تعداد بازدید : ۴۲۲
کد خبر : ۲۱۳۶۶۳
۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷

 

در حالی که بروز بحران کرونا انتظار برای افزایش قیمت طلا را ایجاد کرده بود افت بهای طلا نکته تعجب برانگیز بازارها در مقطع کنونی شده است پاسخ به این سوال که چرااینکه قیمت طلا کاهش پیدا کرده به تعادل میان دو "غار امن"در اقتصاد بر می گردد

ما در اقتصاد دو غار امن در زمان بحران داریم طلا و دلار آمریکا


وقتی بحران رخ می دهد هجوم سرمایه گذاران به این دو افزایش پیدا می کند ولی یک نکته است قیمت طلا همانند نفت براساس دلار تعیین می شود و وقتی دلار گران می شود(افزایش به دلیل هجوم برای ذخیره سازی دلار)طلا برای ارزهای دیگر همزمان گران می شود

یک مثل فرض کنیم طلا ۱۵۰۰دلار در هر انس و نسبت یورو به دلار ۱.۱ باشد قیمت طلا برای خریدار اروپایی ۱۳۶۳ یورو می شود حالا نسبت یورو به دلارر۱.۰۵می شود قیمت طلا برای خریدار اروپایی ۱۴۲۸یورو می شود این عامل باعث تاثیر منفی برای خریداران طلا می شود. نمونه این اتفاق در سال 2008 افتاد زمانی که براساس بحران جهانی هجوم برای خرید دلار بالا رفت و خریداران برای فرار از بحران دلار بیشتری خریدند که باعث سقوط بهای طلا شد.


دومین عامل وضعیت خاص معامله گران بزرگ است در حالی که قیمت همه داراییها افت کرده است آنها به سرعت برای نقد کردن سود افزایش بهای طلا در سال گذشته تلاش کردند و این به عرضه طلا منجر شده است.

سومین عامل بحث ماهیت بحران کروناست بحران کرونا یک بحران اقتصادی یا سیاسی نیست که محدود باشد این یک بحران بین المللی فراگیر است که تاثیر عمیقی روی تقاضا واقعی طلا در صنعت جواهر سازی گذاشته است در واقع در شرایط کنونی کمتر کسی برای خرید طلا از خانه خارج می شود و تقاضا واقعی برای طلا در حال افت است مصرف صنعتی طلا نیز همین وضع را تجربه می کند

اما تمامی این عوامل موقتی است و احتمال دارد این وضعیت تغییر کند به خصوص اگر بحران سبب تضعیف دلار بشود ممکن است وضعیت خرید دلار به سمت طلا تغییر جهت بدهد. بخصوص که بازدهی اوراق قرضه ایالات متحده آمریکا به سطح بسیار نازلی رسیده است

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: