کد خبر : ۲۲۹۷۶۷
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
بانک مرکزی از ابتدای مهرماه، سپرده قانونی بانک ها را افزایش داده و با افزایش سپرده قانونی بانک ها، احتمالا نرخ سود سپرده های بانکی هم تغییر خواهد کرد و نرخ سود سپرده های بلندمدت به ۲۱ درصد خواهد رسید‌.

گرگ و میشی که بازار بدهی را هم به خواب برد...

به گزارش بورس نیوز، منفی های بازار سرمایه بیش از حد کشدار شده و این روند، سرمایه گذاران این بازار را خسته کرده است. به رغم افزایش نرخ ارز، بورس تهران رمق ندارد و علاوه بر آنکه قیمت ها افت زیادی داشته، حجم معاملات هم کاهش چشمگیری نسبت به ماه های ابتدای سال داشته است.

مصطفی بختیاری مدیر سرمایه گذاری شرکت مشاور سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: معمولا سرمایه‌گذاران ریسک گریز هستند و با توجه به انتخاباتی که پیش رو داریم، نوعی ابهام در شرایط آتی وجود دارد. در نتیجه این انتخابات ممکن است هر یک از طرفین (ترامپ یا بایدن) انتخاب شوند و حتی این احتمال وجود دارد که ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرد و این ماجرا ۶ ماه دیگر به طول بینجامد که البته این سناریو، بدترین حالت ممکن برای بورس ما خواهد بود. انتخاب مجدد ترامپ به معنای تحریم‌های سختگیرانه‌تر خواهد بود و احتمالا به سمت سهمیه بندی کالا‌های اساسی خواهیم رفت و با روی کار آمدن بایدن احتمالا شاهد کاهش نرخ ارز و کمی آرامش در بازار‌های مالی خواهیم بود.

وی افزود:، ولی در چنین شرایطی منطقی است که سرمایه گذاران کنار بنشینند و ورود به سهم‌ها را به بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات موکول کنند چراکه حتی اگر ترامپ انتخاب شده و بورس با یک وقفه زمانی کوتاه مدت، وارد فاز صعودی شود، قرار نیست به یکباره جهش کند و حتما فرصت خرید به سرمایه‌گذاران خواهد داد؛ با توجه به نظرسنجی‌ها، حجم پایین معاملات بازارسرمایه این روز‌ها کاملا منطقی است.

این فعال بازارسرمایه اضافه کرد: البته این وضعیت فقط مختص بازارسرمایه نیست و بازار خودرو هم به رغم افزایش قیمت‌ها، در رکود به سر می‌برد؛ انتخاب بایدن لزوما به معنای کاهش نرخ ارز نیست اما؛ انتظارات سرمایه‌گذاران سبب رکود بازار‌ها شده و سرمایه‌گذاران تا مشخص شدن نتایج انتخابات، برای خرید اقدام نمی‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که "چرا در شرایطی که سرمایه گذاری در بازار سهام و خودرو و ارز و... چشم انداز مثبتی ندارد، بازار اوراق بدهی نه تنها جذاب نشده، بلکه با کاهش تقاضا هم مواجه شده است؟ " گفت: سرمایه گذاران بازار اوراق بدهی یا اشخاصی هستند که کسب و کارشان، معامله اوراق است و یا صندوق‌های سرمایه گذاری هستند که باید بخشی از منابع خود را صرف خرید اوراق کنند. در نظر داشته باشید که بانک مرکزی از ابتدای مهرماه، سپرده قانونی بانک‌ها را افزایش داده و با افزایش سپرده قانونی بانک ها، احتمالا نرخ سود سپرده‌های بانکی هم تغییر خواهد کرد و نرخ سود سپرده‌های بلندمدت به ۲۱ درصد خواهد رسید. با چنین احتمالی، دیگر اوراق ۱۸ تا ۱۹ درصدی که عمدتا بازارگردان هم ندارند، جذابیت ندارد. از این رو، کاهش تقاضای اوراق بدهی هم توجیه پذیر است.

کاش دشمن حمله کند.
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
ننگ و مرگ و نفرین بر این دزدان حکومتی دولتی که پس انداز 30 سال کار و زخمت ما رو یکماهه خوردن.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
تنها راه برا حقیقی های سهام دار تشکیل گروه های مجازی برا حمایت از سهام خودشونه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سوددهی

سوددهی "وپاسار" آغاز شد

بانک پاسارگاد برنامه پرداخت سود به سهامداران را اعلام کرد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده

مجمع عمومی فوق العاده شرکت غلتک سازان سپاهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه ما در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ برگزار می‌شود.

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.