تعداد بازدید : ۵۱۳۱
کد خبر : ۲۲۹۷۷۱
سود ۱.۳۹۳ ریالی به ازای هر سهم در دوره ۹ ماهه؛
۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
قیمت فعلی سهام شرکت در حدود ۶۳ هزار ریال بوده و با فرض کسب سود ۲.۰۰۰ ریالی تا پایان سال به ازای هر سهم، شاهد نسبت قیمت به درآمد بیش از ۳۰ واحدی هستیم.

عدم تناسب جدی قیمت با سودآوری

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت سیمان آرتا اردبیل در دوره ۹ ماهه منتهی به پایان شهریور ماه سال جاری و بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده موفق به کسب سود خالص ۶۶۹ میلیارد ریالی و معادل ۱.۳۹۳ ریال به ازای هر سهم شده است. 

عدم تناسب جدی قیمت با سودآوری

این میزان سودآوری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۵۶ درصدی را نشان می‌دهد. با این حال و علیرغم رشد محسوس سودآوری، شاهد عدم تناسب جدی سودآوری و قیمت سهام این شرکت هستیم.

قیمت فعلی سهام شرکت در حدود ۶۳ هزار ریال بوده و با فرض کسب سود ۲.۰۰۰ ریالی تا پایان سال به ازای هر سهم، شاهد نسبت قیمت به درآمد بیش از ۳۰ واحدی هستیم.

این در حالی است که نسبت قیمت به درآمد در اقتصاد کشور‌های با نرخ تورم بالا همچون کشورمان، نمی‌تواند بیشتر از ۶ یا ۷ واحد باشد و این موضوع می‌تواند سهامداران سیمان آرتا اردبیل را با ریسک کاهش جدی قیمت مواجه سازد.

درآمد‌های عملیاتی شرکت در دوره ۹ ماهه به مبلغ یک هزار و ۶۷۸ میلیارد ریال محقق شده که ۷۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

مقادیر فروش شرکت شامل سیمان و کلینکر در این دوره زمانی به ۸۱۲ هزار تن رسیده که ۳۰ درصد بیشتر از دوره ۹ ماهه سال گذشته است. متوسط نرخ فروش نیز در این مدت ۳۲ درصد افزایش داشته که متوسط نرخ فروش هر تن سیمان داخلی به عنوان محصول اصلی شرکت ۲ میلیون و ۸۰ هزار ریال بوده است.

این نرخ در آخرین گزارش عملکرد ماهیانه شرکت در شهریور ماه برای محصول سیمان پاکتی معادل ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار ریال و برای محصول سیمان داخلی معادل ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار ریال بوده است.

در نمودار زیر اقلام اصلی صورت سود و زیان سیمان آرتا اردبیل در سه فصل گذشته به صورت مقایسه‌ای ارائه شده است.

همان گونه که در نمودار نیز مشاهده می‌شود، این شرکت در سه ماهه دوم عملکرد بهتری را در مقایسه با سه ماهه اول و سوم سال مالی ثبت کرده است.

عدم تناسب جدی قیمت با سودآوری

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تملت" دست به جیب می شود

شرکت تامین سرمایه بانک ملت از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
زمان برگزاری مجمع

زمان برگزاری مجمع "دکیمی" تعیین شد

مجمع عمومی عادی شرکت صنعتی کیمیدارو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۳ برگزار خواهد شد.

"غپینو" آماده مجمع می‌شود

مجمع عمومی شرکت صنعتی پارس مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ برگزار می‌شود.
تطابق اساسنامه

تطابق اساسنامه "سرچشمه" در مجمع

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: