تعداد بازدید : ۴۳۷
کد خبر : ۲۱۶۶۷۶
چشم امید این شرکت به دیگران؛
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
شرکت‌هایی که برپایه قرارداد فعالیت می‌کنند، بیش از سایر شرکت‌ها از رکود اقتصادی اثر می‌پذیرند و به مانند شرکت‌های تولیدی که با افزایش نرخ توانستند جبران کاهش فروش را بکنند، نمی‌توانند راه چاره پیدا کنند.

«تمحرکه» در دام رکود گیر کرده است

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «ماشین سازی نیرو محرکه» در اولین روز‌های سال ۹۹ خبر از فروش برخی دارایی‌های مازاد به ارزش ۱۹ میلیارد ریال را دارد که حدود ۱۶ میلیارد ریال آن سود خالص است.

این شرکت که سال مالی منتهی به اسفند ماه دارد، بر اساس گزارش عملکرد ماهانه، طی سال ۹۸ بالغ بر ۲۳ میلیارد ریال درآمد شناسایی کرده است. نکته جالب توجه این است که ۱۱ میلیارد ریال از این رقم، مربوط به قرارداد با پارس خودرو است که در آخرین روز‌های دی ماه منعقد شد.

در لیست قرارداد‌های این شرکت، فقط دو قرارداد دیگر مشاهده می‌شود که یکی از آن‌ها مربوط به سال ۹۷ است که تا سال ۱۴۰۱ تداوم دارد. در واقع، از بین قرارداد‌های منقعده در سال ۹۸، فقط با دو قرارداد همچنان ادامه دارد و در این میان، قرارداد‌هایی منعقد و به سرعت به پایان رسیده است. البته همین چند قرارداد درآمدی برای شرکت به دنبال داشت که ۴۳ درصد بیشتر از درآمد سال ۹۷ بود.

درآمد‌های شرکت از سال ۹۲ روند نزولی در پیش گرفت و و هر چند که در سال ۹۸ اندکی بالا رفته اما؛ همچنان با سطح مطلوب فاصله دارد. علت اصلی کاهش فروش، افزایش نرخ ارز است که توان سرمایه گذاری شرکت‌های تولیدی به طور چشمگیری افت کرد.

«تمحرکه» در دام رکود گیر کرده است

لازم به ذکر است که بر اساس صورت‌های مالی دوره ۹ ماهه منتهی به آذر سال ۹۸، «تمحرکه» بالغ بر ۹۶ میلیارد ریال زیان انباشته دارد. علت زیاندهی شرکت نیز کاهش درآمد‌ها و هزینه تمام شده خدمات ارائه شده است.

از آن جا که ساختار درآمدی «تمحرکه» بر پایه انقعاد قرارداد با سایر شرکت‌ها است و مباحث تولیدی در این شرکت جایگاهی ندارد، رکود اقتصادی بشدت بر میزان درآمد‌های شرکت اثر می‌گذارد. وضعیت مبهم اقتصصادی، مبلغ سرمایه گذاری در کالا‌های سرمایه‌ای را کاهش داده است.

با توجه به این که فعالیت شرکت در زمینه ایجاد کارخانجات و تأسیسات تولیدی آن‌ها است، محصول تولیدی ثابت برای عرضه وجود ندارد و به شدت به فعالیت‌های سرمایه گذاری سایر شرکت‌های تولیدی وابسته است. بنابراین، با شرکت در مناقصات، ایجاد درآمد می‌کند که به دلیل کاهش فعالیت‌های سرمایه گذاری شرکت‌های تولیدی، فعالیت «تمحرکه» نیز شدیدا کاهش یافته است.

از همین رو، «تمحرکه» در برخی موارد مجبور شده اقدام به اخذ قرارداد به قیمت تمام شده کند و با حاشیه سود حداقلی ادامه حیات دهد.

به این ترتیب، می‌توان گفت زمانی «تمحرکه» به روند صعودی باز می‌گردد که توان سرمایه گذاری سایر شرکت‌ها بالا رود و این شرکت بتواند با حاشیه سود بهتر نسبت به شرکت در مناقصات حضور یابد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.