تعداد بازدید : ۱۲۹۳۴
کد خبر : ۲۲۴۴۵۰
بورس نیوز بررسی کرد؛
۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
سهم‌های پالایشی به دلیل قرار گرفتن در صندوق واسطه گری مالی دوم (دارا دوم) این روز‌ها مورد استقبال بازار قرار گرفته اند. به همین دلیل میخواهیم نگاهی اجمالی برظرفیت تولید، ارزش بازاری، میزان تولید و فروش و درآمد فروش چهار شرکت پالایش نفت اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز داشته باشیم.
نگاهی اجمالی بر شرکت‌های پالایش نفتی
به گزارش بورس نیوز شرکت پالایش نفت اصفهان دارای ظرفیت تولید ۳۷۵ هزار بشکه در روز می‌باشد که با نماد شپنا در بازار بورس معامله می‌شود و بزرگترین شرکت پالایش نفت ایران می‌باشد. این شرکت دارای ۵۱، ۰۰۰ میلیون سهم می‌باشد. قیمت این سهم در تاریخ ۷ /۰۵/ ۹۹، ۴۹، ۸۱۰ ریال معامله شد؛ بنابراین ارزش بازاری این شرکت در تاریخ مذکور حدود ۲,۵۴۰,۳۱۰ میلیارد ریال می‌باشد. در جدول زیر ارزش بازاری سه شرکت پالایشی دیگر را با ارزش بازاری شرکت پالایش نفت اصفهان مقایسه میکنیم.
نگاهی اجمالی بر شرکت‌های پالایش نفتی
شرکت پالایش نفت بندر عباس با ظرفیت تولید ۳۱۳ هزار بشکه در روز در تاریخ مذکور دارای ارزش بازاری ۱,۶۴۹,۲۷۳ میلیارد ریال می‌باشد. ظرفیت تولید شرکت پالایش نفت بندرعباس حدود ۸۳ درصد ظرفیت تولید پالایش نفت اصفهان می‌باشد و ارزش بازاری آن حدود ۶۴ درصد ارزش بازاری این شرکت می‌باشد. همچنین ظرفیت تولید پالایش نفت تهران و تبریز به ترتیب حدود ۶۲ و ۲۹ درصد ظرفیت تولید شرکت پالایش نفت اصفهان می‌باشد و ارزش بازاری ان‌ها بترتیب ۸۹ و ۲۶ درصد ارزش بازاری پالایشگاه نفت اصفهان می‌باشد. در جدول زیر میزان تولید، فروش و درامد فروش این چهار شرکت پالایش نفت ایران برای سه ماهه نخست سال ۹۹ با سه ماهه نخست ۹۸ با هم مقایسه شده است.
نگاهی اجمالی بر شرکت‌های پالایش نفتی
همچنین سودخالص هر سهم شرکت پالایش نفت اصفهان در سه ماهه نخست سال ۹۹ حدود ۳۱۵ ریال می‌باشد که نسبت به سه ماهه اول سال ۹۸ حدود ۸ درصد افت داشته است. سودخالص هر سهم پالایش نفت بندرعباس، تهران و تبریز در سه ماهه نخست سال ۹۹ بترتیب ۳۱۱، ۱۸۳ و ۳۲۳ ریال می‌باشد که نسبت به سه ماهه سال ۹۸ بترتیب ۳۹، ۴۶ و ۳۱ درصد افت داشته اند.
 
کاری از فاطمه گرامی نیا_کارشناس سرمایه گذاری شرکت پیشرو توسعه اقتصادی پردیسان
معین
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
شپنا بنزین را با هزینه حمل کمتری در داخل کشور بفروش می رساند . و کمتر به صادرات وابسته است . که نرخ ارزان نفت و تحریم ها و ... بر روی آن اثری ندارد . مکان پالایشگاه هم مهم است و در جایی امن است . و یکی از امن ترین پالایشگاه های ایران در زمان جنگ است . زمان تخلیه مواد داخل لوله و مخزن آن در زمان حادثه بسیار کمتر از پالایشگاه دیگر است که این موضوع در قیمت گذاری یک پالایشگاه مهم است .
یعقوب پناهی آزاد
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
مثل همیشه مطالب کامل
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: