تعداد بازدید : ۱۵۴
کد خبر : ۲۲۶۸۴۰
در مرداد ماه محقق شد؛
۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۳
رئیس کنترل کیفی ناحیۀ فولادسازی و ریخته گری مداوم فولاد مبارکه از ثبت رکورد بالاترین درصد تولید تختال بدون عیب در ناحیۀ فولادسازی و ریخته گری مداوم در مرداد ماه سال جهش تولید خبر داد

به گزارش بورس نیوز، محمدمهدی مرندی تصریح کرد: با تلاش کارکنان سخت‌کوش واحد فولادسازی و ریخته‌گری مداوم کیفیت تختال‌های بدون عیب در مردادماه به ۹۳.۵ درصد افزایش یافت.
وی با بیان اینکه در حین ریخته‌گری بسته به شرایط ذوب و ماشین ممکن است روی تختال عیوبی مانند ترک طولی (Longitudinal Crack)، ترک عرضی (Transverse Crack)، ترک لبه‌ای (Border Crack)، ناخالصی (Inclusion)، ترک گوشه‌ای (Corner Crack)، ترک ستاره‌ای (Star Crack)، پلاک ریخته‌گری (Casting Lap)، اثر نوسان قالب (Oscillation Mark)، ترک مقطع مرکزی (Center Line Crack)، حفره‌های سنجاقی (Pin Holes)، حفره‌های گازی (Blow Holes) کمربند اتصال در اثر وقفۀ ریخته‌گری (Stop Pouring) و جدایش شیمیایی (Segregation) به وجود آید، گفت: در صورت بروز هریک از عیوب مذکور بر سطح بالا یا پایین یا در کناره‌ها یا سر و ته تختال، تختال معیوب باید توسط سیکل اسکارف یا برش عرضی و یا طولی رفع عیب گردد که این امر مستلزم صرف زمان و هزینه برای سازمان است.
وی در تشریح چگونگی کاهش این عیوب گفت: به‌منظور جلوگیری از به وجود آمدن این عیوب لازم است کنترل‌های دقیقی در ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم بر پارامتر‌های ذوب از طریق تنظیم آنالیز شیمیایی و ارسال ذوب با سوپرهیت مناسب از واحد متالورژی ثانویه صورت گیرد و همچنین نظارت و کنترل بهتری بر پارامتر‌های ریخته‌گری همچون تنظیم سرعت ریخته‌گری متناسب با دمای ذوب درون تاندیش، تنظیم میزان پاشش آب و خنک‌کنندگی ثانویۀ تختال، تنظیم شیب قالب و... انجام شود.
در همین خــصوص قاسم خوشـــدل‌پور رئیس تولید ریخته‌گری افزود: در مرداد ماه سال جاری با تلاش و پیگیری مجدانۀ همکاران واحد ریخته‌گری مداوم شاهــد کاهــش عیــوب تخــتال در هر پنــج ماشیــن ریخته‌گری بودیم.
وی در تشریح تأثیر هریک از بخش‌های ناحیۀ فولادسازی در کسب این موفقیت گفت: همکاران تعمیرات و تعمیرات جنبی با برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های تعمیراتی، وضعیت آماده‌به‌کاری و تنظیمات ماشین‌ها را در حد قابل‌قبول حفظ کردند و همکاران واحد تولید نیز با استفاده از فرصت ایجادشده با پایش مناسب پارامتر‌های تولید، این رکورد را محقق ساختند.
وی درصد تولید تختال بدون عیب مردادماه در ماشین شمارۀ یک را ۹۱ درصد اعلام کرد و در تشریح وضعیت سایر ماشین‌ها افزود: تولید تختال بدون عیب در ماشین شمارۀ دو ۹۶.۵ درصد، ماشین شمارۀ سه ۹۲.۲ درصد، ماشین شمارۀ چهار ۹۳ درصد و ماشین شمارۀ پنج نیز ۹۳.۵ درصد بوده است.
وی رکورد قبلی ماشین شمارۀ ۲ را مربوط به شهریور ۹۷ به میزان ۹۵.۹ درصد اعلام کرد و گفت: این ماشین در ماه جاری ۰.۶ درصد نسبت به رکورد قبل بهبود داشته است و سایر ماشین‌ها نیز عملکرد خوبی در بهبود کیفیت داشته‌اند.
خوشدل‌پور اهمیت این رکورد کیفی در زمان مقابله با بیماری کووید ۱۹ را دوچندان دانست و گفت: همکاران پرتلاش و ساعی واحد ریخته‌گری مداوم با همکاری و تعامل مثال‌زدنی واحد‌های کنترل کیفیت، تعمیرات، کارگاه تعمیرات ریخته‌گری، دفاتر فنی تولید و تعمیرات و واحد‌های جنبی این توفیق را به دست آوردند.
وی رکورد قبلی تختال‌های بدون عیب ناحیه را مربوط به شهریورماه سال ۹۷ و به میزان ۹۳.۴ درصد اعلام کرد.
به گفتۀ این دو مسئول ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، حمایت‌های مدیریت ناحیه و زحمات تمامی همکاران واحد‌هایی که به شکل مستقیم یا پشتیبان در این عرصه ایفای نقش می‌کنند، در تحقق این رکورد مؤثر بوده است و جای قدردانی دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: