تعداد بازدید : ۱۲۴۷
کد خبر : ۲۲۶۵۹۰
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
از ابتدای سال همه منتظر ریزش بازار بعد از لمس کانال ۲ میلیون واحدی داشتند و وقتی انتظار چنین ریزشی داشته باشیم، طبیعی است که مردم در محدوده ۲ میلیون واحدی، فروشنده خواهند بود.

در بلندمدت، همه سهامداران برنده اند!

به گزارش بورس نیوز اگر چه چند نماد بزرگ بازار امروز با شایعه افزایش دامنه نوسان سهم های بزرگ، مورد اقبال بازار قرار دارند؛ اما کلیت بازار منفی است. از حمایت هایی که وعده داده شده بود، خبری نیست و خیلی از سهامداران خرد نسبت به سرمایه گذاری در این بازار، دلسرد شده اند.

مهدی سوری کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: فرهنگ سازی نادرستی، ناخواسته در بازار سرمایه ما شکل گرفته که مردم، دولت و نهادهای حقوقی را ضامن رشد قیمت ها فرض می کنند. بارها گفته شده انتظار حمایت دولت از بازار سرمایه، به معنای حمایت از رونق و سلامت این بازار است؛ نه حمایت از قیمت و بازدهی سهم ها. وقتی مردم از دولت انتظار حمایت دولت از بالا رفتن قیمت سهم ها را دارند، نگاه شان به بازار سرمایه کوتاه مدت شده و عملا مردم اقدام به نوسان گیری از دولت و نهادهای حقوقی خواهند کرد. مادامی بورس مورد حمایت دولت و نهادهای حقوقی باشد و بازار روند صعودی داشته باشد، مردم خریدار خواهند بود و به محض اینکه حمایت ها کمرنگ شود، مردم در جایگاه فروش قرار خواهند گرفت. کما اینکه دیروز مشاهده کردیم مردم سهم های کوچک خود را عرضه می کردند تا سهم های بزرگ بازار را خریداری کنند؛ به این امید که دولت از این سهم ها حمایت کند و قیمت ها افزایش یابد. این مدل حمایت، منطقی نخواهد بود و انتظار چنین حمایتی هم نباید داشت. چون در قیمت های بالاتر، مردم دوباره فروشنده خواهند شد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این جنس حمایت ها، نسخه های کوتاه مدت است. شاید در مقاطعی لازم باشد حقوقی ها همدل شده و از بازار حمایت کنند؛ اما حمایت واقعی وقتی اتفاق خواهد افتاد که دستکاری هایی همچون ابزارهای خلق الساعه و بدعت های بازار سرمایه ما مثل ETF ها و آزادسازی سهام عدالت و الزام شرکت ها به افزایش سرمایه از محل صرف سهام و... وجود نداشته باشد. اگر قرار باشد بازار سرمایه ما رشد کند، باید اجازه دهیم این بازار بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا کار کند. البته که شاید در مواردی هم نیاز به حمایت کوتاه مدت از بازار سرمایه باشد؛ ولی در مجموع تشکیل صندوقی تحت عنوان صندوق تثبیت بازار و... هم نوعی دستکاری در روند بازار سرمایه محسوب می شود که در بلند مدت آثار مخرب آن از آثار مفید آن بیشتر خواهد بود.

سوری در پیش بینی وضعیت بازار تا پایان سال جاری گفت: نسبت به وضعیت کلی بازار سرمایه تا پایان سال جاری، خوشبین هستم. اما مشکل اینجاست که به برخی اتفاقات که به لحاظ بنیادی و تحلیلی، وزن زیادی ندارند؛ به لحاظ روانی وزن زیادی داده ایم. معتقدم امسال به دو اتفاق، وزن زیادی داده ایم. اتفاق اول شاخص ۲ میلیون واحدی بود که از ابتدای سال همه منتظر ریزش بازار بعد از لمس کانال ۲ میلیون واحدی داشتند و وقتی انتظار چنین ریزشی داشته باشیم، طبیعی است که مردم در محدوده ۲ میلیون واحدی، فروشنده خواهند بود. اتفاق دیگری که وزن زائدی به آن داده شده، انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. در محافل مختلف از تاثیر انتخابات آمریکا بر کشور ما صحبت می شود و به نظر می رسد بهتر است شفاف سازی بیشتری در مورد تاثیر واقعی این انتخابات صورت بگیرد تا هیجان منفی مردم موجب ریزش بازار سرمایه نگردد. عوامل روانی منفی یا مثبت یا حمایت های مقطعی، منجر به نوسانات کوتاه مدت می شود و روند بلندمدت نیاز به عوامل بنیادی دارد و معتقدم روند کلی بازار در بلندمدت صعودی بوده و کار بازار سرمایه، اینجا تمام نخواهد شد.

سوری در خاتمه در توصیه به سرمایه گذاران خرد اظهار کرد: در حال حاضر، بازار موازی جذابی در کشور نداریم که مردم با خروج از بازار سرمایه، وارد این بازارها شوند و بازدهی مناسب تری کسب کنند. سپرده گذاری در بانک ها و ابزارهای درآمد ثابت هم در اقتصاد تورمی، جذاب نیست. بهتر است سهامداران حتی اگر نگاه کوتاه مدت به سرمایه گذاری در بورس دارند، فعلا سهام خود را نگه دارند؛ اما تردیدی نیست که در بلندمدت، همه سرمایه گذاران بازار سرمایه، برنده اند.

صفر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
2میلیارد800میلیون تومان من از17مرداد امروز شده حدود2میلیارد تومان بیچاره شدم میخواستم خانه بخرم ولی نتونستم..الان داغونم 40درصدارزش سهامم رفته.الان هم دل ندارم بفروشم اسیر شدم..همینطور بره تا آخرسال هیچی نمیماند
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
باد اورده را باد هم می برد چطور این سرمایه را بهم زدید من که دکترا کامپیوتر دارم با 12 سال سابقه فقط 80 میلیون پس انداز دارم و اجراه نشین . مسئله اصلی این کشور عهمین توزیع ناعادلانه ثروت است. البته من حسود نیستم و ناراحتم برای همه افرادی که متاسفانه با هزار امید و ارزو به بورس امدند و برخی از انها تنها سرمایه زندگیشون را نصف کردند ولی بدانید بازرار ایران که برخی سهمها در طول 3 سال 30 برابر شده پر از رانت فساد و دودوزه بازی است در این نوع بازارها یا کاخ نشین می شوید یا کوخ نشین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
بنده تمام دار و ندارم 1 میلیارد بود مستاجرم میخواستم پاییز خونه بخرم تا ارزونتر باشه تا حالا 400 میلیون ضرر کردم. پولی که در عرض 15 سال جمع کرده بودم در عرض دو ماه شده 600 تومن. واقعا دارم روانی میشم دو ماهه شب و روز ندارم اصلاح یک روز دو روز 5 درصد 10 درصد نه اینکه بعضی سهم ها تا 50 درصد افت داشتند. خدا باعث و بانی دعوت مردم به بورس را نبخشاید که از همون روز تا حالا هم بورس روی خوش ندیده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
با درود
منم از تازه واردان بورسم اما نه از نوع هیجانی با دید باز و بلند مدت وارد بورس شدم نوسانات کوتاه مدت رو نادیده میگیرم و به قول قدیمی های بورس از این اردر ترس ها هم نمی ترسم و توقع یک شبه میلیاردر شدن از بورس رو ندارم چون توهمی بیش نیست سهامم رو نگه خواهم داشت چون آموختم که باید صبور باشم.
به امید روزهای سبز...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
اخه یکی نبست به این مردم ساده لوح بگه طی چهل سال گذشته این دولت چه کاره مفیدی برای این مردم بدبخت کرده که حالا بخواهد بکند این خیلی واضحه از اول سال ارزش سهام را هی بردند بالا وقتی کاملا مردم پولشان را اوردن توبازار ارزش سهام را اودن پایین به این ترتیب خزانه خالی دولت دوباره پرشد حالا تا ببینیم اینبار چه کسی قصد اختلاس دارد و میخاهد خزانه را خالی کند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
برندگان همون صندوق های حقوقی دولتی هستند که بصورت دستوری و فرمایشی بازار را در منفی ۵ کامل نگه میدارند.
باور کنید پشت گوشمون مخملی نیست.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
در حال حاضر، بازار موازی جذابی در کشور نداریم بنظرم مردم این جمله شما رو قبول نداشته باشن بازار های موازی بسیار جذاب تری هم وجود دارد مثل خودرو
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: