تعداد بازدید : ۸۱۴۴
کد خبر : ۲۳۳۵۸۶
مدیرعامل کارگزاری راهبرد سرمایه گذاری ایران سهام در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
"بازارگردانی" آنطور که انتظار فعالان بازار سرمایه بود، نتیجه بخش نبوده و معتقدم انتقاداتی که به رفتار بازارگردان ها مطرح شده، کاملا به جا بوده است.

سهم هایی که ردّی از بازارگردان ندارند!

به گزارش بورس نیوز، عملکرد بازارگردان ها با انتقادات فراوانی مواجه است. بسیاری از فعالان بازار سرمایه گله دارند که بازارگردان ها بیش از آنکه به بهبود روند سهم کمک کنند، موجب نوسان سهم ها شده اند. از این رو این روزها بسیاری از سهامداران درخواست افشای ریز معاملات بازارگردان ها را مطرح می کنند. این در حالی است که مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار ادعا دارند بازارگردانی اکثر نمادها در حال انجام است.

حمید علیخانی مدیرعامل کارگزاری راهبرد سرمایه گذاری ایران سهام در گفت‌و‌گو با بورس نیوز در خصوص بازارگردانی‌ها بیان کرد: به نظر می‌رسد بازارگردانی در بازار سرمایه ما هنوز به معنای واقعی اجرا نمی‌شود. باوجود الزام شرکت‌ها به بازارگردانی سهم‌ها، کماکان سهم‌هایی هستند که اثری از حضور بازارگردان در آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: وقتی سهمی برای چندین روز پیاپی، خیلی کمتر از حجم‌مبنا معامله می‌شود و چه در سمت تقاضا و چه در سمت عرضه، نشانی از فعالیت بازارگردان در آن‌ها نیست، بازارگردانی چه مفهومی دارد؟

وی با اشاره به یک مثال در رابطه با ضعف‌های بازارگردانی گفت: برای مثال نماد "کتوکا" ازجمله نماد‌هایی است که هیچ رد و نشانی از حضور بازارگردان در سهم وجود ندارد. بیش از ۲۰ روز از بازگشایی این سهم بعد از افزایش سرمایه می‌گذرد و هنوز حجم‌مبنا پر نشده است! یا عملکرد بازارگردان سهم ایراد دارد یا حجم‌مبنای این سهم به‌درستی محاسبه نشده که حرکت این سهم، این‌قدر کند است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: "بازارگردانی" آن‌طور که انتظار فعالان بازار سرمایه بود، نتیجه‌بخش نبوده و معتقدم انتقاداتی که به رفتار بازارگردان‌ها مطرح‌شده، کاملاً به‌جا بوده است.

علیخانی ضمن تأکید بر ضرورت افشای ریز معاملات بازارگردان‌ها اظهار کرد: بازار سرمایه، شفاف‌ترین بازار است و توقع سهامداران مبنی بر افشای ریز معاملات بازارگردان‌ها در راستای افزایش شفافیت این بازار منطقی است.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
کاملا درست هست اگر عمل بازارگردانها واقعا درست هست چرا ریز معاملاتشان ارائه نشود حتما کاسه ای زیر نیم کاسه هست سود بازارگردانها نوسانی هست که از سهامداران بیچاره مثل ما گرفته
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
رابطه تیم مدیریتی فعلی بورس و شفافیت به مانند رابطه جن و بسم الله است. هرگز با انتشار ریز معاملات این به اصطلاح بازارگردانها موافقت نخواهند کرد.
Mehran
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
حجم مبنا، دامنه نوسان و بازارگردانی، بدترین تصمیمات ممکنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
واقعا به این چیزهایی که میگید خودتون اعتماد دارین؟پالایش یکم نابود شد حداقل باید یکماه مثبت بخوره تا ضرر سهامدارا جبران شه نشستین اون بالا هی براخودتون میبرین ومیدوزین ونمیدونین اندک سرمایه مردم ونابود کردید ودوباره دم از بورس میزنید ما که زورمون به شما نمیرسه ایشا...خدا ازتون نگذره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
اعتماد که ازبین بره مثل آب ریخته روی زمینه
باران پول مردم که یک حرکت تاریخی بود ، کفران نعمت شد
خسرو
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
امیدوارم هر کی به این شکل یعنی بازار گردانی پول من و خانواده م رو خورد ، آتیش به زندگیش بره
پاسخ ها
saman
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
باید بیای آتیش بزنیم باهم، با دعا که آتیش نمیگیره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
خیلی شفافه بازار سرمایه عین آب زلاله میشه شنا کرد ولی غرق میشه چون باتلاقه نه آب شفاف
حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
این بیشرفها .............................. باید ......................شوند تف بر صورت .............
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
به نظرم نگید بازگردان بگید نوسانگیرهای که مجوز قانونی دارند و با نوسانگیریی کسب سود میکنند و نوسانگیر در این حد مشخص است منجر به رشد سهم که نمیشه چون روزانه نوسانگیریی میکنند بلکه باعث ترس و افزایش عرضه و زیان کسانی که توی یک سهم سهامداری کردند شده است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
وقتی وزیر فناوری واطلاعات مملک در کوه مشغول پشتک زدن روی بچه هاشه وپایش آسیب میبینه دیگه وضعیت مملک مشخصه !!! ضمنا امید داره که در آینده مستاجر پاستور هم بشه !!!
saman
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
.................. به اون روحانی و قالیباف .................... که از خون ما تغذیه میکنن.
لعنت به .......................... همشون ............و ................و ......................
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: