تعداد بازدید : ۶۱۵
کد خبر : ۲۲۷۸۸۹
چرا بازده بالای بازار بورس، حتی تولید را هم غیر قابل توجیه می‌کند؛
۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
آنچه در صورت‌های مالی این شرکت بیش از هر نکته دیگری جلب توجه می‌کند شناسایی بیش از ۴۲۶ میلیارد ریال درآمد‌های غیر عملیاتی آن هم از ۵۱۵ میلیارد ریال سود خالص شناسایی شده در انتهای سال است.

چرا بازده بالای بازار بورس، حتی تولید را هم غیر قابل توجیه می‌کند.


به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، در حالی که در ماه اخیر شاهد افت در حدود ۴۰ درصدی قیمت سهام شرکت قند لرستان از بیش از ۴۰.۰۰۰ ریال به ۲۵.۹۸۰ ریال بودیم، صورت‌های مالی این شرکت نشان می‌دهد که آنچه باعث افزایش سودآوری و تعدیل مثبت با اهمیت سودآوری این شرکت در مقایسه با سال مالی گذشته بوده، خرید و فروش‌های سهام و یونیت‌های صندوق‌های سرمایه گذاری بوده و نه رشد قابل توجه تولید و فروش.

چرا بازده بالای بازار بورس، حتی تولید را هم غیر قابل توجیه می‌کند.

از این رو به نظر می‌رسد در صورت ادامه دار بودن وضعیت کنونی بازار و رکود محتمل قیمت بسیاری از سهام در سال جاری، در سال مالی آتی شاهد عدم شناسایی سود‌های غیر عملیاتی و شناسایی تعدیل منفی با اهمیتی در صورت‌های مالی این شرکت باشیم.

افزایش نامحسوس در حدود ۴.۲۵۰ تنی شکر چغندری مقادیر فروش و به تبع آن مبالغ فروش شرکت قند لرستان در سال مالی ۱۳۹۹ در مقایسه با سال مالی گذشته از اصلی‌ترین دلایل افزایش بیش از ۶۴ درصدی سود خالص این شرکت در آخرین گزارش منتشر شده در سامانه کدال است.

در حالی که این شرکت در سال مالی گذشته ۱۷.۱۹۷ تن شکر چغندری را به فروش رسانیده بود، در مدت مشابه سال مالی ۱۳۹۹ با فروش ۲۱.۴۴۹ تنی این محصول و ثبت مبالغ فروش ۱.۰۶۷ میلیارد ریالی، رشدی چشمگیر را میزان درآمد‌های خود منتشر کرد.

اما آنچه در صورت‌های مالی این شرکت بیش از هر نکته دیگری جلب توجه می‌کند شناسایی بیش از ۴۲۶ میلیارد ریال درآمد‌های غیر عملیاتی آن هم از ۵۱۵ میلیارد ریال سود خالص شناسایی شده در انتهای سال است.

از طرفی استفاده همه پتانسیل‌ها و بازار‌های مالی برای استفاده بهینه از منابع بای شرکت‌ها نکته‌ای مثبت محسوب می‌شود، اما از طرفی دیگر، چون ماهیت این سرفصل‌های درآمدی عمدتا بسته به شرایط خاص و تکرار نشدنی هستند عدم شناسایی این درآمد‌ها در سال مالی ۱۴۰۰ از مهمترین چالش‌های سودآوری برای سهامداران این شرکت محسوب می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: