تعداد بازدید : ۲۹۸۶
کد خبر : ۲۱۵۰۹۰
سهم بالای دو قلو‌های معدنی در سبد این شرکت؛
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۳
«ومعادن» به فکر متنوع‌سازی سبد سهام خود، اولین گام را در این مسیر برداشته و شرایط سال ۹۸ برای این شرکت از جهات گوناگون مطلوب بوده است.

در پرتفوی «ومعادن» چه خبر است؟

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات» مدتی است به فکر سرمایه‌گذاری در حیطه‌های مختلف افتاده و بنا به درخواست سهامداران، وارد حوزه سرب و روی نیز شد.

تا پیش از این، پرتفوی این شرکت بر بخش سنگ آهن متمرکز بود و اکنون، با آغاز فرایند عملیات احداث پهنه معدنی سرب و روی در راور کرمان، وارد حوزه سرب و روی نیز شد و سعی در متنوع سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری خود دارد. لازم به ذکر است که برآورد شده پروژه سرب و روی راور کرمان ظرف مدت یک سال و نیم به مرحله تولید برسد.

به طور کلی می‌توان گفت که ۹۲ درصد درآمد‌های «ومعادن» از محل سود سهام شرکت‌های فرعی و وابسته حاصل می‌شود و تنها ۸ درصد از کل درآمد‌ها در سال مالی قبل از طریق فروش سرمایه‌گذاری‌ها به دست آمد. بنابراین، وضعیت شرکت‌های زیرمجموعه برای «ومعادن» از اهمیت بالایی برخوردار است و اثر بسیار بالایی بر سودآوری می‌گذارد.

به لطف بهبود وضعیت عملیاتی شرکت‌های فرعی و وابسته، درآمد سود سهام «ومعادن» در سال ۹۶ رشد مناسبی داشت که این اتفاق در سال ۹۷ نیز تکرار شد. با توجه به وضعیت تورمی کشور، انتظار می‌رود این روند صعودی در سال ۹۸ نیز ادامه یافته باشد.

علاوه بر این، رشد قیمت سهم‌ها در بازار سرمایه موجب شد تا این شرکت بالغ بر ۲ هزار و ۷۲۶ میلیارد ریال سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها شناسایی کند که نسبت به سال ۹۷ رشد ۷۲ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

در پرتفوی «ومعادن» چه خبر است؟

نگاهی به وضعیت پرتفوی سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که ۷۷ درصد نقدینگی «ومعادن» به شرکت‌های بورسی سرازیر شده و غیربورسی‌ها سهم اندک ۲۳ درصدی دارند.

بیشترین سرمایه‌گذاری، در صنعت استخراج کانه‌های فلزی انجام گرفته و فلزات اساسی سهم ۲۵ درصدی دارند.

بر اساس گزارش اسفند ماه سال ۹۸، بهای تمام شده سبد سهام شرکت‌های بورسی حدود ۳۹ هزار و ۵۱۱ میلیارد ریال و ارزش بازار آن بالغ بر ۴۲۶ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود. همچنین، ۱۲ هزار و ۱۳۲ میلیارد ریال نیز به شرکت‌های غیربورسی اختصاص یافته است.

دو قلو‌های معدنی یعنی «کگل» و «کچاد» به تنهایی ۵۴ درصد از کل پرتفوی بورسی شرکت را در اختیار گرفته‌اند و «فخاس» از گروه فلزات اساسی، سومین سهمی است که مورد توجه «ومعادن» قرار دارد.

در پرتفوی «ومعادن» چه خبر است؟

بنابراین، در حال حاضر سودآوری سبد سهام «ومعادن» به سنگ آهنی‌ها وابستگی بالایی دارد و البته اقدام به سرمایه‌گذاری در حوزه سرب و روی، بعد جدیدی از درآمدزایی را نمایان می‌سازد. با رفع نسبی بحران کروناویروس در چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن دنیا، انتظار می‌رود تقاضا برای این محصول افزایش یابد و قیمت جهانی آن بار دیگر وارد مدار صعود شود.

در مجموع، وضعیت مطلوب سنگ آهنی‌ها و همچنین رشد شاخص‌های بازار سرمایه در سال گذشته، شرایط مطلوبی را برای «ومعادن» رقم زده و قطعا در گزارش پایانی سال ۹۸ شاهد ارقام جدید در مقابل درآمد‌ها و سود خواهیم بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.