تعداد بازدید : ۱۶۶۱۷
کد خبر : ۲۲۶۵۳۷
نگاهی به وضعیت و عملکرد مالی شرکت برق و انرژی گسترش پارس؛
۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹
۱۵ درصد از سهام شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس در روز چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه برای اولین بار در بازار فرابورس عرضه اولیه می‌شود.

قیمت گران در عرضه اولیه سهام شرکت

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، ۱۵ درصد از سهام شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس در روز چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه برای اولین بار در بازار فرابورس عرضه اولیه می‌شود.

سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد بورسی از این عرضه ۴۵۰ میلیون سهمی معادل ۱۵۰ سهم است.

قیمت عرضه در دامنه ۱۸.۳۰۰ تا ۱۸.۵۰۰ ریال در نظر گرفته شده است. با توجه به سود اندک شرکت که در سال مالی گذشته معادل ۲۳۱ ریال به ازای هر سهم بوده و همچنین با توجه به سود خالص پیش بینی شده ۲۵۸ ریالی برای سال جاری، قیمت ۱۸.۵۰۰ ریالی در نظر گرفته شده برای عرضه اولیه سهام شرکت، نمی‌تواند قیمت قابل توجیهی به نظر برسد.

این شرکت که مالکیت نیروگاه سیکل ترکیبی ۷۱۴ مگاواتی قم را دارد در سال ۱۳۸۹ تاسیس شده و سهامداران آن شامل شرکت نفت بهران به میزان ۴۹.۸ درصد، شرکت صنایع برق و انرژی صبا به میزان ۲۴.۹ درصد، شرکت تولید نیروی مرکزی صبا به میزان ۲۰ درصد و شرکت خدمات دریایی و بندری سینا با مالکیت ۵ درصدی هستند. لازم به ذکر است، این شرکت از واحد‌های فرعی شرکت برق و انرژی صبا و بنیاد مستضعفان محسوب می‌شود. سرمایه ثبت شده این شرکت نیز در حال حاضر معادل ۳.۰۰۰ میلیارد ریال است.

واحد‌های تولیدی نیروگاه قم شامل ۴ واحد گاز و ۲ واحد بخار با ظرفیت اسمی ۷۱۴ مگاوات است. فروش برق این مجموعه به سه روش عمده فروشی برق (فروش به شرکت مدیریت شبکه برق)، قرارداد‌های عمده با صنایع و شرکت‌ها و همچنین فروش برق در بورس انرژی است.

لازم به ذکر است، بیش از ۹۰ درصد از درآمد‌های شرکت از محل فروش به مدیریت شبکه برق محقق می‌شود.

آخرین نرخ فروش برق این شرکت بر اساس گزارش عملکرد مرداد ماه معادل ۲۲۲ هزار ریال به ازای هر مگاوات آمادگی، ۳۷۵ هزار ریال به ازای هر مگاوات انرژی و ۴۸۳ هزار ریال بر اساس فروش به سایر شرکت‌ها و صنایع بوده است.

سود خالص محقق شده این شرکت در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ معادل ۶۹۵ میلیارد ریال و معادل ۲۳۱ ریال به ازای هر سهم محقق شده است.

بر اساس پیش بینی صورت گرفته در گزارش ارزش گذاری، سود خالص پیش بینی شده هر سهم این شرکت برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب معادل ۲۵۸ و ۲۸۶ ریال برآورد شده است.

ارزش هر سهم این شرکت بر اساس روش تنزیل سود تقسیمی معادل ۱.۱۲۸ ریال محاسبه شده و با این حال، این شرکت روش‌های دیگری را برای براورد ارزش شرکت در نظر گرفته است. بر اساس روش قیمت به ظرفیت اسمی و روش قیمت به درآمد، قیمت هر سهم شرکت به ترتیب معادل ۱۶.۵۲۴ و ۱۸.۳۰۲ ریال پیش بینی شده است. علاوه بر این دو روش، روش خالص ارزش دارایی‌های شرکت که بر اساس گزارش ارزش گذاری کارشناس رسمی دادگستری تهیه شده، ارزش هر سهم شرکت معادل ۲۲.۸۸۸ ریال به ازای هر سهم برآورد شده است.

درآمد‌های عملیاتی پیش بینی شده این شرکت برای سال جاری و سال آینده به ترتیب معادل ۲.۱۰۴ و ۲.۳۱۴ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

لازم به ذکر است، درآمد عملیاتی محقق شده این شرکت تا پایان مرداد ماه امسال و در دوره ۵ ماهه معادل ۱.۲۰۹ میلیارد ریال بوده است.

در پایان، به نظر می‌رسد که قیمت در نظر گرفته شده برای این شرکت در عرضه اولیه، قیمت گرانی است. با این حال، به نظر می‌رسد که با توجه به تب بالای خرید در عرضه اولیه، مشکلی در خصوص عدم فروش سهام این شرکت وجود نداشته باشد لیکن رشد محسوس قیمت سهام این شرکت برای دارندگان آن غیرمحتمل به نظر می‌رسد.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
متاسفانه اکثر عرضه اولیه ها حبابدار هستند.
خیلی بیشتر از ارزش آنها عرضه می شوند.
قلعه
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
مردم دیگه عرضه اولیه را نمیخرند چون دیگه اعتمادی نمونده
پیام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
خلاصه همه چیز شده کلاهبرداری و دروغ از اون نوسانات بورس
صندوق پالایشی اول و این هم قیمت غیر واقعی.الله برکت الله
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
سلام وعرض ادب خدمت خوانندگان گرامی اولا ممنون ازاطلاع رسانی شما که تهه دل ملت خالی میکنید که دلشون به دوهزا پولی که ارسودعرضه اولیه بدست میارن خوشه وکاملا مشخص وواضحه که شمااردوستداران رانت و دشمنی باملت داری چون اگرکه یک روزپیش ازعرضه این خبرمیگذاشتید حداقل مردم یا شرکت نمیکرد وموکول میشدبه تاریخ جدید یا باقیمت پایین شرکت میکردن ولی شما اخبارتگذاشتی بعدارشرکت چندملیون نفری درعرضه اولیه وثبت درخواست خریدوبلوکه شدن پول خبر منتشرمیکنی که آسیب بزنی به ملت با این حرفا شک نکنم ازجبه ای هستی که این مدت بورس کشوندین پایین وبه زیان ملت اخبارمنتشرمیکنید ویاوقتی ملت مالشون دادان سکوت میکردی مثل پیش ازعرضه که سبب این نشی رشد نکنه ورشدی که تویکماه میشد بدست آورد کندکن وبشه سه ماهه
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
گویا شما با حقیقت مشکل داری دلیل بیار که مطلب متن غلطه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
واقعا دم مسئولین گرم تاریخ چنین مدیریتی رو به خود ندیده.علی برکت الله
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
خدا از سرتون نگذرد چرا زودتر عرضه اولیه را وضعیتشون را اطلاع نمیدید حالا که شرکت کردیم داغ ب دلمون میگذارید لعنت خدا بر فریبکار
پاسخ ها
علی سرایی رشتی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
دوست عزیز.تحلیل انجام شده دلیل برضرر فوری ما نیست که.تا 1الا2ماه سود میده بعد دیدی نوسان داد بفروش ونگه ندار
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
سلام.بورس فقط دست کاری نمی شد که خداروشکر الان داره دستکاری میشد وپول مردم را میخورن ی اب هم روش خدا الهی به حق حضرت زهرا از حلقومشون در بیاره .آمین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
سلام.بورس فقط دست کاری نمی شد که خداروشکر الان داره دستکاری میشد وپول مردم را میخورن ی اب هم روش خدا الهی به حق حضرت زهرا از حلقومشون در بیاره .آمین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
از وقتی که پشت سرهم عرضه اولیه دادن، بورس منفی شد... خیلیا برای اینکه عرضه اولیه بخرن، بقیه سهامشون رو به فروش میذارن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
تورا بخدا سهام عدالت بانک انصار پول شو بدید
ملک محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
سلام دوستان راه نجات بورس فقط باکنترل عرضه میباشدوقتی آقای رئیس باتصویب قانون افزایش سهام شناوروافزایش سهام کل شرکتها (به اصطلاح افزایش صوری سرمایه!!!)می خوادعمق بازار را زیاد کندبازار تبدیل به گودال می گرددآخه این حقوقی ها چی فکر کردن سهام شرکتی با شناور1 3میلیاردسهم با خرید20 میلیون سهم هیچ دردی رو درمان نمیکنه فقط یه مسکنه برای کاهش صف فروش وگول زدن !!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
برای جبران کسری بودجه، هی تند تند عرضه اولیه دادن و بورس رو منفی کردن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
تو پورتفوی نیومده. کارگزاری اگاه
حاجی جون
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
چه خوش است حال مرغی که قفس ندیده باشد
چه نکوتر آنکه مرغی ز قفس رهیده باشد
پرو بال ما بریدند و در قفس گشودند
چه رها چه بسته مرغی که پرش بریده باشند.
حکایت ما مثل این مرغ پر بریده شده چکار میتونیم بکنیم نه میتونیم بفروشیم که ضرر و نمادها منفی است و نه پولی داریم که بخریم این وسط کارگزاری‌ها پول واسطه گریشون رو میگیرن کاری به کسی هم ندارن.خدایی سود در دست این کارگزاریهاست.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: