تعداد بازدید : ۲۴۵۷
کد خبر : ۲۱۵۲۷۶
صندلی داغ بورس، از صالح آبادی تا قالیباف اصل؛
۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱
در حالی قالیباف اصل وارد سازمان بورس می‌شود که شاخص کل در اوج به سر می‌برد و نقدینگی فراوانی در بازار موج می‌زند. باید منتظر ماند و دید رییس جدید با شاخص‌های سربه فلک کشیده چه می‌کند و چه برنامه‌هایی برای بورس‌بازان دارد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، هر چند که بورس ایران از پیش از انقلاب فعالیت خود را آغاز کرد اما؛ عمر و قدمت سازمانی به نام «سازمان بورس و اوراق بهادار» چندان زیاد نیست.

اولین بار در آذر ماه سال ۸۴ بنا به مصوبه مجلس شورای اسلامی وقت، «سازمان بورس و اوراق بهادار» تشکیل شد؛ تا پیش از آن، «سازمان کارگزاران بورس» به نوعی متولی اصلی بازار سهام کشور شناخته می‌شد.

یازدهمین سکاندار بورس در باران آمد

پس از حسین عبده تبریزی که در سال‌های ابتدایی فعالیت دولت احمدی نژاد از سمت دبیرکل سازمان کارگزاران بورس کنارگیری کرد، علی صالح آبادی سکاندار آن مجموعه شد و بعد از ابلاغ تشکیل سازمان بورس و اوراق بهادار، به عنوان اولین رییس این سازمان معرفی شد و کار خود را از ازدیبهشت ماه سال ۸۵ آغاز کرد و تا سال ۹۳ بر صندلی ریاست این سازمان تکیه زد و طی این مدت تحولات بسیاری در این بازار شکل گرفت؛ از تأسیس بورس کالا و فرابورس ایران تا راه‌اندازی ابزار‌های مختلف مالی و توسعه الکترونیک بورس.

یازدهمین سکاندار بورس در باران آمد

در آذر ماه سال ۹۳ محمد فطانت فرد که بیشتر مدیر بانکی شاخته می‌شود، سکاندار سازمان بورس شد. چالش فطانت فرد در زمان تکیه بر صندلی ریاست سازمان، بازگشایی نماد‌های پالایشی بود که مدت‌های طولانی در توقیف به سر می‌بردند. در کنار بحث پرکشش پالایشی ها، اخذ بهره مالکانه از معدنی‌ها و کاهش شدید قیمت جهانی نفت، شروع داغی را برای فطانت فرد رقم زد.

عمر ریاست فطانت فرد به درازای صالح آبادی نبود و خیلی زود و در مرداد ماه سال ۹۵ کرسی ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار را به شاپور محمدی واگذار کرد. در آن زمان گفته می‌شد که شاپور محمدی با طیب نیا وزیر وقت اقتصاد، از دوران دانشگاه دوستی دیرینه دارد و این رفاقت نیز در انتصاب وی بی تاثیر نبوده است.

یازدهمین سکاندار بورس در باران آمد

شاپور محمدی نام آشنایی برای فعالان و اهالی بازار سرمایه بود؛ در رزومه کاری این شخص، نخستین مدیرعامل بورس انرژی، دومین دبیرکل کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری ایران، عضو هیئت داوری بازار سرمایه، رئیس کمیته امتحانات و عضو کمیته شاخص سازمان بورس و اوراق بهادار، به چشم می‌خورد.

شاپور محمدی در همان روز‌های ابتدای حضور در سازمان بورس، وعده پیگیری موضوع تمدید مهلت معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را داد که این امر در آخرین ماه‌های سال ۹۸ به طور کامل محقق شد.

یکی از اولین اقدام‌های شاپور محمدی به عنوان رییس سازمان بورس، کوتاه کردن زمان توقف نماد‌ها بود و سازوکاری جدید در خصوص توقف نماد‌ها به اجرا درآمد. علاوه بر این، ابزار‌های اختیار خرید و فروش وارد گود معاملات بورس شد.

یکی از تغییرات مهم در خصوص گزارش‌های مالی شرکت ها؛ حذف گزارش پیش بینی صورت‌های مالی بود و در کنار آن، اطلاعات مربوط به تولید و فروش ماهانه شرکت‌ها که قبلا به صورت اختیاری منتشر می‌شد، به صورت اجباری درآمد.

حال روز گذشته پس از تأیید و تکذیب های فراوان، خبر رسید که با استعفای شاپور محمدی موافقت شده و حسن قالیباف اصل به عنوان شخص اول بازار سهام کشور و یازدهمین سکاندار تاریخ بورس ایران معرفی شد.

یازدهمین سکاندار بورس در باران آمد

حسن قالیباف اصل ۵۰ ساله، فارغ التحصیل دکتری مدیریت مالی دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا است. وی از سال ۸۵ تا سال ۹۷ به مدت ۱۲ سال مدیرعامل شرکت بورس تهران بود. علاوه بر این، تا پیش از آن، مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری بوعلی و کارشناس سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر را در کارنامه خود دارد و همانند شاپور محمدی، فردی شناخته شده در بین اهالی بازار سرمایه است.

در حالی قالیباف اصل وارد سازمان بورس می‌شود که شاخص کل در اوج به سر می‌برد و نقدینگی فراوانی در بازار موج می‌زند. باید منتظر ماند و دید رییس جدید با شاخص‌های سربه فلک کشیده چه می‌کند و چه برنامه‌هایی برای بورس‌بازان دارد.

به این ترتیب، پس از فریدون مهدوی (۱۳۴۶-۱۳۴۹)، فضل اله مهرپور (۱۳۴۹-۱۳۵۲)، داریوش خزیمه علم (۱۳۵۲-۱۳۵۳)، منصور ضابطیان (۱۳۵۳-۱۳۵۹)، اله وردی رجایی سلماسی (۱۳۵۹-۱۳۷۶)، سیداحمد میرمطهری (۱۳۷۶-۱۳۸۲)، حسین عبده تبریزی (۱۳۸۲-۱۳۸۴)، علی صالح آبادی (۱۳۸۴-۱۳۹۳)، محمد فطانت (۱۳۹۳-۱۳۹۵) و شاپور محمدی (۱۳۹۵-۱۳۹۹)، اکنون حسن قالیباف اصل کار خود را در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ در سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرد و باید دید تا چه زمانی روی صندلی ریاست تکیه می‌زد!

یازدهمین سکاندار بورس در باران آمد

 

آن مرد در باران آمد

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
شاپور محمدی با شعار کوتاه کردن توقف نماد ها آمد اما درست در اواخر دوران ریاستش می بینیم که چندین نماد رو به بهانه های واهی یک هفته است که ممنوع متوقف کرده اند!!! هیچ دلیل و هیچ مدرکی هم نتونستن پیدا کنن . و پول مردم در این سهم ها بلوکه شده. یعنی اصل نقد شوندگی رو نابود کردن! این اواخر شاهد یک مدیریت و نظارت کامل سلیقه ای و از روی حب و بغض هستیم. فرضا اگر کسی هم تخلف کرده کد بورسی فرد باید محدود بشه سازمان حق نداره با بستن طولانی نماد تمام سهامداران رو محروم کنه .
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.