پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:

مقررات جدید مربوط به صندوق‌ها، تهدیدی برای بازار سهام

خروج این حجم نقدینگی از بازار سهام، تهدیدی بزرگ برای بازار سرمایه محسوب می شود. البته این بند از مقررات، بازار بدهی را تقویت کرده و منجر به فشار تقاضا در بازار اوراق خواهد شد.
کد خبر : ۲۱۵۳۸۷

مقررات جدید مربوط به صندوق ها، تهدیدی برای بازار سهام

به گزارش بورس نیوز، شب گذشته شرکت فرابورس با ابلاغ یک بخشنامه دیگر، اهالی بازار را غافلگیر کرد. بخشنامه ای که محدودیت های جدید به همراه دارد و موجب نگرانی سهامداران شده است.

فایل PDF بخشنامه اصلاح ریزساختارهای بازار سرمایه

بهمن فلاح کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر مقررات جدید بر روند بازار سرمایه بیان کرد: مقررات جدید در بخشی که مربوط به شفاف‌سازی شرکت‌ها و توقف نمادهای معاملاتی و ... ، در راستای کاهش هیجانات بازار است که اقدامات بسیار به‌جایی است و با تصمیمات مربوط به این بخش موافق هستم.

وی افزود: اما بخشی از این مقررات مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. به موجب مقررات جدید، سقف تخصیص منابع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، به ۱۰درصد کاهش پیدا خواهد کرد و به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مهلتی ۳ ماهه داده خواهد شد تا این مورد را اجرایی کنند.

فلاح تاکید کرد: این بخش از مقررات، ابهامات زیادی به همراه دارد. اطلاع دقیقی در مورد اینکه چه میزان از منابع صندوق ها وارد بازار سرمایه شده و با اجرای این بخش از مقررات، چه میزان از این منابع از بازار سهام خارج خواهد شد. این بخش از مقررات برای بازار سرمایه خطرناک بوده و ممکن است آثار منفی بااهمیتی بر روند بازار سرمایه داشته باشد. در خوشبینانه ترین حالت با توجه به وجود حداقل ۱۰۰ صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، احتمالا مبلغ مربوط به کاهش سقف تخصیص منابع صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت ، ۲۰ تا ۵۰ هزار میلیارد  تومان خواهد بود.

وی اضافه کرد: خروج این حجم نقدینگی از بازار سهام، تهدیدی بزرگ برای بازار سرمایه محسوب می شود. البته این بند از مقررات، بازار بدهی را تقویت کرده و منجر به فشار تقاضا در بازار اوراق خواهد شد.

فلاح تصریح کرد: امیدواریم این بخش از مقررات جدید مورد بازنگری قرار گرفته و اصلاح شود. اجرای بند مربوط به صندوق ها، فشار فروش در بخش سهام ایجاد کرده و ضمنا بعید است که صندوق ها در یک دوره ۳ ماهه، بتوانند این حجم نقدینگی را به صندوق بازگردانده و اقدام به خرید اوراق کنند.

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
اخبار مرتبط
نگاهی به عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک پارس؛

کاهش در حدود ۱۵ درصدی بازدهی در یک ماه گذشته

گزارش هفتگی صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام؛

خروج یک هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان منابع مالی

یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:

کاهش تورم با کمک بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه درگفت و گو با بورس نیوز عنوان کرد: 

دخالت‌های بجا یا بی‌جای سازمان بورس 

ارسال نظر
نظرات بینندگان
جعفري
Iran (Islamic Republic of)
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
متاسفانه اين كارشناس خبر نداره كه بيشتر صندوقها در همين محدوده ١٠ درصد هستند و مابقي حدود ٣٠٠٠ ميليارد تومن مازاد دارند كه ميشه يك سوم معاملات روزانه بازار سهام كه تازه مهلت ٣ ماهه دارند كه ميشه روزيي ٢٧ ميليارد تومن كه در برابر ارزش روزانه و ماهانه و سه ماه آتى جوك به حساب مياد
عباس اسدی
Iran (Islamic Republic of)
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
دقیقا همینطوره
مهدی شیرین‌بیان
Iran (Islamic Republic of)
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
باز هم قانون جدید؛

آخرین مصوبه سازمان بورس پیش از خروج دکتر محمدی از این سازمان:

حسین
Netherlands
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۵
این آقای بی سواد بهتر هست برن ببینن که آیا صندوق های درآمد ثابت پرتفوی شون بالای 10 درصد هست یا نه، خیلی کم هست که سهام بالای ده درصد داشته باشن و اکثرا هم زیر 5 درصد هستن، چه چیزی بازار رو تهدید می کنه؟
علی
Iran (Islamic Republic of)
جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
با اون بندی که خودش درگیره مشکل داره!!!
اون وقت با بستن 4 روزه نماد ها و قوانین 2و 3 برابر شدن حجم مبنا که به زیان سهامداراست مشکلی نداره!!
اینم شد کارشناس!
دیگه هر آماتوری تو بازار میدونه وقتی ارزش روزانه معاملات رفته بالای 10 هزار میلیارد تومن، عرضه 20 تا 50 هزار میلیارد تومن تو 3 ماه براش هیچی نیست! وهیچ اثر بر بازار نداره!
این آقا مشکل خودش رو مشکل بازار دونسته و دادن لقب کارشناس بهش یکم زیاده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
متاسفانه مقررات پی در پی لطمه بزرگی به سهامداران بورس می زند . همه ترسیده اند که مسئولین بورس چی فکری برایشان کشیده اند
مهران
Iran (Islamic Republic of)
جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
شلوغش نکن داداش 30-40 هزار میلیارد تومن هیچ تهدیدی برای بورس نیست! نمیبینی روزی 10 هزار میلیارد داره معامله میشه؟؟؟؟
بزودی ارش معاملات به 20 هزار میلیارد در روزهم میرسه پس خیلی جو نده قشنگ معلومه این قانون به ضرر صندوقت شده نه؟؟؟ مجبورت کردن بفروشی شاکی شدی میگی به ضرر بورسه نه عزیز به ضرر صندوق شماست!
شما راست میگی نگران بورس و سهامدارا بودی یه نقدی به این قوانین یک شبه میکردی نه اینکه اول حرفت کلشو تایید کنی....
این مثلا کارشناسارو از کجا پیدا میکنی بورس نیوز؟؟؟
ارسلان دولتخواه
Iran (Islamic Republic of)
جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
با سلام سهامداران خرد را می خواهند بیچاره کنند ومدیران بعدی سازمان بورس را.............................................................................................................................................................