تعداد بازدید : ۳۶۷
کد خبر : ۲۱۳۶۸۶
تحلیلگر حوزه انرژی:
۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳

 غلامحسین حسنتاش تحلیلگر حوزه انرژی:

تا قبل از اجلاس اخير اوپک و سقوط قيمت جهانی نفت خام، در شرايطی كه مدارس تعطيل بود و امكان سفر برای خیلی‌ها فراهم بود؛ مجموعه حاكميت تبليغات و جوسازی بيشتری برای جلوگيری از سفرهای بين‌شهری می‌کردند.

بعضی‌ها معتقد بودند درحالیکه امكان صادرات نفت برای دولت خیلی دشوار شده، دولت نسبت به استفاده از جو كرونا برای محدود كردن سفرها و تردد خودروها استقبال دارد؛ چون هرچه مصرف بنزين كاهش يابد، صادرات بنزين بيشتری می‌تواند داشته باشد و بخشی از مشكلات خود را حل كند.

البته اين، ايرادی هم نداشت و هم به نفع دولت بود از نظر درآمدی و هم به نفع ملت از نظر كنترل سرعت گسترش كرونا. اما بعد از اجلاس اوپک، قيمت جهانی نفت سقوط كرد و به ‌تبع آن، قيمت جهانی فرآورده‌های نفتی و از جمله بنزين هم سقوط كرد و حالا از سویی، قيمت بنزين سه‌هزار تومانی داخلي بسيار بالاتر از قيمت جهانی آن (فوب خليج‌فارس) قرار گرفته است و از سوی ديگر، تقاضای جهانی بنزين نيز به‌شدت كاهش يافته و صادرات آن مشكل‌تر شده است و لذا فروش داخلی آن، اینک به نفع دولت است و درآمد بيشتری را براي دولت ايجاد می‌کند.

متاسفانه همزمان ديده ميشود كه گرايش دولت به كنترل سفر و تردد كمتر شده است. نكند خدای‌ناکرده اين دو ارتباطی با هم داشته باشد. مهمترين ثروت ملی یک كشور، انسان‌های آن هستند؛ تک‌تک انسان‌ها. هيچ‌چيز نسبت به جان آنها اولويت ندارد. همه سياست‌های داخلی و خارجی بايد در مسير به حداقل رساندن تلفات اين بلای خانمانسوز و اين ويروس منحوس باشد و نه بالعكس.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: