تعداد بازدید : ۷۳۳
کد خبر : ۲۱۷۶۹۲
کارشناس بازار خودرو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
آنچه که مسلم است اگر خودروسازان بتوانند تحویل‌های معوق خود را به سرانجام برسانند ممکن است قیمت‌ها در بازار به حالت عادی درآید، ولی از سوی دیگر وقتی خودروسازان اعلام افزایش قیمت داشته باشند، بازار تاثیرگرفته و دچار التهاب می‌شود و همزمان قیمت‌ها نیز روندی صعودی به خود خواهد گرفت.

الزام به بررسی عادلانه قیمت گذاری 

بابک صدرایی کارشناس بازار خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار بورس‌نیوز درخصوص نوسانات نرخ‌های خودروسازان و تایر آن بر بازار گفت: خودروسازان دولتی از دو تابعه نرخ در "بازار آزاد" و "کارخانه" تاثیر می‌گیرند.

وی با اشاره به تغییر قیمتی که در کارخانه‌ها رخ می‌دهد، افزود: آخرین نرخ‌گذاری که در کارخانه‌ها انجام شد، مختص به ۲سال گذشته بود و اغلب کارخانه‌های خودرویی ادعایی مبنی بر آن داشته که اگر شاهد رشد نرخ‌ها و کاسته‌شدن فاصله قیمت با بازار نباشیم، این کارخانه‌ها زیان بالایی را در صورت‌های مالی خود به ثبت خواهند رساند چراکه حتی پیش‌فروش‌ها نیز نمی‌تواند به خودرویی‌ها کمک شایانی برساند زیرا اصل سود به نفع خودروسازان تمام نمی‌شود.

صدرایی در ادامه مولفه‌های بازار و نرخ‌گذاری‌ها را متفاوت دانست و اظهارکرد: در نرخ‌گذاری‌ها نمی‌توان عواملی همچون سیاست، رکود اقتصادی و حتی عرضه‌وتقاضا را نادیده گرفت زیرا هنگامی که تاخیر در تحویل خودرو به‌وجود می‌آید عملا این مورد باعش شده تا هیزمی در آتش قیمت‌های کاذبی ریخته شود که دود آن بر چشم خودروسازان و مصرف‌کنندگان می‌رود.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه تحویل به‌موقع خودرو، تنش قیمت‌گذاری را در بازار کاهش می‌دهد، افزود: اگر خودرویی‌ها تحویل‌های معوق را سامان دهند و این پروسه به حالت عادی در آید، طبیعتا وضعیت این سوی بازار، سفید خواهد شد اما؛ از سوی دیگر، رشد نرخ‌گذاری‌ها از سوی کارخانه‌ها باعث التهاب و تاثیرگذاری منفی بر خودرو و رشد نرخ‌های این صنعت خواهد شد.

صدرایی همچنین درخصوص میزان رشد تورم و تاثیرگذاری آن بر صنعت خودرو نیز اشاره‌ای داشت و تصریح کرد: کلیت اقتصاد گویای رشد درصدی تورم بوده که چتر آن تنها بر سر تعداد محدودی از کالاها پهن نشده بلکه صنعت خودرو را هم پوشش داده است؛ این صنعت شامل بسیاری از کالاها شده که تولیدداخلی در آن وجود نداشته و باید برای تامین آن توسط خودرویی‌ها، خرید صورت بگیرد و تورم در آن تاثیرگذاری بسیار بالایی دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.