تعداد بازدید : ۴۰۵
کد خبر : ۲۱۳۹۶۲
۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروز و البته فعالیت بورس در روز‌های کاری نوروز قصد داریم به بررسی وضعیت بازار بورس در نوروز ۵ سال اخیر بپردازیم. در این بررسی نکات جالبی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

نوروز بورس تکرار شدنی است

به گزارش بورس نیوز، هر ساله در ایام عید نوروز شاهد افت ارزش معاملات در بازار سرمایه هستیم که با توجه به سفر رفتن بسیاری از سرمایه گذاران در این ایام، امری طبیعی تلقی می‌شود اما؛ آیا در این روز‌ها بورس با افت شاخص‌ها مواجه می‌شده یا عیدی به سهامداران خود می‌داده است؟!

نوروز ۱۳۹۸

سال ۹۸ از ابتدا برای بورسی‌ها شیرین و دلنشین آغاز شد. در نوروز ۹۸ شاخص هم وزن توانست ۵/۹ درصد و شاخص کل نیز ۳/۷ درصد بازدهی را نصیب سهامداران کند تا شیرینی عید برای بورسی‌ها دوچندان شود. در نوروز 98 میانگین ارزش معاملات کل بازار در طول نوروز در مقایسه با هفته آخر اسفند ۶۰% کاهش را تجربه کرد.

نوروز ۱۳۹۷

سال ۹۷ که ابتدای آن سرمایه‌گذاران بورسی با چالش خروج امریکا از برجام مواجه بودند انتظار افت بورس را داشتند اما در کمال تعحب با وجود بازدهی منفی بورس در اسفندماه در نوروز ۹۷ نیز شاخص کل هر دو بازدهی مثبت ثبت کردند؛ شاخص کل ۰/۷ درصد و شاخص هم وزن ۰/۳درصد افزایش را ثبت کردند. ارزش معاملات در نوروز ۹۷ بشدت کاهش یافت و نسبت به میانگین ۱ ماه قبل خود بیش از ۸۰ درصد کاهش یافت.

نوروز ۱۳۹۶

نوروز ۹۶ هم مانند سال ۹۷ و ۹۸ بورسی‌ها عیدی خوبی از بازار گرفتند. در سال ۹۶ نیز شاخص کل ۰/۵ درصد و شاخص هم وزن نیز با رشد خوب ۲/۵ درصدی مواجه شدند. میانگین ارزش معاملات در نوروز این سال نیز بیش از ۸۰ درصد کاهش را نسبت به میانگین ماه قبل خود نشان می‌دهد.

نوروز ۱۳۹۵

رشد ۱/۶ درصدی شاخص کل و رشد ۱/۸ درصدی شاخص هم‌ورن ارمغان نوروز برای بورسی‌ها بود. ارزش معاملات روزانه در نوروز ۹۵ نیز نزدیک ۵۰ درصد کاهش را ثبت کرد.

نوروز ۱۳۹۴

بهترین عملکرد بورس در ۵ سال اخیر در نوروز را می‌توان در سال ۹۴ دید. بازدهی ۵/۱ درصدی شاخص کل و ۲/۲ درصدی شاخص هم‌وزن در سال ۹۴ کام سهامداران را شیرین کرد. در سال ۹۴ هم مشابه سایر سال‌ها ارزش معاملات با کاهش ۶۰ درصدی مواجه شد.

جمع‌بندی:

در هر ۵ سال اخیر، شاهد رشد شاخص کل و شاخص هم‌وزن در نوروز بودیم. این رشدها از ۰/۵ درصد تا ۵/۹ درصد متغیر بوده است اما در هیچ سال از ۵ سال اخیر شاهد اصلاح یا افت شاخص کل و شاخص هم‌وزن نبودیم.

علاوه بر این در هر ۵ سال شاهد افت ارزش معاملات در نورز هستیم. این افت ارزش معاملات در ۵ سال اخیر از ۴۰ تا ۸۳ درصد متغیر بوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: