تعداد بازدید : ۹۴۹
کد خبر : ۲۱۵۳۰۷
رئیس اتحادیه صادرکننده فرآورده‌های سرب و روی ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
صنایع معدنی و فلزی، وضعیت بهتری دارند و با در نظر گرفتن نقاط قوت صنعت سرب و روی، به نظر می رسد این صنعت در سال جاری می تواند بیش از سال قبل، رشد کند.

نقاط روشن صنایع معدنی در سال جاری

به گزارش بورس نیوز، صنایع معدنی با دو چالش مواجه هستند؛ کالش قیمت های جهانی و تاثیر منفی کرونا بر تقاضای داخلی.

حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکننده فرآورده‌های سرب و روی ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر کرونا بر صنعت سرب و روی کشور بیان کرد: قیمت جهانی سرب و روی در چند وقت اخیر به دلیل شیوع کرونا و افت تقاضا در بازارهای جهانی، ریزش زیادی داشته که البته با فروکش کردن کرونا در چین و امید به بازگشت صنایع چین به وضعیت عادی، از روز گذشته قیمت جهانی سرب و روی کمی افزایش داشته است. البته کرونا، مشکلی نیست که در کوتاه مدت مرتفع شود و احتمالا تا پایان امسال، درگیری ها با این ویروس وجود داشته و تبعات آن هم بر صنایع مختلف، ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در حال حاضر تعطیلی واحدهای، روند تولید را مختل کرده و این اختلال، در صورت تداوم شرایط فعلی، در ماه‌های آینده تاثیر بیشتری هم بر جای خواهد گذاشت. علاوه بر مشکلات ناشی از کرونا و افت قیمت های جهانی، صنعت سرب و روی در ایران مشکلات دیگری هم دارد. مهم ترین مشکل این صنعت، محدودیت هایی است که به سبب برخی تنگ‌نظری‌ها اعمال شد و صادرات صنایع معدنی را دچار معضل کرد. سال گذشته، صادرات شمش سرب و روی مشمول عوارض ۲۰ درصدی شد که اقدامی غیرکارشناسی بود و نتیجه گزارش های نادرستی بود که معاونت معدنی صمت به بالادستی ها ارائه کرد. اگرچه این عوارض بعدا به ۱۲ درصد کاهش یافت؛ اما قرار بود این عوارض فقط تا پایان سال ۹۸ اخذ گردد که متاسفانه گمرکات کشور هنوز زیر بار نرفته اند و امسال هم از صادرکنندگان، عوارض ۱۲ درصدی اخذ می کنند. همچنین در سال ۹۸، کشور ما تورم ۴۰ درصدی داشت و افزایش نرخ ارز، کمتر از میزان تورم بود. حاشیه سود بسیار پایین تولید و همچنین تحریم ها هم از دیگر مشکلات این صنعت است. همچنین تامین ماشین آلات هم مشکلی است که به سبب همان نگاه های تنگ نظرانه قبلی و بخشنامه های محدود کننده قبلی، ایجاد شده است.

حسینقلی در ادامه با اشاره به برخی اتفاقات مثبت در این صنعت ، گفت: خوشبختانه با تغییر معاونت معدنی وزارت صمت، رویکرد غیر کارشناسانه و تنگ نظرانه هم از بین رفته و معاونت معدنی جدید، آقای دکتر اسماعیلی، نگاه حمایتی تری نسبت به تولید دارند. ضمن اینکه امسال، سال جهش تولید نامگذاری شده و انتظار می رود با حمایت از معادن، شاهد جهش تولید در معادن هم باشیم. مشروط بر آنکه بسته حمایتی دولت که از آن صحبت کرده اند، عادلانه و با مشورت با تشکل های صنفی، بین بخش های مختلف تقسیم شود. حذف عوارض صادراتی و هر نوع محدودیت در صادرات، کاهش هزینه های بندری و نیز اعطای تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای تولیدی برای پرداخت حقوق پرسنل و راه اندازی واحدهای تولیدی با یک دوره یکساله تنفس در بازپرداخت تسهیلات، از راهکارهایی است که به جهش تولید در معادن کمک خواهد کرد. فراموش نکنید به خاطر تحریم ها، هزینه های حمل دریایی برای صادرکنندگان ایرانی، بسیار گران تر از سایر کشورها است و به همین دلیل باید مزایا و تخفیفاتی برای صادرکنندگان در نظر گرفت که در بازارهای صادراتی، قدرت رقابت و ارزآوری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: به رغم شیوع کرونا و آثار منفی آن بر اقتصاد کشورها، معتقدم بخش معدنی در صورت حمایت بیشتر، می تواند به شکوفایی بیشتری هم برسد. شرکت های تولیدکننده سرب و روی در کشور ما، ۳ مزیت مهم دارند؛ ارزبری بسیار پایین (حدود ۱ درصد)؛ مواد اولیه داخلی؛ و امکان صادرات و ارزآوری. بازار سرمایه ما به دلیل وجود حجم نقدینگی بالا و عدم جذابیت سرمایه گذاری در بازار ارز و طلا و مسکن، مورد اقبال قرار گرفته و قیمت سهم ها شیب صعودی دارد. ولی به نظر می رسد صنایع معدنی و فلزی، وضعیت بهتری دارند و با در نظر گرفتن نقاط قوت صنعت سرب و روی، به نظر می رسد این صنعت در سال جاری می تواند بیش از سال قبل، رشد کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.