کد خبر : ۲۱۵۲۰۵
مدیر انجمن سرامیک ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
امسال، شاید حتی سود سال ۹۸ در شرکت ها، تکرار نشود.

به گزارش بورس نیوز، اگرچه کرونا اثر منفی حادی بر بازار سرمایه نداشته، ولی به نظر می رسد برخی صنایع این روزها حال خوشی ندارند و باید تبعات کرونا بر سودآوری آنها را در ماه های بعد، مشاهده کرد.

بهنام عزیززاده مدیر انجمن سرامیک ایران در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف و کشور ما، روند صادرات مختل شده است. حدود ۸۰ درصد از صادرات صنعت کاشی و سرامیک به کشور عراق بود و مرزهای عراق فعلا به روی ما بسته شده است. سایر مرزهای صادراتی مثل افغانستان و پاکستان و... هم وضعیت مشابهی دارند و توقف صادرات، اثر بسیار زیادی بر سودآوری شرکت های تولیدی بر جای خواهد گذاشت.

وی افزود: مشخص نیست این شرایط تا چه زمانی تداوم خواهد داشت؛ ولی به هر حال حتی اگر کرونا در یکی _ دو ماه آینده مهار شود، باز هم افت فروش این چند ماه جبران نشده و کرونا، سودآوری سال جاری شرکت های تولیدکننده کاشی و سرامیک را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این فعال صنعت کاشی و سرامیک در رابطه با افزایش نرخ محصولات گفت: افزایش نرخ کاشی و سرامیک در سال جاری، دور از تصور نیست؛ ولی این افزایش نرخ، سودآوری شرکت ها را افزایش نخواهد داد و فقط به منظور پوشش رشد هزینه ها، اعمال خواهد شد. بهای مواد اولیه حدود ۳۰ درصد رشد داشته و نرخ حقوق و دستمزد کارگران در سال جاری هم، هنوز مشخص نشده است. به هر حال باید افزایش هزینه های تولید جبران شود. ولی سهامداران نباید افزایش نرخ احتمالی را به معنای اتفاق مثبت و زمینه ساز رشد سود شرکت ها، قلمداد کنند. با شرایط فعلی به نظر می رسد امسال، شاید حتی سود سال ۹۸ در شرکت ها، تکرار نشود. اما امیدواریم با ریشه کن شدن این بیماری در تمام دنیا، اوضاع دوباره به وضعیت عادی بازگردد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"شپلی" در مجمع هیات مدیره انتخاب کرد

مجمع فوق العاده شرکت پلی اکریل ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ برگزار شد.
افزایش سرمایه ۶۰ درصدی در مجمع

افزایش سرمایه ۶۰ درصدی در مجمع "امید"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه امید در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۵برگزار شد.
مجمع

مجمع "چکارن" با چاشنی انتخاب هیات مدیره

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارتن ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۰ برگزار خواهد شد.
انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع

انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع "بفجر"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت فجر انرژی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: