بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۸
تکرار روند "فروش زیر مجموعه ها" و شناسایی سود‌های غیر قابل تقسیم؛

"وخارزم" و سودی که قیمت سهم را توجیه نمی‌کند

عمده درآمد‌های شناسایی شده از محل فروش سهام شرکت‌های بانک صادرات، بانک پاسارگاد، پارس آریان، پتروشیمی فن آوران به مبلغ ۴.۱۹۰ میلیارد ریال بوده که با احتمال بالا شاهد تقسیم سودی از این محل نخواهیم بود.
کد خبر : ۲۲۷۷۰۴


به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، علیرغم آنکه گزارش سالانه حسابرسی نشده شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی نشان از تعدیل مثبت ۳۴۵ریالی و در حدود ۳۱۱درصدی سودآوری هر سهم دارد اما؛ سهم بالای فروش سهام زیرمجموعه و تقریبا قابل تقسیم نبودن این درآمد‌ها در مجمع عمومی سالانه این شرکت در سال مالی ۱۳۹۹در مقایسه با سال مالی ۱۳۹۸، از قابل تامل‌ترین و نگران کننده‌ترین نکات این گزارش است.

بر اساس روند سال‌های گذشته تقسیم سود این شرکت در مجامع سالانه همانند بسیاری دیگر از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، عمدتا منحصر به پرداخت از محل سود‌های دریافتی از شرکت‌های زیر مجموعه بوده که این موضوع به معنای احتمال تقسیم سودی در حدود ۱۳۰ تا ۱۶۰ ریالی در مجمع سال مالی ۱۳۹۹ است.

از مجموع ۶.۶۹۴ میلیارد ریال درآمد‌های عملیاتی شرکت بیش از ۴.۱۲۷میلیارد ریال مربوط به درآمد‌های ناشی از فروش سهام زیر مجموعه‌ها بوده که با توجه به شرایط عجیب بازار سرمایه در دو سال اخیر افزایشی در حدود ۳۴۸درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

همانگونه که در جدول فوق نیز ملاحظه می‌شود درآمد‌های سود سهام زیر مجموعه این بانک که عمدتا مربوط به سرمایه گذاری در شرکت‌های تامین سرمایه سپهر، پتروشیمی فن آوران، گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم، هلدینگ غدیر و سینا دارو است.

همچنین عمده درآمد‌های شناسایی شده از محل فروش سهام شرکت‌های بانک صادرات، بانک پاسارگاد، پارس آریان، پتروشیمی فن‌آوران به مبلغ ۴.۱۹۰ میلیارد ریال بوده که با احتمال بالا شاهد تقسیم سودی از این محل نخواهیم بود.

با این تفاسیر به نظر نمی‌رسد افت در حدود ۵۰ درصدی قیمت سهام این شرکت سرمایه گذاری در ماه اخیر غیر طبیعی بوده و چه بسا در صورت رکود بازار سرمایه و احتمال کاهش فروش سهام و درآمد‌های این شرکت از محل فروش سهام شرکت‌ها در سال جاری، شاهد افت سودآوری این شرکت نیز باشیم.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
ارسال نظر