تعداد بازدید : ۷۱۷
کد خبر : ۲۲۰۱۷۹
کارشناس پولی و بانکی در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
واگذاری املاک از طریق بازار سرمایه، علاوه بر آنکه یکی از چالش های مهم بانک ها را برطرف می کند و به واگذاری املاک مازاد و تزریق نقدینگی به بانک ها کمک می کند، بازار مناسبی هم برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد.

به گزارش بورس نیوز، از مدتی قبل بحث واگذاری املاک از طریق بازار سرمایه مطرح بود و حالا زمزمه های جدی تری در مورد عرضه املاک از طریق بورس کالا (احتمالا بصورت متری) و در قالب اوراق سلف موازی شنیده می شود. چنانچه این طرح وارد فاز اجرایی شود، احتمالا بانک ها از عرضه کنندگان پر و پا قرص این بازار خواهند بود.

کامران ندری کارشناس پولی و بانکی در گفتگو با بورس نیوز در خصوص عرضه املاک در بورس کالا بیان کرد: یکی از مشکلات بانک ها در سال های اخیر، سرمایه گذاری های بانک ها در املاک و مستغلاتی بوده که به دلیل ارزش بالا، نقدشوندگی پایینی دارند. واگذاری این املاک و مستغلات مازاد بانک ها، که اتفاقا در ۲ _ ۳ سال گذشته در مورد ضرورت آن هم بسیار تاکید شده، با یک چالش جدی مواجه است. بخشی از املاک مازاد بانک ها، پروژه های اداری و تجاری با ارزشی هستند که مشتری زیادی ندارند و مشتریان هم به خاطر این شرایط، در زمان خرید قیمت های کمتر از ارزش واقعی آن ملک را پیشنهاد می دهند و بانک ها نیز، معمولا رغبتی به فروش ملک خود با قیمت کمتر از ارزش واقعی ملک نیستند.

وی افزود: در چنین شرایطی، بهترین راهکار استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه و دانش کارشناسان حوزه مدیریت مالی است. چنانچه بتوان املاک بزرگ و مازاد بانک ها (یا هر نهادی که قصد واگذاری املاک مازاد خود را دارد) را به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد که سرمایه گذاران به راحتی امکان معامله آن را داشته باشند، می توان به تسریع واگذاری املاک مازاد از طریق بازار سرمایه خوشبین بود. اما اینکه با توجه به ماهیت متفاوت ملک نسبت به کالاهایی همگن همچون فولاد و فرآورده های نفتی و پتروشیمی و... ، جهت این عرضه چه سازوکاری طراحی خواهد شد، امری است که متخصصان بازار سرمایه باید به آن پاسخ دهند.

ندری در ادامه گفت: البته به نظر می رسد عرضه املاک در بورس به روش تاسیس صندوق های ETF و واگذاری یونیت های این صندوق ها در بازار سرمایه هم راهکار مناسبی باشد.

وی در رابطه با مزایای عرضه املاک از طریق بورس کالا اظهار کرد: این اقدام علاوه بر آنکه یکی از چالش های مهم بانک ها را برطرف می کند و به واگذاری املاک مازاد و تزریق نقدینگی به بانک ها کمک می کند، بازار مناسبی هم برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد. به هر حال هر بازاری، بازدهی خاص خود را داشته و علاقمندان به سرمایه گذاری در حوزه املاک می توانند با مبالغ مختلف، در این بخش سرمایه گذاری کنند و از عایدی این املاک، بهره مند شوند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: