تعداد بازدید : ۶۰۰
کد خبر : ۲۱۵۲۲۹
۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
فریبا نوروزی عضو انجمن حسابداران خبره ایران
کرونا و دغدغه های حسابداری
فریبا نوروزی عضو انجمن حسابداران خبره ایران در یادداشتی برای  بورس نیوز نوشت:

بررسی بیانیه جامعه حسابداران رسمی ایران که بالتبع نگرانی سایر نهاد‌های حرفه‌ای جهان صادر شده نشان می‌دهد که حرفه حسابرسی به درستی نگران سوء استفاده بنگاه‌ها از محدودیت ایجاد شده درنظارت حسابرسان بر شمارش فیزیکی موجودی‌های پایان دور بنگاه‌ها می‌باشد. بیانیه اجمن حسابداران قسم خورد انگلستان نقش حسابرسان در مورد موجودی‌های شرکت‌های گروه به ویژه آن هائی که شرکت‌های وابسته شان در سرزمین جین هستند، تاکید دارد. زیرا بعید نبیست با توجه به ریزش شاخص بازار سرمایه و سهام بسیاری شرکت‌ها بخصوص آن شرکت هائی که لینکشان در چین است در صدد سود سازی از طریق تغییر در مانده موجودی پایان سال برآیند. این موضوغ فارغ از موضوع اساسی تردید و ابهام در دریافت و پرداخت‌های بسیاری شرکت‌ها بدلیل تعطیلی و یا رکود و مشکلات مستحدثه در تعهدات طرف‌های تجاری شرکت‌ها بدلیل گستره اپیدمی کرونا مایروس می‌باشد.
هدف ازانبارگردانی پایان سال اثبات مانده یایان دوره موجودی‌ها می‌باشد، زیرا کمو کسر و یا افزایش این موجودی‌ها تاثیر بر ترازنامه و سودو زیان همزمان دارد. در واقع هیج سابی این قدرت تاثیرگذاری دو جانبه همزمان مثل موجودی‌ها را ندارد، زیرا   اشتباه در اندازه گیری موجودی کالا هم بر ترازنامه و هم برصورت سود و زیان اثر دارد در حالیکه هیچ یک از اقلام دیگر حسابداری، فاقد این توانایی اثرگذاری هم زمانی بر روی ترازنامه و صورت سود و زیان می‌باند. بهمین دلیل است که حسابرسان بدرستی نگران انبارگردانی پایان سال هستند و مراجع بین المللی حرفه‌ای هم برآن تاکید دارند. جدول زیر این رابطه را به طور خلاصه نشان می‌دهد:
کرونا و دغدغه های حسابداری
 
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: