۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰

راهنمای جامع خرید پمپ آب مناسب

پمپ آب یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین ماشین آلات موجود در جهان است که جهت انتقال آب به ساختمان‌ها ومنازل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
باید توجه داشت که برای انتخاب پمپ آب مناسب با نیاز خود، مولفه‌های زیادی می‌بایست مورد بررسی قرار  گیرند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به محاسبه هد و دبی اشاره نمود. در این مقاله که توسط سایت گروه مستر نوشته شده است ابتدا روش‌های ساده برای محاسبه این دو ویژگی را بررسی نموده سپس سایر نکات مهم را مرور خواهیم کرد.
هد در پمپ آب در واقع معرف میزان ارتفاع یا فشار آب می‌باشد که به اختصار با کلمه‌ی H نشان داده می‌شود و دبی نیز بیانگر میزان آبدهی پمپ است که با کلمه Q نمایش داده می‌شود که با آگاهی از تعاریف و استفاده از روش‌های محاسبه آن‌ها می‌توان به راحتی برای خرید پمپ آب مناسب برای آپارتمان، ویلا یا منزل اقدام نمود.

راهنمای جامع خرید پمپ آب مناسب
چگونه مقدار هد پمپ آب را برای استفاده در منازل یا ساختمان محاسبه کنیم؟

برای بدست آوردن فشار آب مورد نیاز ابتدا می‌بایست تعداد طبقات ساختمان را در عدد ۳ ضرب کنیم (عدد ۳ معرف ارتفاع هر طبقه در ساختمان‌های متعارف می‌باشد) سپس عدد بدست آمده را با عدد ۳۰ (عدد ۳۰ معرف فشاری برابر ۳ بار است که در پشت شیر‌های مصرفی ایجاد خواهد شد) جمع کرده، عدد بدست آمده میزان فشار مورد نیاز شما را نشان خواهد داد. به عنوان مثال اگر عدد بدست آمده ۵۴ باشد بدین معنی است که شما باید پمپ آبی با فشار ۴/۵ بار را تهیه نمایید.
نحوه بدست آوردن فشار پمپ آب خانگی در خانه‌های ویلایی
محاسبه فشار مورد نیاز آب در ویلا به دو صورت امکانپذیر می‌باشد، چنانچه پمپ آب دقیقا در زیر ویلا قرار گرفته باشد می‌توان برای محاسبه فشار از روش قبلی استفاده نمود، اما اگر پمپ آب با ساختمان ویلا فاصله داشته باشد ابتدا باید فاصله بین پمپ آب و ساختمان ویلا (طول مسیر جریان آب) را بر حسب متر محاسبه کرده و عدد بدست آمده را بر ۱۰ تقسیم کنیم، حال حاصل را با ارتفاع ساختمان (حاصلضرب تعداد طبقات در عدد سه) جمع می‌کنیم و در نهایت دو عدد بدست آمده (طول مسیر پمپ آب تا ساختمان و ارتفاع) را با عدد ۳۰ جمع می‌کنیم و فشار را بر حسب بار بدست می‌آوریم.

راهنمای جامع خرید پمپ آب مناسب
نحوه محاسبه دبی پمپ آب

برای بدست آوردن میزان دبی یا آبدهی پمپ می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده نمود که ساده‌ترین آن‌ها روش تجربی است، در این روش که بسیار ساده و سریع می‌باشد به ازای هر واحد مسکونی میزان مصرف آب را در حدود ۴۰۰ لیتر بر ساعت در نظر می‌گیریم. (این مقدار دبی تقریبی است که به صورت تجربی به دست آمده است)
به عنوان مثال اگر ساختمانی دارای ۶ طبقه مسکونی ۲ واحدی و یک طبقه پارکینگ و یک طبقه زیر زمین باشد میزان فشار و بازدهی پمپ آب مورد نیاز به این طریق محاسبه می‌شود.
 ۱۲ × ۴۰۰ = ۴۸۰۰ لیتر بر ساعت
برای تبدیل لیتر بر ساعت به متر مکعب بر ساعت عدد حاصل را بر ۱۰۰۰ تقسیم می‌کنیم:
۴۸۰۰ ÷ ۱۰۰۰ = ۴٫۸ متر مکعب بر ساعت
نتیجه اینکه این ساختمان به پمپ آبی با میزان آب دهی حدود ۵ متر مکعب بر ساعت نیاز دارد.
در روش‌های دقیق‌تر که نسبت به روش اول پیچیده‌تر است از فاکتور همزمانی (Contemporaneity Factor)  استفاده می‌شود که به نقاط تحویل بستگی دارد و دارای فرمول بندی‌های ویژه‌ای است که جزئیات آن در مقاله بهترین و ساده‌ترین روش انتخاب پمپ آب خانگی آورده شده است. برای مطالعه کاملتر کافی است عنوان بیان شده را در اینترنت جستجو کنید.

سایر نکات مهم برای خرید پمپ آب مناسب
• در صورت امکان سعی کنید پمپ‌های آب سه فاز تهیه نمایید، چراکه دارای مصرف برق کمتر و طول عمر بیشتری نسبت به مدل‌های تک فاز هستند.

• استفاده یا عدم استفاده از ست کنترل را برای کارکرد خودکار بررسی کنید.

• در مواردی که فشار آب شهری بالا نیست یا تمایل دارید تا با ذخیره شدن آب، پمپ کارکرد کمتری داشته باشد از منبع تحت فشار استفاده نمایید.

• پیش از خرید پمپ آب به نوع آن حتما توجه داشته باشید، انواع مختلفی از پمپ‌های آب خانگی وجود دارند، از جمله می‌توان به پمپ‌های جتی، بشقابی، دو پروانه اشاره نمود.

• خرید پمپ آب خانگی را حتما از مراکز فروش معتبر با فاکتور رسمی و خدمات پس از فروش مشخص تهیه نمایید.

یکی از بهترین مراجع برای کسب اطلاعات دقیق برای خرید پمپ آب مناسب سایت گروه مستر می‌باشد که توضیحات فنی تمامی پمپ‌های ایرانی و خارجی موجود را در این سایت می‌توان مطالعه نمود. توصیه می‌شود برای مشاوره جهت خرید و کاهش دغدغه‌های مربوطه با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.
شماره تماس مشاوره خرید (گروه مستر): ۳۳۹۹۷۵۲۲ و ۳۳۹۹۷۶۶۱
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" کوثر " آماده برگزاری مجمع می شود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه کوثر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ برگزار خواهد شد.

" غنوش " از سهامدارانش دعوت کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت نوش مازندران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۷ برگزار خواهد شد.
تقسیم سود ۷۰۰ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۷۰۰ ریالی در مجمع " کدما "

مجمع عمومی شرکت معدنی دماوند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ برگزار شد.

" کرمان " در نخستین روز آذر به مجمع می رود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمايه گذاري توسعه و عمران استان کرمان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پمپ بنزین‌های بسته تا دقایقی دیگر باز می‌شوند
سخنگوی وزارت نفت: برخی پمپ‌بنزین‌ها با از مدار خارج شدن شبکه هوشمند، خودشان اقدام به توقف عرضه بنزین کرده‌اند که این جایگاه‌ها تا دقایقی دیگر برای عرضه بنزین آزاد در مدار قرار می‌گیرند.