تعداد بازدید : ۲۹۶۴
کد خبر : ۲۱۶۵۵۴
بارگیری مجدد صادرات و رشد وزنه درآمدزایی این شرکت؛
۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷
«فروی» علاوه بر ثبت بازدهی بسیار مناسب در بازار سرمایه، در سودسازی نیز موفق عمل کرده و مجمعی پربار را به سهامداران خود نوید می‌دهد.

جذابیت مجمع «فروی» بالا رفت

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از شرکت‌هایی که در بهمن ماه سال ۹۸ وارد بازار سهام شد، «ذوب روی اصفهان» بود و از زمان عرضه اولیه تا به امروز بالغ بر ۲۱۵ درصد بازدهی را عاید سهامداران خود کرد.

بر اساس این گزارش، عملکرد شرکت در سال۹۸ نیز حاکی از رشد ۲۰درصدی سودآوری و تحقق ۱۹۵۱ ریال سود به ازای هر سهم بود.

درآمد‌های عملیاتی شرکت «ذوب روی اصفهان» با رشد ۵۵درصدی به رقم ۲۹۷۹میلیارد ریال رسید اما؛ به سبب رشد بیشتر بهای تمام شده، سود ناخالص افزایش ۳۶ درصدی را تجربه کرد.

«فروی» در سال ۹۸ بالغ بر ۱۸ هزار تن محصول به فروش رساند و علاوه بر افزایش نرخ‌های فروش محصولات، با رشد ۳۰ درصدی مقداری نیز همراه شد.

جذابیت مجمع «فروی» بالا رفت

نکته قابل توجه آن بوده که از ۷۰درصد مبلغ فروش کل از محل صادرات تأمین شده و به طور کلی، حدود ۷درصد از کل صادرات شمش روی کشور را به عهده داشته است.

سهامداران نباید از این نکته غافل شوند که منع صادرات وضع شده در آبان‌ماه سال ۹۸ از سوی وزارت صمت برداشته شد تا صادرات شمش روی روال گذشته خود را پیش گیرد؛ بنابراین، علاوه بر انتظار برای بهبود صادرات در سال۹۹، افزایش نرخ ارز به سود این شرکت تمام خواهد شد؛ همان‌طور که در سال ۹۸ نیز بابت تسعیر ارز بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال سود شناسایی کرد.

جذابیت مجمع «فروی» بالا رفت

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد «فروی» نگاه بدبینانه‌ای را به سال ۹۹ داشته چراکه طبق پیش‌بینی‌های خود، مقدار فروش به ۱۴ هزار تن تنزل یافته و در نتیجه، مبلغ فروش ۲۶۵۵ میلیارد ریالی حاصل شود که ۱۱درصد کمتر از فروش سال ۹۸ است.

همانند بسیاری از شرکت‌های دیگر، «فروی» نیز به سبب افزایش شدید هزینه حمل و نقل و انتقال با رشد ۹۸ درصدی هزینه فروش، عمومی و اداری مواجه شد.

در مسیر تحقق ۱۱۷۰ میلیارد ریال سود خالص، وضعیت بسیار مناسب بازار سرمایه نیز به کمک آمد و این شرکت بیش از ۱۱۶ میلیارد ریال درآمد سرمایه گذاری‌ها شناسایی کرد که اغلب آن مربوط به سود فروش سرمایه گذاری‌ها است.

لازم به ذکر است که «فروی» طرح ساخت و انتقال کوره ریخته گری جهت افزایش بازدهی شمش تولیدی را در دست اجرا دارد که تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید و علاوه بر آن، با توجه به دستورالعمل حاکمیت شرکتی، ملزم به فروش سهام شرکت باما است.

برپایه این گزارش، بنابراین باید منتظر آگهی فروش بیش از ۱۸ میلیون سهم معادل ۱.۸ درصد از سهام «کاما» از سوی «فروی» باشیم که بهای تمام شده آن در صورت‌های مالی حدود ۴۱ میلیارد ریال است اما؛ ارزش روز آن حدود ۸۱۸ میلیارد ریال تخمین زده می‌شود. بنابراین، فروش آن سود قابل تکرارناپذیر قابل توجهی را عاید شرکت می‌کند.

قابل توجه سهامداران «فروی»، از آن جا که سود انباشته ۲.۵ برابر سرمایه اسمی است، هیات مدیره در نظر دارد در مجمع عمومی عادی سالیانه بالغ بر ۹۵ درصد از سود تحقق یافته را به عنوان سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم کند که میزان قابل توجهی محسوب می‌شود و شرکت در مجمع را جذاب‌تر می‌کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.