تعداد بازدید : ۴۷۸۶
کد خبر : ۲۱۹۴۰۰
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
سرمایه گذاری در بازار سرمایه، در بلندمدت بازدهی بیشتری نسبت به سایر بازار‌ها به همراه خواهد داشت. این بازار از تورم، افزایش نرخ ارز و هر اتفاق مثبتی در عرصه اقتصادی و سیاسی، منتفع می‌گردد.

راهکاری برای نجات بازار سرمایه/ بنیادی ها، قربانی حباب کوچکترها

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل چند روزی است که در محدوده ۱ میلیون واحدی، در جا می زند و به نظر می رسد دلیل و انگیزه ای برای لمس قیمت های بالاتر وجود ندارد. این شرایط سبب نگرانی برخی سهامداران خصوصا تازه واردها شده و به فکر خروج از این بازار افتاده اند.

سعید ذوالفقاری مدیرعامل کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه تا چندی قبل، برخلاف بازار ارز و طلا که حرکت های هیجانی و سفته بازانه دارند، بازاری قابل تحلیل بود؛ ولی مدتی است که بازار سرمایه از تحلیل فاصله گرفته و یا با صف خرید همراه است و یا با صف فروش!

وی افزود: اگر سرمایه گذاران، سهمی را بر اساس تحلیل خریداری کرده اند، چرا با کوچکترین نوسانی در صف فروش قرار می گیرند؟ و چرا با مثبت شدن بازار، دوباره در صف خرید قرار می گیرند؟ این رفتارهای هیجانی کاملا بدون تحلیل صورت می گیرد و با اصول حرفه ای سرمایه گذاری در این بازار متفاوت است. طبق اصول حرفه ای سرمایه گذاری در بازار سرمایه، سهم های ارزنده بازار که روند سودآوری مثبتی هم دارند، گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری بلندمدت است؛ ولی متاسفانه بازار سرمایه مدتی است به گزارش عملکرد شرکت ها توجهی ندارد. واقعیت این است که برخی شرکت ها و گروه ها، گزارش های خوبی ارائه نکرده اند و رشد قیمت سهم ها، با روند سودآوری شرکت ها همخوانی ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: بازار سرمایه در شرایطی از ابتدای سال، بی وقفه رشد کرده بود که گزارش عملکرد شرکت ها چنگی به دل نمی زند. با این شرایط، در جا زدن بازار در محدوده ۱ میلیون واحدی، منطقی است و نمی توان گفت بعد از این نقطه، بازار سرمایه صعودی خواهد بود یا نزولی؛ چرا که صعود بازار نیازمند مولفه های بنیادی است و باید دید مولفه های اثرگذار بر بازار سرمایه، چه وضعیتی خواهند داشت. یکی از این مولفه ها، نرخ ارز است که در صورت افزایش نرخ ارز، تمام بازارها صعودی خواهند بود و بازار سرمایه هم تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. در غیر اینصورت، باید صبر کنیم تا تاثیر نرخ ۱۷ تا ۱۸ هزار تومانی دلار (نرخ فعلی) در ماه های آینده عملکرد شرکت ها را تحت تاثیر قرار دهد و آن زمان، شاید رشد قیمت بخشی از سهم ها قابل توجیه باشد.

ذوالفقاری تصریح کرد: واقعیت این است که برخی سهم ها در قیمت های فعلی، گران هستند ولی سهم های بزرگ و ارزنده بازار سرمایه، قربانی سهم های حبابی شده اند و هر زمان سهامداران قصد نقد کردن سهم دارند و یا صندوق های سرمایه گذاری قصد ابطال دارند، سهم های بزرگ را به بهانه نقدشوندگی بالاتر عرضه می کنند! این رفتارها، بازار سرمایه را به سمت سفته بازی سوق داده است.

ذوالفقاری در توصیه به اشخاصی که این روزها، قصد فروش سهام خود و خرید سکه و... دارند، گفت: قطعا سرمایه گذاری در بازار سرمایه، در بلندمدت بازدهی بیشتری نسبت به سایر بازارها به همراه خواهد داشت. نکته اینجاست که مردم یاد بگیرند بازار سرمایه، محلی برای سرمایه گذاری های بلندمدت است. بازار سرمایه، بازاری است که از تورم، افزایش نرخ ارز و هر اتفاق مثبتی در عرصه اقتصادی و سیاسی، منتفع می گردد. ورود سرمایه های مردم به هر بازاری غیر از بازار سرمایه، آثار مخرب اقتصادی به دنبال خواهد داشت. سهم های ارزنده و مناسبی در این بازار وجود دارد که خرید آنها با نگاه بلندمدت، قطعا بازدهی مناسبی هم برای سرمایه گذاران به همراه دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با راهکارهای بهبود اوضاع بازار سرمایه گفت: اگر بازار سرمایه رشد کرده، ابزارهای این بازار هم می بایست متناسب با رشد بازار سرمایه توسعه یابد. محدود کردن بازار اصلا اقدام مناسبی نیست و به نظر می رسد بهترین راهکار برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، حذف یا افزایش دامنه نوسان خواهد بود. این کار شاید از حجم معاملات بکاهد؛ ولی بازار سرمایه را تحلیلی تر خواهد کرد. در بسیاری از بورس های بزرگ دنیا هم با دامنه نوسان بسیار بالاتر از بازار سرمایه ما، معاملات روانی در جریان است و قیمت سازی هم صورت نمیگیرد. رسیدن به فضای تحلیل و کاهش سفته بازی در این بازار، راهی جز افزایش یا حذف دامنه نوسان معاملات ندارد.

فعال اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
قابل توجه مدیران بورس: یک کار مهمتر باید انجام شود و اون اولویت در اردرگزاریهاست که همیشه حقوقیا و کارگزاریا از اول بر مردم عادی اولویت داشتن و همیشه اول اوردرهای اونا وارد سیستم میشه و بعد مال باقی مردم.این کار همیشه ضررهای جبران ناپذیری به مردم وارد کرده و رانت بزرگی بنفع حقوقیها و کارگزاریهاست که باید هر چه سریعتر اصلاح شود.
سعید
Netherlands
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اگر جهش اقتصادی میخواهیم : حمایت واقعی دولت ، جلب اعتماد مردم به نمادهای بنیادین، حذف بازیگردان ها و عاملان ترس
حسین
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اصلن شرکت ها خودشون اثری در سهم خودشون ندارن برعکس خارج و فاکس
اونوقت برید بگید فاکس حرومه
حروم بورس ایرانه که فقط عرضه و تقاضاست حروم بورس ایرانه که سود شرکتی مثل فارس فولاد ... به قیمت سهم نمیرسه
بورس ایران فقط شده جای مخزن برداشت ضرر نه رسوندن سود
اینجا اگه شرکتی سود کنه مخصوصا شاخص ساز ها اصلن به سهامداراش نمیرسه . تا موقعی که قیمت سهم اثر از سود شرکت نداشته باشه بورس ایران بورس نیست جای دزدیه
اگه مردی بزارش. اگه مردید بورس رو یه مدت بزارید دست یه رئیس بورس کشور آلمان مثلن. اونوقت ببینید چی میشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
سلام تا چون تو ئی ازبورس حمایتکند بورس احتیاج به دشمن ندارد
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
آقای محترم کجای کاری،
نمیدانی اینجا ایرانه
به قولی همه از مردم دم می زنن(مردم مظلوم، بی رو، ریا)
وای بروزی که مردم در دیار خود احساس
غربت کنند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بعضی شرکت ها که گزارش خوبی ارائه نکرده اند دلیل نمیشه قیمتشون ریزش شدید کنه چرا چون تورم زیادی داریم چی ارزون شده که سهام بخواد ارزون بشه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: