تعداد بازدید : ۱۵۱۹
کد خبر : ۲۲۱۶۹۲
۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲
اثرات تورم بر بورس و مسکن و سکه و ارز

محسن عباسی کارشناس بازارهای مالی:

بار دیگر در سراشیبی سقوط ارزش ریال قرار گرفته ایم. ورود منابع پولی به کشور به دلیل افت قیمت نفت محدود شده است و به دلیل شیوع کرونا ساختار اقتصادی کشور خصوصا در حوزه خدمات بسیار شکننده شده است. اگر چه بورس، سوپاپ اطمینان اقتصاد شده است و منبعی برای جبران کسری بودجه، اما در نهایت به دلیل عدم ورود نقدینگی جدید به اقتصاد کشور، در نهایت ما با تورم بالایی در سال ۹۹ روبرو خواهیم بود.

این تورم البته به ثبات بازار سرمایه و جلوگیری از ریزش آن کمک خواهد کرد و البته همزمان بازارهای موازی را از خواب بیدار خواهد کرد(حداقل تقاضای مصرفی را)

تورمی که هم اکنون به پیشوازش رفته ایم و در قیمتها قابل مشاهده است به زودی به قیمت ارز هم سرایت خواهد کرد و دلار را تا نزدیکیهای سقف قبلی (محدوده۱۹_ ۱۸ هزار تومان) بالا خواهد برد.

با افزایش قیمت دلار بخش دیگری از سپرده های بانکی روانه بازارهای طلا و بورس خواهد شد و احتمالا بورس بعد از استراحتی فرسایشی ،مسیر خود را به سمت شاخص ۲.۵ میلیون واحدی در پیش خواهد گرفت.

بازار مسکن با افزایش قیمت مواجه می شود اما به دلیل نبود قدرت خرید کافی، در رکود کامل تورمی باقی خواهد ماند(شاید برای چند سال)

خودروی زیر ۱۰۰ میلیون تومان دیگر وجود نخواهد داشت و فشار زیادی به کارمندان و بازنشستگان حقوق بگیر وارد خواهد شد.

البته این تورم باعث استقبال مردم از بورس و عرضه های دولتی خواهد شد و احتمالا رکورد حجم و ارزش معاملات نیز مرتبا شکسته خواهد شد. در صورت عدم عرضه شرکتهای جدید، متاسفانه بورس نخواهد توانست منابع را به درستی مدیریت کند و در آن صورت است که حتی سهامهای بزرگ بازار نظیر فارس و فولاد و ... هم در نهایت دچار حباب قیمتی خواهند شد.

برای جلوگیری از این پدیده نیاز به عرضه اولیه شرکتهای بزرگ داریم، شرکتهای موجود نیز باید افزایش سرمایه های سنگین از محل آورده نقدی بدهند. در غیر این صورت تورم افسار گسیخته سال ۹۹ همه چیز را درخواهد نوردید و در صورت عدم کنترل درست نقدینگی، قدرت خرید بخش عمده ای از مردم از بین خواهد رفت. و در نهایت بعد از شاخص ۲.۵ میلیون واحدی ( در صورت عدم مدیریت بازار و ورود شرکتهای جدید و تعمیق بازار) به دلیل عدم ارزندگی قیمتی نمادهای بورسی و رشد بی رویه قیمتها در آن زمان، با ریزش بی سابقه ای در بورس مواجه خواهیم بود!!

ابوالقاسم رخشانی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
ممنون،روحیه من رو کلا خالی کردی،مخصوصا آخرش را ریزش بی سابقه بورس.
ناشناس
United States
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
اينجوزي باشه كه مملكت سقوطمي كنه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: