تعداد بازدید : ۱۴۹۹
کد خبر : ۲۱۳۳۱۲
یک اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
انتظار می‌رود با اقداماتی همچون واگذاری دارایی‌های دولتی و خصوصی سازی‌ها از طریق بازار سرمایه و یا افزایش سرمایه گذاری‌های واقعی شرکت‌های بورسی، مانع از خروج نقدینگی از بازار سرمایه شوند.

به گزارش بورس نیوز، با شیوع کرونا ویروس و سقوط قیمت جهانی نفت، نگرانی هایی در مورد کسری بودجه دولت در سال ۹۹ و تورم ناشی از آن وجود دارد.

مرتضی عزتی اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: کاهش ناگهانی قیمت نفت تحت تاثیر اتفاقات غیرمنتظره کوتاه مدت، اتفاقی است که در سال های قبل نیز شاهد آن بوده ایم؛ اما نکته اینجا است که بودجه ۹۹ اتکای زیادی به نفت ندارد و کاهش قیمت نفت در این مقطع، اتفاق چندان نگران کننده ای نیست. کرونا، بیشتر رکود به همراه دارد و نمی تواند تورم زا باشد.

وی افزود: اگر در شرایط رکودی، شوک خاصی به اقتصاد وارد نشود و روند گذشته حجم نقدینگی تداوم داشته باشد، جهش تورمی عجیب و غریبی هم نخواهیم داشت. بخش عمده ای از فشار تورمی ناشی از انباشت نقدینگی را در ۲ سال اخیر تحمل کرده ایم و اگر شوکی به اقتصاد وارد نشود، منطقا نرخ تورم ۹۹ باید کمتر از ۹۸ باشد. این ثبات اقتصادی، مستلزم حفظ آرامش بازار سرمایه هم خواهد بود. در صورتی که به هر دلیلی، نقدینگی از بازار سرمایه خارج شده و راهی سایر بازارها گردد، کل معادله بهم خواهد ریخت.

عزتی تصریح کرد: اگر بازارهای مالی به درستی کنترل شوند، بازار ارز آرامش خواهد داشت؛ در غیر این صورت بازار ارز ممکن است نوسان داشته باشد. وضعیت بازار سرمایه نگران کننده است و انتظار می رود با اقداماتی همچون واگذاری دارایی های دولتی و خصوصی سازی ها از طریق بازار سرمایه و یا افزایش سرمایه گذاری های واقعی شرکت های بورسی، مانع از خروج نقدینگی از بازار سرمایه شوند. در این صورت آرامش تمام بازارهای مالی کشور حفظ خواهد شد.

ناشناس
-
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
ای کاش تو بازار سرمایه هم تحت نظارت باشه ،با اردرهای ترس بازار رو آشفته می کنن ، این حقوقی ها با کدهای حقیقی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
اگر سال 98افزایش تورم وقیمت ارز کنترل شد محصول بازار سرمایه است و بایداز بورس تشکر کنیم البته باسواداش میفهمن اگر این حجم نقدینگی جذب بازار سرمایه نمی شد الان فاجیه درقیمتها ی از ارز و طلا و مسکن و خودرو میدیدیم ولی میبینیم که جز حباب حباب در بورس عد ه ایی بهانه ایی دیگر ندارن
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: