تعداد بازدید : ۲۲۶۶
کد خبر : ۲۱۶۵۸۶
نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با بورس نیوز پاسخ داد:
۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
دولت در فروش نفت به پالایشگاه ها، بدین صورت عمل می کند که نفت را به قیمت منهای ۵ درصد قیمت میانگین ماهیانه نفت دبی ، بحرین و برنت به پالایشگاه ها فروخته و سپس فرآورده های اصلی تولیدی پالایشگاه ها شامل ( بنزین ، گازوییل ، مازوت و نفت سفید ) را با قیمت جهانی از آنها خریداری می کند.

به گزارش بورس نیوز، به دنبال ریزش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، اصلی ترین سوال سهامداران صنعت پالایشی، تاثیر کاهش قیمت نفت خام بر سودآوری پالایشگاه ها است.

احسان باقریان نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی و مدیرعامل شرکت پتروپالایش مهان در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: دولت در فروش نفت به پالایشگاه ها، بدین صورت عمل می کند که نفت را به قیمت منهای ۵ درصد قیمت میانگین ماهیانه نفت دبی ، بحرین و برنت به پالایشگاه ها فروخته و در واقع، پالایشگاه ها، خوراک خود یعنی نفت خام را با تخفیف ۵ درصدی نسبت به قیمت میانگین دبی و بحرین و برنت خریداری می کنند. سپس دولت فرآورده های اصلی تولیدی پالایشگاه ها شامل ( بنزین ، گازوییل ، مازوت و نفت سفید ) را با قیمت جهانی از آنها خریداری می کند.

وی افزود: نکته قابل توجه این است که تولیدات پالایشگاه های کشور شامل دو گروه فرآورده های اصلی ( ۸۵ درصد تولید ) و فرآورده های ویژه (۱۵ درصد ) است. یکی از عوامل ایجاد سود پالایشگاه ها همین فرآورده های ویژه است ، به این علت که خوراک واحدهای پایین دستی است و در بورس انرژی و کالا، عمدتا بصورت رقابتی فروخته می‌شود. از طرفی هم، زمانی که بازار نفت دچار تغییر و نوسان می شود ، تاثیر این نوسان بر پایین ترین تولیدات در زنجیره نفت، با تاخیر نمایان می شود‌. بنابراین جهت بررسی تاثیر کاهش قیمت نفت خام بر سودآوری پالایشگاه ها، باید رویه کاری پالایشگاه ها را تحلیل کرد، و البته منتظر ماند تا تاثیر ریزش قیمت جهانی نفت خام بر فرآورده های پالایشی نیز، نمایان گردد.

امیرمسعود
United States
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
خودت تونستی از حرفات نتیجه بگیری که پتروشیمی ها رشد میکنن یا ریزش خواهند داشت؟!
چرا نمیتونید واضح و روشن حرف بزنید؟
خلیل علمی
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
واقعا من نفهمیدم این بنده خدا چه فرمایش داشته
یکی به نعل یکی به میخ
به دوستانم در سایت بورس نیوز توصیه میکنم اخبار رو کامل و واضح و روشن بزارن
برلین
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
این چتدساله که تو بورسم اخرش نفهمیدم نفت بیاد پایین پالایشگاه سود میکنه یا بره بالا ؟!!!!!!!!!!!!!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: