تعداد بازدید : ۷۷۴
کد خبر : ۲۱۴۴۵۰
اقتصاد هوش مصنوعی؛
۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
ما در وسط رونق هوش مصنوعی قرار داریم. سرمایه گذاران خوشحال هستند که هنگام دیدن استارت آپ‌های هوش مصنوعی، سرمایه‌های بیشتری را پیش رویشان می‌بینند؛ و به درستی چنین است: این یکی از آن فناوری‌های تحول گرا است که یک بار در هر نسل رخ می‌دهد. این فناوری برای ماندن است و زندگی ما را تغییر خواهد داد، البته این بدان معنا نیست که موفقیت در راه اندازی AI آسان است؛ در این نوشتار چند موردی را که می‌تواند بازار و اقتصاد هوش مصنوعی را تشریح کند بیان خواهد شد.

خلق درآمد با استفاده از کسب و کار‌های مبتنی بر دانش

 

به گزارش بورس نیوز،اولین کار برای راه اندازی یک هوش مصنوعی موفق، تلاش برای کالایی کردن محصول مکمل آن‌ها یعنی زیرساخت ابری است. در اقتصاد، دو کالا مکمل هم هستند؛ بدین صورت که: ماشین و بنزین، شیر و غلات، بیکن و تخم مرغ همواره با هم معنا پیدا می‌کنند؛ پس اگر قیمت یکی از مکمل‌ها پایین بیاید، تقاضا برای دیگری بالا می‌رود. مکمل ابر cloud نیز، نرم افزاری است که در بالای آن اجرا می‌شود.
دومین کار، مزیت رقابتی است؛ در بازار رقابتی کنونی، فکر کمپانی دیگری را ارتقاء دادن بی معناست و اساساً زمان ارائه خدمات به قدری نخواهد بود که بتوانید کار دیگری را بازتولید و به نحو احسن تری ارائه کنید.
پس آنچه باید مد نظر قرار دهید، همواره ایده نو داشتن است؛ چراکه مخاطب شما با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، به راحتی حاضر به تغییر بستر مصرفی نخواهد شد.
هوش مصنوعی بهتر است مانند اهرم استفاده شود
یکی از راه‌های طبقه بندی چیزی در یک تجارت، این است که آیا ارزش آن را مستقیماً اضافه می‌کند یا اهرمی برای برخی از منابع ارزش دیگر فراهم می‌کند. بیایید یک شرکت تجارت الکترونیک را به عنوان نمونه ببریم. اگر خط تولید جدیدی ایجاد کردید، مستقیماً ارزش افزوده می‌کنید. از طرف دیگر ایجاد کانال توزیع جدید، یک اهرم است. با شروع به فروش ویجت‌های خود نیز می‌توانید حجم فروش خود را دو برابر کنید. کاهش هزینه‌ها نیز اهرم است. اگر در مورد معامله بهتر با تهیه کننده ویجت کشور‌های دیگر نیز مذاکره کنید، می‌توانید حاشیه ناخالص خود را دو برابر کنید.
ولی چگونه باید در این زمینه به هوش مصنوعی نگاه کنیم؟ تعداد زیادی شرکت وجود دارد که سعی می‌کنند AI را به عنوان محصول مستقیم خود (API) برای تشخیص تصویر و موارد مشابه تبدیل کنند. اگر یک متخصص هوش مصنوعی باشید، می‌تواند بسیار وسوسه‌انگیز باشد. با این حال، این یک ایده کاملا بد است. اول، شما در حال رقابت با شرکت‌هایی مانند گوگل و آمازون هستید. دوم، ساختن یک محصول هوش مصنوعی عمومی که بسیار مفید است بسیار سخت است. چراکه متأسفانه، ما هرگز به سراغ مشتری نرفتیم که نیاز‌های او با پیشنهاد مناسب مطابقت داشته باشد.
یک گزینه بسیار بهتر، درمان AI به عنوان یک اهرم است. می‌توانید یک الگوی تجاری موجود را کار کنید و آن را با هوش مصنوعی، فوق العاده کنید. به عنوان مثال، اگر فرآیندی را داشته باشید که به کار شناختی انسان بستگی داشته باشد، خودکار کردن آن برای شما، حاشیه ناخالص فوق العاده‌ای برای شما خواهد داشت؛ همچون تجزیه و تحلیل ECG، بازرسی صنعتی و آنالیز تصاویر ماهواره ای. نکته جالب اینجاست که، چون AI در باطن باقی می‌ماند، شما همواره گزینه‌های غیر AI برای ساختن و حفظ مزیت رقابتی خود دارید.
نتیجه
هوش مصنوعی یک فناوری واقعاً تحول گرا است. با این حال، مبنای استارتاپ شما بر روی آن، یک کار دشوار است. شما نباید فقط به مهارت‌های هوش مصنوعی خود اعتماد کنید، زیرا آن‌ها به دلیل روند بزرگتر بازار رو به کاهش می‌روند. ساخت مدل‌های هوش مصنوعی ممکن است بسیار جالب باشد، اما آنچه که واقعاً مهم است، داشتن داده‌های بهتری نسبت به رقابت است. حفظ مزیت رقابتی کار سختی است، به خصوص اگر با رقبایی روبرو شوید که از شما ثروتمندتر باشند، و آن وقت تنها اتفاقی که می‌افتد، از بین رفتن ایده‌های شماست.
شما باید هدف خود را ایجاد یک فرآیند جمع آوری اطلاعات مقیاس پذیر بگذارید که تولید آن توسط رقابت شما سخت باشد. هوش مصنوعی برای ایجاد اختلال در صنایعی که به کار شناختی انسان‌های دارای مهارت کم اعتماد دارند، مناسب است، زیرا این امکان را برای خودکار سازی این کار فراهم می‌آورد.

 

ریزارد اسوپا (Ryszard Szopa)

متخصص سابق Deep Learning در گوگل

مترجم: سینا تفنگ چی

مدرس علوم ارتباطات دانشگاه پیام نور

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.