تعداد بازدید : ۲۲۴۴
کد خبر : ۲۱۴۲۳۸
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
کسری بودجه سال ۹۹ در پیش بینی اولیه این بود که اگر ۸۰۰ هزار بشکه با قیمت ۵۰ دلار به فروش برسد به رقمی معادل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسید، اما با فرض تداوم وضعیت فعلی مبلغی بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه را می‌توان با اعداد و ارقام به اثبات رساند.
 
کاهش تقاضا در بازار نفت و کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی
 
فردین آقا بزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک دی به بورس نیوز گفت: اقتصاد دنیا متاثر از چین (قطب اقتصادی مطرح دنیا) با کاهش تقاضا در سطح بین الملل مواجه شد. 

وی ادامه داد: از سویی دیگر شاهد سرایت ویروس و هم زمانی دعوای نفتی روسیه و عربستان با موضوع کرونا بودیم. این روند در کنار کاهش تقاضای سوخت و فرآورده‌های نفتی (به واسطه کم شدن مبادلات حمل و نقل در سطح دنیا) ادامه یافت به طوریکه جنگ اقتصادی کشور‌های قدرتمند اقتصادی مانند آمریکا و چین و ایجاد تنش بر سر نقطه ایجاد کرونا بین این دو کشور، جریان کاهش تقاضا را تشدید کرد. 

پیش بینی گلدمن ساکس و کاهش روند تقاضای نفت
این کارشناس بازار سرمایه از یک پیش بینی سخن گفت و افزود: موسسه معتبر مشاور سرمایه گذاری به نام گلدمن ساکس (Goldman Sachs) پیش بینی کرده است که در سال ۲۰۲۵ حداکثر تقاضای نفت در دنیا به روزی یک میلیون بشکه خواهد رسید و این اظهار نظر حاکی از شدت کاهش روند تقاضای نفت است.

وی خاطر نشان کرد: هر چند " چین" پیش بینی کرده است که ظرف مدت یک ماه به نقطه تعادل تقاضا خواهد رسید و ظرفیت تولید خود را از جایی که بحران ایجاد شده می‌رساند، اما در دو حالت می‌توان این فرضیه را در جهت تحلیل اقتصاد، بازار سرمایه ایران و پیش بینی آینده استفاده کرد.
 
کاهش تقاضا در بازار نفت و کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی

اقتصاد ایران متاثر از اقتصاد دنیا
آقابزرگی در بُعد اول به زمان بر شدن کنترل ویروس کرونا و روند کاهشی قیمت کامودیتی و نفت اشاره داشت و گفت: در صورت تداوم این امور، اقتصاد دنیا اگر کوچکتر و ضعیف‌تر شود بالطبع اقتصاد ایران نیز تاثیرخواهد گرفت در نتیجه تغییراتی در ضریب برابری پول ملی با سایر ارز‌ها (به واسطه وابستگی بیشتر کشور به صادرات نفت) رخ می‌دهد.

کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت
وی ادامه داد: کسری بودجه سال ۹۹ در پیش بینی اولیه این بود که اگر ۸۰۰ هزار بشکه با قیمت ۵۰ دلار به فروش برسد به رقمی معادل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسید، اما با فرض تداوم وضعیت فعلی مبلغی بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه را می‌توان با اعداد و ارقام به اثبات رساند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: نقطه اصلی اینجاست که شاهد تضعیف پول ملی و رشد نرخ ارز خواهیم بود و بالاترین رکن اثر گذار برای افزایش قیمت‌ها در بازار سرمایه از ابتدای سال ۹۷ نیز همین افزایش نرخ بوده است.

وی افزود: علی رغم تهدید‌های بازار‌های مالی دنیا و روند کاهشی در آن‌ها با فرض اولیه و ادامه دار شدن مسائل ذکر شده، جریان بازار سرمایه با اقبال مواجه می‌شود، اما این بدین معنی نیست که مجددا هجوم صورت بگیرد چرا که علی رغم متعادل برخی سهام روند اصلاحی در حال طی شدن است.

آقابزرگی اظهار داشت: فرض دوم این است که در صورت اصلاح مقطعی و کوتاه مدت، شتاب شیب رشد و هجوم نقدینگی کنترل شده و فعالان بازار با توجه به افت قیمتی اخیر بی مهابا و بدون کارشناسی اقدام به سرمایه گذاری نکنند.
 
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: