تعداد بازدید : ۲۱۰۱
کد خبر : ۲۲۱۵۴۷
ساعت پنج و نیم عصر؛
۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به قدرت ارتش چند ده میلیونی بورس بازان و چسباندن یک مدیر بر صندلی هیات مدیره با چسب پارتی و...

۵.۵

 

به گزارش بورس نیوز ، در ۲ ماه گذشته غیر از دارندگان سهام عدالت، ۱.۴ میلیون نفر وارد بازار سرمایه شده اند و اگر این تعداد را با خیل میلیونی سهامدارانی که در یکی دو سال اخیر وارد ارتش بورس بازان شده‌اند، جمع کنیم؛ متوجه می شویم که ارتش چند میلیونی فعالان بازار سرمایه حالا دیگر در اقلیت نیستند. قطعا به همین خاطر است که فرمایشات برخی دوستان برای ترساندن مردم از این بازار، اثرگذار نبوده و این ارتش، بیدی نیست که با هر بادی بلرزد. حالا اهالی بهارستان هم به فکر افتاده اند تا کمیته ویژه بازار سرمایه را در خانه ملت راه بیندازند و فرآیند پذیرش و عرضه شرکت ها در بازار سرمایه را تسریع ببخشند. در همین فاصله، دلار هم بی سر صدا خود را بالا کشید و حبابیون آنقدر روی سرکوب بازارسرمایه تمرکز کرده بودند که دلار ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومانی را ندیدند! اینجاست که باید گفت ما و بورس؛ شما و همه!

 

اقدامی در خور تحسین از یک تازه وارد

چند وقتی است که بحث پرداخت سود سهامداران از طریق سجام مطرح شده؛ با این روش سود تقسیمی در مجامع شرکت ها بطور خودکار به حساب سهامداران(همان حسابی که در زمان ثبت نام در سجام اعلام کرده اند) واریز می شود؛ حالا اینکه مبلغ سود هر شخص چقدر باشد هم مهم نیست و سهامداران بدون دردسر سودشان را دریافت می کنند که البته روشی کاملا عادلانه و بی دردسر خواهد بود؛ اما برخی دوستان شیطنت کرده و سفت و سخت مخالف پرداخت سود سهام با این شیوه هستند. حتما می پرسید چرا؟ واضح است؛ تعداد زیادی از سهامداران خرد شرکت ها ممکن است بخاطر ناچیز بودن سود، پیگیر دریافت آن نشوند و بعضی ها هم شاید به این زودی برای دریافت سود خود اقدام نکنند. بنابراین سود سهام در حساب شرکت می ماند و چه بسا رقم قابل توجهی هم از سود سهامدارانی که قید دریافت سود را زده اند، در حساب ها انباشت شود و کسی پیگیر آن نشود و... یکی از شرکت ها هم چند روز پیش در مجمع خود علنا اعلام کرده بود انتظار تقسیم سود نداشته باشید که سود کم بوده خلاصه اینکه مخالفان، معتقدند سهامداران خرد به اندازه کافی از رشد قیمت سهم ها منتفع می شوند و نیازی به دریافت سود تقسیمی در مجامع ندارند‌. اما امروز در اقدامی درخور تحسین یکی از شرکت های تازه وارد به بازار، در مجمع اعلام کرده سود سهام را از طریق سجام پرداخت خواهد کرد. اینکه حق با مخالفان هست یا نه را نمی دانیم؛ ولی بازار سرمایه بازاری شفاف بوده و ریال به ریال درآمدها و هزینه های شرکت ها باید در آن شفاف باشد.
نظر شما چیست؟ موافق پرداخت سود سهام از طریق سجام هستید؟

 

صنعت شفافی که شفاف نبود

یکی از مهمترین محل های درآمد کشور، از صنعت پتروشیمی است. ولی پرونده فساد ۷.۵ میلیارد دلاری در این صنعت، نشان داد همه چیز آنطور که باید و شاید، شفاف نیست و نظارت بیشتری می طلبد. برای درک بهتر اهمیت این میزان فساد کافی است بدانید کل درآمد نفتی ایران در سال گذشته، ۸ میلیارد دلار بوده و در همین مدتی که این مفسدان گرامی مشغول حیف و میل این ثروت بی کران بودند، بعضی ها گوشه و کنار همین کشور به نان شب محتاج بودند!

 

چسباندن مدیر بر صندلی با چسب پارتی 

یکی از اعضای هیات مدیره یکی از شرکت های پتروشیمی که اتفاقا معاون بازرگانی این شرکت هم هست، جزو مدیرانی است که قبلا جای دیگر بوده و به دلیل حقوق نجومی، عزل شده! حالا هم گویا مدیرعامل و حراست شرکت پتروشیمی که ایشان در آن مشغول به کار هستند، بارها در مورد تخلفات ایشان در دلالی و واسطه گری فرآورده های پتروشیمی و همچنین عضویت همزمان در دو شرکت بازرگانی عربی گزارش داده اند؛ اما انگار پارتی ایشان آنقدر قوی است که با هیچ گزارش منفی، نمی لرزد و چه بسا به سمت بالاتری هم منصوب شوند.

جمشید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
پرداخت سود سهام از طریق سجام باید اجباری باشد.
مگر نه اینکه اگر کسی سجامی نباشد نباید کدبورسی بگیرد یا معامله انجام دهد .
این عمل یعنی شفافیت بازار سرمایه .
شرکت ها هم اگر صداقت دارند باید اعلام کنند کلیه سهامدارانی که سجامی هستند سودشان پرداخت و در غیر اینصورت هر چه سریعتر خود را سجامی کنند .
جمشید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
پرداخت سود سهام از طریق سجام باید اجباری باشد.
مگر نه اینکه اگر کسی سجامی نباشد نباید کدبورسی بگیرد یا معامله انجام دهد .
این عمل یعنی شفافیت بازار سرمایه .
شرکت ها هم اگر صداقت دارند باید اعلام کنند کلیه سهامدارانی که سجامی هستند سودشان پرداخت و در غیر اینصورت هر چه سریعتر خود را سجامی کنند .
جوادی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
سازمان بورس باید به تمام شرکتها اعلام کند از طریق سجام سودها را واریز کنند ضمن آنکه هر سهامداری که از سنوات قبل هم از شرکتها سود طلب دارد بایستی به حساب سجامی افراد واریز شود از سال 83 بنده سودهای ریزی از شرکتها طلب دارم که به علت نداشتن چندین حساب در بانکهای مختلف نتوانستم سودم را دریافت کنم . سهام شرکتی که سهامدار بودم را مدتها فروختم اما سودش را نگرفتم
باید سازمان بورس به شرکتها فشار بیاورد از طریق سجام سودها پرداخت شود سهامدار دنبال دریفتت سودهای زیر 50 هزار تومن نمیره الان بعضی سهامدارها مثل سیمان ساوه 86000 ریال سود قراره بگیرن . اونایی که سهمشونو فروختن دیگه دنبال دریافت سود نمیرن
مگر اینکه سجام کاری براشون بکنه
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
سجام برای مبارزه با پول شویی است و گفته شده سهامداران حقیقی و حقوقی و کارگزاران و شرکتها همه باید در سجام ثبت نام کنند .
شرکت ها تحت قوانین سازمان بورس و فرابورس میتوانند وارد بازار سرمایه شوند و باید از سجام پیروی و پشتیبانی کنند ، پس باید سود سالانه را نیز به حساب سجام سهامداران حقیقی و حقوقی و صندوق های سرمایه گذاری واریز و از پرداخت سود به غیر سجامی ها جدأ خودداری کنند .
بهار علی داتلی بگی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
با سلام به نظر من بهترین روش پرداخت سو د شرکت ها از طریق سجام می باشد و سازمان بورس شرکت ها را موظف کند که این کار صورت بگیرد تا حقی از سهامداران ضایع نشود ممنون
حمزه غفاری
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
پرداخت سود از طریق سجام نقطه عطفی در تاریخ بورس در زمینه شفاف سازی سود تقسیمی شرکتها خواهد بود که جلوی تخلف مدیران شرکتها گرفته می شود.
عدنان
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
اقای جوادی گل گفتی این سود سنوات قبل میلیاردها تومن میشه که شرکت ها باید پرداخت کنند ولی تو حسابشون نشسته و کلی براش نقشه کشیدند ، خوب معلومه دوست ندارن حساب بانکی شون رو خالی کنن و هیچ وقت حاظر نمیشن از طریق حساب شبا اعلام شده در سجام پرداخت کنند . من هم حاظر نشدم اطلاعات سهامداری و حساب بانکی رو مجددا برای شرکت پست کنم . هزینه پست بیشتره .
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
شرکت دوده صنعتی بعد از سالها زیان اعلام کردن سال قبل به هر سهم 50 ریال در مجمع سود اعلام و از سهامداران شماره حساب گرفته ولی متاسفانه سود 5 تومنی را هم تا این لحظه که مجمع سالیانه جدید هم برگزار شده نداده اند و بارها بنده با امور سهام گفتگو کرده ام و هر بار با بی شرمی تمام مردم را اذیت میکنند و حتی از دادن 5 تومن سود هم تفره میروند ... فساد در این شرکت بیداد میکند.... دوده صنعتی پارس نمونه ایی کامل از فساد و رانتخواری و تبانی
رسول خوشروان
United States
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
پرداخت سودازطریق سجام منطقی ترین راه می باشد وبایستی به یک مطالبه ملی ازطرف سهامدارن خرد، مستمرادرخواست وپیگیری شودتا شرکتها بالاخره به این خواست عمومی سهامداران خردتمکین کنند.البته مدیرعامل بورس بجای اینکه ازاین مطالبه عمومی حمایت کند، گفته است که محمل قانونی نداردوبایستی توسط سهامداران درمجامع تک تک شرکت مطرح وموردتصویب قراربگیرد. موضوع مطالبه سودسهام شرکتهای سهامی عام پذیرفته شده دربورس که جنبه عمومی دارد، درصورتی که نیاز به تصویب قانون جدیدی داشته باشد، می بایستی ازطرف نمایندگان محترم مجلس پیگیری شود. ازدوستانی که بانمایندگان مجلس مرتبط بوده ویاامکان مطرح نمودن این موضوع رادارند، درخواست میکنم که صدای سهامداران خردرابگوش نمایندگان برسانندتاشاهداجرایی شدن این پیشنهادخوب بشویم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: