تعداد بازدید : ۳۰۱
کد خبر : ۲۲۵۵۹۶
معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان:
۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳
ذوب آهن اصفهان به دلیل بازار مشخص و دستیابی به سطحی از خودکفایی می‌تواند همچنان به روند تولید و صادرات خود ادامه دهد، هرچند ممکن است تحریم‌های جدید علیه فولاد، آلومینیوم و ... به درصدی از قیمت تمام شده تولیدات فولادی بیافزاید، اما نمی‌تواند تولید را متوقف یا صادرات را محدود کند.

تحریم‌ها در تولید و صادرات شرکت ذوب آهن تاثیری ندارد

به گزارش بورس نیوز، مهرداد تولائیان، معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با بیان مطلب فوق، گفت: تحریم‌های جدید تا حدودی می‌تواند قیمت تمام شده کالا را بالا ببرد، اما در تولید و صادرات ذوب آهن اصفهان تاثیری ندارد.

وی افزود: دولت ترامپ تحریم‌های جدید علیه فولاد، آلومینیوم و ... اعمال کرد تا با این استراتژی، صنایع زیرساختی ایران را زیر فشار قرار دهد و درآمد صادراتی و پروژ‌های توسعه‌ای ایران را با خلل مواجه کند، این در حالی است که هم اکنون در حوزه حمل و نقل ریلی پروژه‌های خوبی تعریف شده که ریل آن را شرکت ذوب آهن اصفهان تامین می‌کند و بخش دیگر از تولیدات این شرکت فولادی به خارج از کشور صادر می‌شود.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با اشاره به این که تحریم‌ها کار را مشکل می‌کند، اما آن را متوقف نمی‌کند، گفت: با توجه به این که ذوب آهن اصفهان بازار خاص خود را دارد عملا این تحریم‌ها نمی‌تواند مانع از صادرات این شرکت شود و از طرف دیگر ذوب آهن باید بخشی از مواد اولیه مورد خود را با ارز صادراتی خود وارد کند و به همین دلیل در تامین مواد اولیه هم خللی ایجاد نمی‌شود.

تولائیان با نگاهی به روند تولید در ماه‌های گذشته افزود: پس از شیوع ویروس کرونا، معادن کشور در بخش زغال سنگ و سنگ آهن تا حدودی نیمه تعطیل شدند و تا نیمه اردیبهشت این کاهش تولید آن‌ها ادامه داشت و روی صنایع پایین دستی نیز تاثیر گذاشته، اما بعد از آن تولید افزایش پیدا کرد و عقب ماندگی ماه‌های فروردین و اردیبهشت هم جبران شده است.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان، درباره تصمیم گیری وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تغییر ضریب کنسانتره و گندله، اظهار کرد: در حال حاضر قرار شده ضریب کنسانتره و گندله در سال جاری هم تغییری نکند و اگر این ضریب بی رویه افزایش پیدا کند. روی قیمت سنگ آهن هم تاثیر می‌گذارد، زیرا معدنکار‌ها ترجیح می‌دهند سنگ آهن خود را به سمت تولید کنسانتره و گندله سوق بدهند به همین دلیل افزایش ضریب کنسانتره و گندله روی تولیدکننده‌های فولاد با روش احیا تاثیر می‌گذارد و برای شرکت‌های که با روش کوره بلند فولاد تولید می‌کنند به دلیل تاثیر تغییر ضریب کنسانتره و گندله به تمام بازار، قیمت محصولات سنگ آهن هم بالا می‌رود.

وی با تاکید بر این که نباید از عرف جهانی در قیمت گذاری محصولات زنجیره فولاد فاصله بگیریم، تصریح کرد: در حال حاضر باید نسبت ضریب شمش به گونه‌ای باشد که شرایط موجود بازار را حفظ کند و به نوعی همه زنجیره در تعادل باشد.

تولائیان درباره تاثیر افزایش نرخ کنسانتره و گندله روی وضعیت بازار، اظهار کرد: وقتی قیمت کنسانتره خیلی خوب باشد همه معدنکاران سنگ آهن تولیدی با عیار ۶۲ را به سمت تولید کنسانتره سوق می‌دهند در حالی که باید سنگ آهن عیار بین ۵۰ تا ۵۴ را به کنسانتره تبدیل کنند، از این رو می‌توان گفت افزایش بی رویه ضریب قیمت یک محصول روی سایر محصولات هم تاثیر می‌گذارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: