تعداد بازدید : ۱۲۶۸
کد خبر : ۲۱۷۲۲۱
عبور از رکورد‌های سال ۹۸:
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲
شرکت پتروشیمی جم در سال ۹۸ رکورد‌های سنواتی خود را درنوردید.
 
استراتژی
 
به گزارش بورس نیوز، "کرونا "امری موثر بر تمام دنیا بوده، شرکت پتروشیمی جم در سالی که گذشت موفق به عبور از اکثر رکورد‌های سنواتی خود شد، در برنامه‌های آتی این شرکت با در نظر گرفتن شرایط فعلی بیماری، میزان تولید اتیلن ۷۰ هزار تن کاهش یافته و به همین میزان به تولید پروپیلن اضافه خواهد شد.
 
 
استراتژی
 
انجمن صنفی پتروشیمی، مبنای قیمت گذاری اتیلن
در خصوص قیمت گذاری محصولات این شرکت باید به این نکته توجه داشت که مبنای قیمت گذاری محصولی، چون اتیلن، انجمن صنفی پتروشیمی است که براساس متوسط نرخ سه منطقه اسیای جنوب، شمال شرق و شمال غرب اروپا منهای هزینه تعیین می‌شود. 

به طور مثال آخرین نرخ اتیلن ۲۶۹ دلار بوده و قیمت این محصول در داخل کشور، حدودا ۸۵ درصد نرخ اتیلن شمال شرق آسیا است.

مزیت جم در استفاده از دو نوع خوراک گازی
با توجه به کاهش شدید قیمت الفین‌ها و عدم کاهش قیمت اتان مصرفی لازم به ذکر است، با در نظر گرفتن مزیت پتروشیمی جم مبنی بر استفاده از دو نوع خوراک گازی (اتان) و مایع، در مقایسه با الفین‌های صرفا گازی کمترین خسارت با عدم کاهش قیمت خوراک اتان به این شرکت وارد خواهد شد.
 
 
تاثیر مستقیم کاهش نفت بر نرخ مواد اولیه 
از سویی دیگر افت شدید قیمت‌های نفت تاثیری مستقیم بر نرخ مواد اولیه با درصد‌های متفاوت دارد. برای مثال بر خوراک مایع تاثیر بیشتر بر قیمت گاز تاثیر کمتر دارد. در ایران کف قیمت برای اتان مانع اثر مستقیم نفت بر خوراک گازی شده که شرکت پتروشیمی جم استراتژی بهره برداری حداکثری از خوراک مایع را در پیش گرفته است.

در بررسی محصول اتان از جمله محصولات این شرکت، حاشیه سود، با توجه به کاهش قیمت محصولات و وجود حداقل نرخ برای اتان، طبق پیش بینی برنامه و بودجه اعلامی سال جاری کاهشی ۱۷ درصدی را تجربه خواهد کرد. 

گفتنی است ارزش جایگزینی شرکت پتروشیمی جم ۲ میلیادر دلار اعلام شد و ارزش معاملات انواع پلی پروپلین‌های تولیدی این شرکت به ۷ میلیارد ریال رسید.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: