تعداد بازدید : ۴۶۸
کد خبر : ۲۲۶۳۰۷
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اعلام کرد:
۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
مهدی پازوکی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه براساس احکام بودجه سال ۹۹، دولت می‌تواند ۴۹ هزار میلیارد تومان از طریق مولدسازی دارایی‌های خود اقدام به تامین مالی و جبران کسری بودجه کند، عرضه این حجم املاک دولتی در بورس کالا را بهتر از سایر روش‌های هزینه بر عنوان کرد.

امکان میزبانی بورس کالا از ۴۹هزار میلیارد تومان املاک دولتی

 

به گزارش بورس نیوز، دولت در بودجه سال ۹۹، ۴۹ هزار و ۵۴۵ میلیارد و ۸۹۹ میلیون تومان درآمد از فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول پیش‌بینی کرده که این رقم حدود هزار و ۲۴۷ میلیارد تومان بیشتر از درآمد‌های نفتی بودجه است. جالب اینکه در بودجه سال ۹۸ منابع حاصل از فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول تنها ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود بنابراین در بودجه امسال، دولت درآمد خود از واگذاری اموالش را بیش از ۴۵ هزار تومان افزایش داده است. فروش ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی، فروش و واگذاری اراضی، فروش ماشین‌آلات و تجهیزات دستگاه‌ها، فروش پادگان‌ها به شهرداری، فروش خانه‌های سازمانی، فروش زندان‌های قدیمی، فروش دارایی‌های وزارت راه‌وشهرسازی، مولدسازی دارایی‌های دولت و ... از جمله اموال منقول و غیرمنقول دولت به حساب می‌آیند.

در همین زمینه مهدی پازوکی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت شرایط برای میزبانی بورس کالا از ۴۹ هزار میلیارد تومان فروش اموال مازاد دولتی فراهم است.

پازوکی با اشاره به اینکه براساس احکام بودجه سال ۹۹، دولت می‌تواند ۴۹ هزار میلیارد تومان از طریق مولدسازی دارایی‌های خود، اقدام به تامین مالی و جبران کسری بودجه کند به «کالاخبر» گفت: در این زمینه با توجه به مکانیسمی که در بورس کالا برای فروش اموال مازاد دولتی فراهم شده، این ۴۹ هزار میلیارد تومان می‌تواند از طریق بورس کالا برای دولت تامین شود.

این اقتصاددان افزود: با توجه به اینکه در همین شهر تهران، بسیاری از نهاد‌ها و دستگاه‌های دولت املاک و ساختمان‌های مازادی دارند که الان متروکه هستند و از آن‌ها استفاده‌ای نمی‌شود و تنها برای بودجه عمومی هزینه‌زا هستند، دولت می‌تواند با عرضه آن‌ها در بورس کالا نسبت به کسری بودجه خود اقدام کند.

پازوکی با تاکید بر اینکه مولدسازی دارایی‌های دولت یکی از بهترین راهکار‌هایی بوده که برای کسری بودجه دولت، در بودجه سالجاری گنجانده شده است، گفت: از سوی دیگر نیز به تازگی فروش اموال دولت نیز در بورس کالا آغاز شده که اتفاق بسیار خوبی است، چرا که این روش از دیگر راهکار‌ها مانند مزایده و امثالهم نیز کارکرد بهتری داشته و از سوی دیگر هزینه کمتری دارد، بنابراین باید از این امکان استفاده شود.

این استاد اقتصاد با اشاره به اینکه مکانیسم عرضه و تقاضا در بورس کالا به ایجاد شفافیت منجر می‌شود، بیان داشت: در حال حاضر یکی از معضلاتی که اقتصاد ایران با آن روبرو است، مسئله عدم شفافیت است، حال که بستری مانند بورس کالا وجود دارد که قیمت گذاری را براساس مکانیسم عرضه و تقاضا انجام می‌دهد، باید از این ظرفیت استفاده کرد، تا هرچه بیشتر شفافیت در حوزه اقتصادی حکمفرما شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: