تعداد بازدید : ۱۲۴۵
کد خبر : ۲۲۰۱۲۵
کارشناس صنعت دارو در گفت‌وگو با بورس نیوز تشریح کرد:
۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
شرکت هایی که بازار فروش و صادرات رسمی مناسب تری دارند، و ضمنا داروهای جنرال، OTC و مکمل تولید می کنند، برای سرمایه گذاری جذاب تر هستند.

کدامیک از شرکت های دارویی، از حذف ارز دولتی دارو، بهره می برند؟

به گزارش بورس نیوز از ماه ها قبل، زمزمه احتمال حذف ارز دولتی دارو مطرح شده بود و چند روز پیش اعلام شد ارز دولتی برخی داروها و مکمل های موجود در فهرست OTC به همراه مواد واسطه ای مرتبط با همان مولکول ها، مواد جانبی مورد استفاده در فرآورده های دارویی، و داروهای تحت لیسانس و گرانول های وارداتی (محصولات نیمه ساخته شده) که تولید مشابه داخلی دارند، حذف شده است. به نظر می رسد باید منتظر حذف تدریجی ارز دولتی تمام داروها باشیم.

امیر حکمت کارشناس صنعت دارو در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد : بررسی صورت های مالی شرکت های دارویی نشان می دهد این شرکت ها در یکی دو سال اخیر، رشد مطلوبی در فروش و سودآوری داشته اند. بخشی از این رشد ناشی از صادرات غیر رسمی و قاچاق دارو بود که فروش شرکت های دارویی را افزایش داده بود. تولید دارو با ارز دولتی، صادرات غیر رسمی دارو را جذاب کرده و ضمنا به سبب افزایش نرخ ارز، داروهای وارداتی افزایش قیمت زیادی داشتند و ارزان بودن داروهای تولید داخل نسبت به محصولات وارداتی، مزیت دیگری برای این صنعت بوده و فروش دارویی ها را رونق داده است.

وی افزود: در سنوات گذشته، همواره تخصیص ارز دولتی به صنعت دارو، بهانه ای برای مقاومت با افزایش نرخ دارو بوده معمولا نرخ فروش داروها سالانه بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش نمی یافت. حال اگر ارز دولتی دارو حذف شود، دلیلی برای این مقاومت ها و قیمت گذاری های غیر منطقی وجود ندارد. حذف ارز دولتی، منجر به واقعی تر شدن نرخ فروش دارو شده و سود ریالی شرکت های دارویی را افزایش خواهد داد.


وی در رابطه با مشکلاتی که حذف ارز دولتی دارو می تواند برای داروسازان ایجاد کند، گفت: ممکن است افزایش قیمت دارو، صادرات غیر رسمی و اصطلاحا چمدانی دارو را کاهش داده و از تقاضای دارو در بازار بکاهد. ضمن اینکه مصرف دارو در داخل کشور هم منطقی تر شده و اتلاف دارو در منازل کاهش خواهد داشت. این شرایط، حجم فروش دارویی ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته در این صورت، داروهایی که برند معتبرتری دارند، از اقبال بیشتری برای فروش برخوردار خواهند بود. همچنین در صورت افزایش قیمت دارو بعد از حذف ارز دولتی دارو، احتمالا دوره وصول مطالبات داروسازان از بیمه ها و بیمارستان ها را افزایش خواهد داد؛ مگر آنکه سازوکاری برای بیمه ها تعیین شود که بار مالی بر دوش بیمه ها، موجب ضعف آنها در پرداخت سهم شان نشود. البته در حال حاضر اکثر داروهایی که مشمول حذف ارز دولتی شده اند، جزو داروهای لیست بیمه نبوده و در این مرحله، حذف ارز دولتی مکمل ها و داروهای OTC تاثیری بر دوره وصول مطالبات داروسازان ندارد. با این حال معتقدم مزایای حذف ارز دولتی دارو بیش از معایب آن خواهد بود.

این فعال صنعت دارو در پاسخ به این سوال که "از دید بازار سرمایه ای، کدام گروه از شرکت های دارویی از حذف ارز دولتی، بیشتر بهره می برند؟" اظهار کرد: در چنین شرایطی، شرکت هایی که بازار فروش و صادرات رسمی مناسب تری دارند، و ضمنا داروهای جنرال، OTC و مکمل تولید می کنند، برای سرمایه گذاری جذاب تر هستند. کما اینکه در سال گذشته هم، این گروه از دارویی ها وضعیت بهتری داشتند. افزایش نرخ ارز، از مصرف داروهای وارداتی کاسته و همین نکته، نقطه قوتی برای داروسازانی است که در سنوات قبل، رقبای خارجی داشته اند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: