تعداد بازدید : ۸۸۱
کد خبر : ۲۱۳۶۳۵
عضو اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
وقت آن رسیده که وزارت صمت وارد عمل شود تا هم سواستفاده ها کاهش یابد و هم صنایع تولیدی کشور که زیر بار فشار تحریم ها قرار دارند، بیش از این فشاری متحمل نشوند.

به گزارش بورس نیوز، بورس کالا در تامین مواد اولیه بسیاری از صنایع تولیدی کشور، نقش حیاتی دارد؛ ولی سهمیه بندی های سامانه بهین یاب، انتقاداتی به همراه داشته و بعضی خریداران از کمبود سهمیه گلایه دارند. چندی قبل هم وزیر اقتصاد در صحبت های خود از ضرورت یک جراحی در بورس کالا سخن گفت‌.

ضرورت ورود

رحیم بنامولایی رئیس اتاق بازرگانی البرز در گفتگو با بورس نیوز در خصوص اصلاحات مورد نیاز در بورس‌کالا بیان کرد: بورس کالا باید محلی برای تامین مواد اولیه بنگاه های تولیدی کشور با قیمت مناسب باشد و اگر قصد حمایت از تولید را داریم، حتما باید اصلاحات اساسی در سهمیه بندی های بورس کالا صورت بگیرد‌.

وی ادامه داد: سامانه‌ "بهین‌یاب" نتوانسته‌ منجر به بهبود چرخه فعالیت بنگاه‌های کوچک و متوسط داشته شود و کماکان اشخاصی که از توان مالی بالاتری برخوردارند، با سهولت بیشتری نسبت به بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط از بورس‌کالا خرید می کنند. گاه بعضی از همین خریداران بزرگ بورس کالا، با سواستفاده از ضعف عرضه در بازار، مواداولیه را با قیمت بالاتر به بنگاه های کوچک تولیدی فروخته و در نهایت هم به نابسامانی های بازار و افزایش قیمت ها دامن می زنند و هم بنگاه های تولیدی کوچک تر را دچار مشکل می کنند.

این فعال اقتصادی افزود: به منظور حمایت از تولیدکنندگان واقعی، سامانه بهین یاب و سهمیه بندی های صورت گرفته باید مورد بازنگری قرار بگیرند. تامین مواد اولیه بنگاه های کوچک با قیمت بالا، بهای تمام شده کالاها را افزایش داده و بار فشار ناشی از افزایش قیمت ها، به دوش مصرف کنندگان افکنده خواهد شد.

وی ضمن انتقاد از سهمیه بندی های سامانه "بهین‌یاب" تصریح کرد: داده های اطلاعاتی سامانه بهین یاب و سهمیه بندی هایی که بر اساس این داده ها صورت گرفته، قدیمی و بر مبنای پروانه تولید هر شرکت در سال های قبل بوده و قابل اتکا نیست. این داده ها نیاز به بروز رسانی دارد تا ظرفیت و میزان تولید واقعی هر یک از شرکت های تولیدی مشخص شود و سهمیه تخصیص یافته به هر بنگاه تولیدی بر اساس تولید واقعی باشد.

بنامولایی اضافه کرد: بررسی و بروز رسانی داده های سامانه بهین یاب علاوه بر آنکه به تامین نیاز تولیدکنندگان واقعی و کاهش رانت و سواستفاده ها کمک خواهد کرد، مزایای دیگری هم دارد. از جمله آنکه اگر میزان تولید هر یک از محصولات عرضه شده در بورس کالا، بیش از تقاضای بازار داخل باشد، می توان شرایط را برای بازاریابی و صادرات فراهم کرد و اگر هم حجم تولید هر کالایی کمتر از تقاضای صنایع پایین دستی در داخل کشور باشد (تقاضای واقعی بر اساس ظرفیت تولید) می تواند چشم اندازی برای سرمایه‌گذاری‌های جدید ایجاد کند تا با هدایت سرمایه گذاری ها به سمت صنایعی که نیاز به توسعه آنها هست، به تامین نیاز بازار داخل و توسعه واقعی کمک شود و البته این مهم، جز با همکاری وزارت صمت محقق نخواهد شد.

این عضو اتاق بازرگانی در پایان تصریح کرد: داده های قدیمی و تا حدی نادرست در سامانه بهین یاب، سبب ایجاد رانت برای عده ای شده و وقت آن رسیده که وزارت صمت وارد عمل شود تا هم سواستفاده ها کاهش یابد و هم صنایع تولیدی کشور که زیر بار فشار تحریم ها قرار دارند، بیش از این فشاری متحمل نشوند.

فردوسی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
حالا چه سازمانی میخواد به کارهای صمت نظارت کند که مصداق بارز هر چه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: