تعداد بازدید : ۶۹۰۵
کد خبر : ۲۲۹۶۸۳
مدیرعامل شرکت "ومعادن" در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تشریح کرد:
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴
مدیرعامل شرکت"ومعادن" گفت: انتقال سهام دو شرکت "صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه " و "شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان" به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات به شناسایی مبلغ حدوداً ۸.۴۰۰ میلیون ریال سود شد.

اثرات مثبت نقل و انتقال سهام دو شرکت زیرمجموعه «ومعادن»

به گزارش بورس نیوز؛ پیرو مکاتبات صورت پذیرفته شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشره در سامانه کدال در خصوص اعلام نتایج ارزش‌گذاری سهام دو شرکت "صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه " و "شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان" و انتقال سهم این دو شرکت به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات که به شناسایی مبلغ حدوداً ۸.۴۰۰ میلیون ریال سود (حاصل از تفاضل قیمت تمام شده و قیمت کارشناسی اخذ شده) شد که تأثیر قابل توجه ای بر سود هر سهم پیشنهادی (EPS) سال جاری شرکت "ومعادن" می‌گذارد به نحوی که تا انجام تعدیل مثبت و لازم نماد شرکت در روز‌های اخیر متوقف گردیده است.

بورس نیوز در این باره گفت‌وگویی با یونس الستی مدیرعامل شرکت"ومعادن" صورت داده که در ذیل می‌خوانید:

بورس نیوز: در این واگذاری‌ها چه هدفی دنبال شده است؟

الستی: راهبرد و سیاست شرکت "ومعادن" طی ماه‌های اخیر و پس از تشکیل شرکت سهامی عام که ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به هلدینگ است، تصمیم گرفت سهام شرکت‌های پروژه‌ای و برخی شرکت‌های تولیدی دارای طرح توسعه و تکمیل زنجیره ارزش را به منظور سرعت‌بخشی و تمرکز بر امور اجرایی و بهره‌گیری از تخصص‌های فنی به این شرکت منتقل کند، که با واگذاری و انتقال سهام این دو شرکت، به شرکت تازه تأسیس تجلی معادن و فلزات این هدف به صورت کاملاً شفاف عملی شده و در حال ادامه و تکمیل است.

بورس نیوز: این شرکت‌ها چه پروژه‌هایی در حال اجرا دارند و در چه مرحله‌ای از پیشرفت قرار دارند؟

الستی: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان به صورت سهامی خاص جهت احداث کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت ۲.۵میلیون تن ایجاد شد و هدف این پروژه تولید کنسانتره سنگ آهن با عیار حداقل ۶۷.۸ درصد جهت تأمین خوراک گندله‌سازی ۲.۵میلیون تنی مجتمع فولاد خراسان است که بر اساس توافق با (ایمیدرو) مقرر شد سنگ آهن مورد نیاز این کارخانه از آنومالی معادن سنگان تأمین شود، در حال حاضر این طرح ۲۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با راه اندازی و بهره‌برداری از این پروژه خط تولید گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصولات سبک ساختمانی در این شرکت تکمیل و رونق می‌یابد.

میزان سهام (ومعادن) از این شرکت معادل ۳۵ درصد است که با اقدام سهامداران شرکت در انجام افزایش سرمایه مرحله اول سهم پرداخت شده شرکت "ومعادن" به مبلغ ۱.۰۵۰.۰۰۰ میلیون ریال جمعاً تعداد ۵۲۴.۹۹۰.۰۰۰ سهم از سهام این شرکت به شرکت تجلی معادن و فلزات منتقل شده است.

شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه (سهامی خاص) شرکت دیگری است که ۳۵ درصد سهم شرکت (ومعادن) از سرمایه آن به شرکت تجلی واگذار شده است.

این شرکت در حال حاضر دارای یک واحد فعال نورد میلگرد با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال است که با انجام تمهیدات لازم در تأمین منابع مالی از جمله اقدام به افزایش سرمایه (ومعادن) نیز در آن مشارکت دارد.

همچنین اجرای دو پروژه فولادسازی با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن شمش و نیز توسعه بخش نورد میلگرد در حال اجرا است، درصد پیشرفت فیزیکی این دو طرح به ترتیب ۳۵ و ۴۵ درصد است و تعداد سهام هلدینگ از این شرکت ۳۸۵.۰۰۰.۰۰۰ سهم است که میزان ۳۸۴.۹۹۰.۰۰۰ سهم به شرکت تجلی معادن و فلزات منتقل شده است.

بورس نیوز: واگذاری سهام مذکور به شرکت سهامی عام قبلی و شناسائی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان سود بر ارزش سهام "ومعادن" چه تاثیری دارد؟

الستی: انتقال سهام شرکت "ومعادن" به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات بر اساس توصیه سازمان بورس اوراق بهادار و بواسطه برنامه و رویکرد آتی حضور این شرکت در بازار سرمایه، اقدام به پذیره نویسی و لزوم شفاف سازی خالص ارزش دارائی‌ها و حقوق صاحبان سهام این شرکت بر اساس قیمت کارشناسی رسمی دادگستری بود که با رعایت تمامی جنبه‌ها و اطلاعات لازم قیمت‌گذاری صورت گرفت.

ارزش کل روز این شرکت‌ها بالغ بر ۳۹.۵۳۹.۷۵۱ میلیون ریال تعیین شد که پس از محاسبه درصد و تعداد سهم متعلق به شرکت (ومعادن) و البته تعداد سهامی که با ارزش کارشناسی شده به شرکت تجلی معادن و فلزات و به مبلغ ۱۳.۸۳۸.۵۹۷ میلیون ریال منتقل می‌شود (حدود ۳۵ درصد) و کسر بهای تمام شده سهام منتقل شده به مبلغ ۵.۴۲۴.۸۹۰ میلیون ریال جمعاً نسبت به شناسائی و اعمال مبلغ ۸.۴۱۳.۷۰۷ میلیون ریال سود در شرکت "ومعادن"مبادرت شد که با افزایش سود و درآمد حاصله و تأثیر مناسب آن بر شاخص‌های سودآوری و سود هر سهم که به سهامداران تعلق می‌گیرد.

همچنین انتقال سهام این شرکت‌ها به شرکت تجلی پس از تجهیز و مهیا شدن منابع مالی دو شرکت از طریق افزایش سرمایه و پرداخت سهم مربوطه صورت گرفته است.

با پیشرفت اجرای طرح‌ها و پروژه‌های بنیادی و اثربخش در زنجیره تولید شرکت‌های گروه، جدای از ارزش افزوده‌ای که حاصل می‌شود، پس از بهره برداری از طرح‌های مذکور سود سالیانه قابل توجهی به شرکت تجلی معادن و فلزات به عنوان شرکت فرعی و صددرصدی (ومعادن) تعلق می‌گیرد که در نهایت با تلفیق حساب می‌توان اذعان کرد که در اصل این منافع دوگانه نیز به سهامداران "و معادن" که از منافع فعالیت شرکت‌های تابعه نیز بهره مند می‌شوند منتقل کرد که این جنبه را نیز می‌توان به عنوان اثرات آتی و انتقال منافع برشمرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: