تعداد بازدید : ۹۴۸
کد خبر : ۲۱۶۲۹۱
پیش‌گشایش؛
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱
اصلاح هر چند موقت بازار با توجه به رشد سنگین قیمت‌ها در فروردین ماه سال جاری که بازدهی فرابورس را تنها در یک ماه به ۳۰ درصد رساند، در جهت ادامه روند صعودی بازار می‌تواند معقول باشد.

افزایش عرضه‌ها و تعادل...

به گزارش بورس‌نیوز، روند معمول هفته‌های اخیر را در معاملات دیروز را شاهد بودیم. شاخص کل مجددا در حدود ۲.۷۵ درصد افزایش را تجربه کرد و به رقم بی نظیر و رکورد ۷۰۸ هزار و ۹۹۴ واحد رسید تا به این ترتیب برای اولین بار وارد ابر کانال ۷۰۰ هزار واحدی گردد.

ارزش معاملات نیز به بیش از ۱۳۸ هزار میلیارد ریال رسید تا شاهد فاصله معنادار ارزش معاملات دو روز اخیر در مقایسه با میانگین هفته‌های اخیر باشیم.

امروز شاهد تزریق نقدینگی بیش از ۹۰۰ میلیارد تومانی توسط سهامداران حقیقی در بازار سرمایه بودیم که نسبت به روز قبل بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش داشت تا به این ترتیب شاهد ادامه روند تزریق نقدینگی در بازار سرمایه باشیم.

دو نماد وبملت و شبندر بیشترین ارزش معاملات دیروز را به خود اختصاص دادند و به تنهایی بیش از ۵.۸۰۰ میلیارد ریال از ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

در حالی که در گروه پالایشگاهی شاهد قیمت‌های بسیار نازل نفت هستیم و بهای نفت ایران به حدود ۱۵ دلار به ازای هر بشکه رسیده است، نماد‌های پالایشگاهی با رشد قیمت‌های عجیبی همراه شده اند و با تشکیل صف‌های خرید ۲۰۰ میلیونی در نماد شبندر شاهد اثبات رخ بر بستن تحلیل در بازار سرمایه و خروج روند معاملات و افزایش قیمت‌ها در بازار سرمایه هستیم.

سیاست و اقتصاد کلان
خبر کاهش نرخ سود بانکی و تثبت آن در ۱۵ درصد در تمامی بانک‌های کشور منجر به مثبت شدن قیمت‌ها در اوراق بدهی بازار سرمایه شد. به نظر می‌رسد این تصمیم می‌تواند منجر به ادامه روند مثبت بازار سرمایه شد. از سوی دیگر انتظار‌ها برای کاهش بازدهی صندوق‌های بادرآمد ثابت افزایش یافته است. از یک سو، نرخ سود سپرده‌های بانکی این صندوق‌ها که به طور معمول حداقل ۵۰ درصد از دارایی‌های آن را در بر می‌گیرد را خواهیم داشت و از سوی دیگر کاهش نرخ بازدهی اوراق بدهی نیز می‌تواند نرخ بازدهی این صندوق‌ها را در پی داشته باشد. همچنین کاهش سقف قابل سرمایه گذاری این صندوق‌ها به ۱۰ درصد در سهام نیز می‌تواند این صندوق‌ها را از کسب فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار سهام تا حد زیادی محروم نماید و به این ترتیب انتظار جابجایی نقدینگی از این صندوق‌ها در ماه‌های آینده به سایر صندوق‌ها و یا افزایش فعالیت‌های در قالب سبدگردانی را خواهیم داشت.

بازار داغ واگذاری‌ها در بازار سرمایه به بانک‌های کشور نیز کشیده شد و رئیس‌کل بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای تأکید کرد: شبکه بانکی از ظرفیت بازار سرمایه برای واگذاری سهام و بنگاه‌های تحت تملک، استفاده کند. علی همتی طی بخشنامه‌ای به مدیران عامل شبکه بانکی ضمن تأکید بر این موضوع که فرصت اقبال به سرمایه‌گذاری در بورس مغتنم شمرده شود، یادآور شد از ظرفیت بالای فراهم شده در بازار سرمایه برای واگذاری سهام و بنگاه‌های تحت تملک خود بهره گیرند. رئیس کل بانک مرکزی در بخشنامه مذکور، بر تکالیف مقرر برای بانک‌ها در ماده ۱۶ «قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر وارتقای نظام مالی کشور» اشاره و تأکید کرد: در سال جهش تولید بایستی منابع بانک‌ها و مؤسسات اعتباری آزاد و صرف حمایت از فعالیت‌های مولد تولیدی شود.

در بازار‌های جهانی قیمت نفت خام آمریکا به کمتر از ۲ دلار به ازای هر بشکه رسید. با سررسید قرارداد‌های آتی شاهد تلاش بسیاری از معامله گران سمت خریدار در جهت بستن موقعیت‌های معاملاتی خود هستند. هزینه‌های ناشی از انبارداری و تحویل نفت، آن‌ها را مجاب به تحمل زیان‌های سنگین تا ۹۰ درصدی نیز نموده است تا به این ترتیب شاهد اتفاقی عجیب در بازار نفت طی ۵۰ سال اخیر باشیم. این در حالی است که قیمت هر بشکه نفت خام برنت به ۲۳ دلار به ازای هر بشکه رسیده است.

بازار امروز
برای بازار امروز انتظار افزایش عرضه‌ها و متعادل شدن روند‌ها را داریم. اصلاح هر چند موقت بازار با توجه به رشد سنگین قیمت‌ها در فروردین ماه سال جاری که بازدهی فرابورس را تنها در یک ماه به ۳۰ درصد رساند، در جهت ادامه روند صعودی بازار می‌تواند معقول باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: