تعداد بازدید : ۱۲۰۸
کد خبر : ۲۲۴۹۴۰
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
در این روز‌ها با توجه به اینکه بحث سودآوری و نسبت‌های نرمالی که در بازار استفاده می‌شد، تقریبا با افزایش قیمت‌ها رنگ باخته است، بنابراین روش‌های معقولی که در بازار مورداستفاده قرار می‌گرفت، کارایی خود را از دست داده و لازم است مسائل واضح‌تر مورد تحلیل قرار گیرند.

رنگ باختن روش‌های معقول تحلیل

احسان بدیعی، کارشناس بازار سرمایه به بورس نیوز گفت: شاخص کل و شاخص هم وزن همواره با هم مورد بررسی قرار می‌گیرند چرا که تحلیل هر کدام به تنهایی نمی‌تواند نتیجه درستی داشته باشد.


وی ادامه داد: در جریان جابه جایی پول از سهم‌های بزرگ به کوچک، شاخص هم وزن با توجه به اینکه وزن و تعداد سهم در آن لحاظ نیم شود، کلیت بازار را به لحاظ مثبت یا منفی بودن نشان داده، اما شاخص کل رفتار شرکت‌های با وزن بالاتر و اینکه وزن عمده بازار تمایل به مثبت یا منفی بودن دارد را نمایش می‌دهد.


مدیر معاملات کارگزاری نهایت نگر خاطر نشان کرد: بررسی هر کدام (شاخص کل و هم وزن) به تنهایی صحیح نبوده و برای فهمیدن جریان پول روی سهام بزرگ یا کوچک هر دو باید کنار هم قرار گیرند. به دلیل اینکه گاه یکروز بازار درگیر صف‌های فروش شده  وبعد از جمع آوری این صف، قیمت پایانی به کف قیمتی میل کرده و باعث منفی شدن شاخص می‌شود اما؛ اساسا این حرکت حمایت از بازار محسوب می‌شود.


وی افزود: برای بررسی و داشتن یک دید کلی باید تمامی مسائل تکنیکال تحلیل شده و رفتار شاخص کل، هم وزن و جریان ورود و خروج نقدینگی در بازار رصد شود.


بدیعی تصریح کرد: در این روز‌ها با توجه به اینکه بحث سودآوری و نسبت‌های نرمالی که در بازار استفاده می‌شد، تقریبا با افزایش قیمت‌ها رنگ باخته است، بنابراین روش‌های معقولی که در بازار مورداستفاده قرار می‌گرفت، کارایی خود را از دست داده و لازم است مسائل واضح‌تر مورد تحلیل قرار گیرند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.