تعداد بازدید : ۷۷۹۸
کد خبر : ۲۲۰۲۹۶
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
برای سرمایه گذاری با نگاه یک ساله، قطعا هیچ بازاری رقیب بازار سرمایه نخواهد بود.

دوره گذار در بورس تهران/گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری با دید یک ساله

به گزارش بورس نیوز، سرمایه گذاران بازار سرمایه خصوصا تازه وارد‌های این بازار این روز‌ها در میان اظهار نظر‌های مختلف در مورد این بازار سرگردان شده اند. از سویی دولتمردان وعده حمایت از بازار سرمایه را می‌دهند و از سوی دیگر، برخی اشخاص که اتفاقا برخی شان هیچ دانش مالی ندارند، از حباب بازار سرمایه می‌گویند و کار به جایی رسیده که حتی ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه را با ریسک سپرده گذاری در موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز مقایسه می‌کنند.


ولید هلالات رئیس هیات مدیره سبدگردان اقتصاد بیدار در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: مقایسه ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه قابل قیاس با ریسک سپرده گذاری در موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز نیست. به هر حال سرمایه گذاری در هر حوزه و بازاری، ریسک‌های خاص خود را دارد. ولی فراموش نکنید در مورد موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بار‌ها از سوی بانک مرکزی و دولت هشدار داده شده بود و ریسک از دست رفتن کل سرمایه، سپرده گذاران را تهدید می‌کرد، اما سرمایه گذاری در بازار سرمایه مورد حمایت دولت و بانک مرکزی قرار دارد و سرمایه گذاران این بازار، سهام شرکت‌ها را خریداری کرده اند و فقط این بحث مطرح است که خرید سهم‌ها (دارایی ها) با قیمت مناسب صورت گرفته یا خیر.

وی افزود: دولت اوراق خود را در سررسید‌های ۳ ساله با نرخ بهره ۱۵ درصد عرضه می‌کند و تقاضای این اوراق، ۲ برابر حجم عرضه است؛ بنابراین وقتی که در اقتصاد سود تضمین شده و بدون ریسک ۱۵ درصد باشد، قطعا سود بانکی باید کمتر از ۱۵ درصد باشد. سود بین بانکی هم حدود ۱۱ درصد شده و سود اخزا هم به کمتر از ۱۴ درصد رسیده است. از این رو p بر e نرمال بازار می‌تواند در حدود ۸ باشد.

هلالات اضافه کرد: بخش بزرگی از بازار سرمایه را شرکت‌های گروه فلزی و معدنی و پتروشیمی و پالایشی تشکیل می‌دهد و سهم‌های این گروه‌ها p بر ‌e تقریبا ۱۰ دارند که ۲ واحد بالاتر از نسبت نرمال است. باید توجه داشت که سرمایه گذاری در اوراق و بانک، تورم را پوشش نمی‌دهد، در حالی که هدف گذاری بانک مرکزی، تورم ۲۲ تا ۲۵ درصدی است؛ بنابراین سرمایه گذاران در بورس تهران، سبدی از سهام شرکت‌های بالادستی تشکیل داده و علاوه بر اینکه تقریبا از محل سود تقسیمی در مجامع شرکت ها، سود بانکی را دریافت می‌کنند، از تورم هم عقب نمانده و از افزایش قیمت سهم‌ها منتفع می‌شوند. از این رو اگر فردی به استراتیژی کوتاه مدت در این بازار سرمایه گذاری کرده، شاید به بازدهی مورد انتظار دست نیابد، ولی برای سرمایه گذاری با نگاه ۱ ساله، قطعا هیچ بازاری رقیب بازار سرمایه نخواهد بود.

وی در رابطه با سرمایه گذاران تازه واردی که در روز‌های قبل زیان کرده و تصمیم به فروش هیجانی و خروج از این بازار دارند، گفت: ذات بازار سرمایه با ترس همراه است و این ترس فقط شامل بازار سرمایه ایران نیست. کما اینکه مثلا در آمریکا هم اتفاقی همچون تیراندازی در یک مدرسه ممکن است موجب منفی شدن بورس در آن روز شود. ولی مشکل اینجا است که افرادی که در بورس سرمایه گذاری می‌کنند، دانش کمی دارند و تحمل ضرر و زیان ناشی از نوسان قیمت‌ها را ندارند. این عده از سرمایه گذاران باید از مشاوره با نهاد‌های مشاور سرمایه گذاری بهره‌مند شوند و یا اینکه از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری و سبدگردان‌ها وارد این بازار شوند؛ اما متاسفانه در فرهنگ ما مردم به راحتی به مشاوران اعتماد ندارند! این روز‌ها بورس تهران نوعی انقلاب را تجربه می‌کند و هرج و مرج در این بازار ملموس است. قانونگذار هم با تصمیمات ناگهانی، به این بی اعتمادی‌ها و هرج و مرج دامن زده است. این دوره، دوره گذار بازار سرمایه بوده و به توسعه این بازار کمک خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: سرمایه گذاران کم تجربه، حتماً باید آموزش ببینند و بخش عمده سرمایه خود را در صندوق‌های قابل معامله در بورس، سرمایه گذاری کنند و بخش کمتری از سرمایه خود را مستقیما وارد این بازار کنند تا هم ریسک کمتری متحمل شوند و هم به تدریج با سرمایه گذاری مستقیم شان، کسب تجربه کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه گاز و میعانات گازی ارزان قیمت، مزیت اقتصاد کشور ماست، سرمایه گذاری در صنایع بالادستی و مادر از جمله فولاد و پتروشیمی و معادن، گزینه‌های کم ریسک و مناسبی برای سرمایه گذاری بلندمدت خواهد بود. این صنایع ارزآوری داشته و معمولا هم قبل از تورم، افزایش نرخ می‌گیرند و همواره هم مورد حمایت دولت‌ها قرار دارند.
م - ق
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
حجم پول ورودی به بورس تقریبا منفی و با خیلی کم شده است ضمنا p/e غالب سهام ها یا منفی است یا حدود ۲۰ الی ۴۰ میباشد چرا در روز روشن دروغ میگویید خودروی ها و بانک و .... با این همه صف خرید کدام یک یک ریال سود میدهند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: