت محصولات این صنعت محسوب گردد. دومین پتانسیل بازار سرمایه، بحث تسعیر ارز در بخشی از سهم های گروه بانکی است. بخشی از بدنه بانکی کشور، عملیات ارزی داشته و همیشه از تراز ارزی مثبت برخوردار هستند. این بانک ها به سبب افزایش نرخ ارز نیمایی و احتمال افزایش تقریبا ۲ برابری نرخ تسعیر ارز، پتانسیل رشد سودآوری دارند.

گرجی آرا در خاتمه گفت: به نظر می رسد رشد رویایی بورس در سال جاری، سال آینده تکرار نخواهد شد و سرمایه گذاران باید به رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی شاخص کل اکتفا کنند. نکته اینجا است که احتمالا سال ۹۹، بازارهای موازی از جمله بازار مسکن و طلا هم همسو با بازار سرمایه حرکت خواهند کرد و با توجه به ظرفیت های بازار سرمایه، علاقمندان به سرمایه گذاری در بازارهای ارز و مسکن و طلا، می توانند به جای ورود به آن بازارها، روی سهم های مبتنی بر ارز یا طلا و... سرمایه گذاری کنند. بازار سرمایه محرک تمامی بازارها است و معتقدم سال آینده، طلا هم چشم انداز مثبتی داشته و برای سرمایه گذاری جذاب خواهد بود. ولی به جای سرمایه گذاری مستقیم و خرید و فروش طلای فیزیکی، بهتر است اقدام به سرمایه گذاری روی صندوق های طلا و سکه یک روزه کنند. برای تازه واردها، سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری بهترین روش ورود به بازار سرمایه است. اما اگر تمایل به سرمایه گذاری مستقیم داشته باشند، خرید سهم های بنیادی در روزهای منفی بازار با استراتژی نگهداری، جذابیت خواهد داشت. برای مثال برخی سهم های گروه برق و یوتیلیتی و بانکی، وضعیت مناسبی دارند. در بین سهم های گروه سنگ آهنی هم گزینه های ارزنده ای وجود دارد. سرمایه گذارانی هم که علاقمند به سرمایه گذاری بر اساس نرخ ارز داشته باشند می توانند از بین سهم های گروه پتروشیمی، گزینه مناسبی انتخاب کنند. سبدی با چنین ترکیبی، می تواند برای سرمایه گذاری در سال ۹۹ جذاب باشد. البته تک سهم های ارزنده ای هم وجود دارد که باید هر یک جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد. سهامداران سعی کنند حتما سبدی از چند سهم مختلف داشته باشند و ضمنا افق سرمایه گذاری خود را هم بلندمدت تر کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: