تعداد بازدید : ۶۵۵۱
کد خبر : ۲۳۳۷۸۴
"از هر سهمی بیشتر زیان ساخت، بیشتر بخر"
۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۴
افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌هایی که در دو سال گذشته به تیتر یک بازار سرمایه مبدل شده، به یکی از اصلی‌ترین پایه‌های افزایش حباب‌گونه قیمت سهام این روز‌های سهام ریز و درشت بازار سرمایه است.

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس نیوز، در شرایطی که بیش از ۲۰ روز از بسته بودن نماد "چکارن" به دلیل عدم رفع ابهامات در اطلاعات منتشر شده می‌گذرد، صورت‌های مالی ۶‌ماهه حسابرسی شده این شرکت حاکی از تحقق زیانی قابل توجه است.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌هایی که در دو سال گذشته به تیتر یک بازار سرمایه مبدل شده، به یکی از اصلی‌ترین پایه‌های افزایش حباب‌گونه قیمت سهام این روز‌های سهام ریز و درشت بازار سرمایه است.

افزایش سرمایه‌ها، به شرکت‌ها کمک می‌کند!

با این حال سوال اینجاست که آیا این افزایش سرمایه‌ها توانسته به روند سودآوری شرکت‌ها کمکی کند و یا خیر؟ سوالی که به راحتی می‌توان پاسخش را در صورت‌های مالی شرکت کارتن ایران مشاهده کرد.

اینکه چگونه و با چه استدلالی سهامداران این شرکت حتی قیمت‌هایی بیش از ۱۳.۰۰۰ تومانی را بابت خرید هر سهم پرداخته اند، سوالی است که پاسخ آن را می‌بایست مرتبط با ورود طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران کم‌دانش در بازار سرمایه دانست.

خبری از سودهای سال ۹۸ نیست

علی‌رغم آنکه شاهد افزایش چشمگیر نرخ‌های فروش محصولات این شرکت در ۶‌ماهه نخست سال در مقایسه با سال مالی گذشته بودیم، کاهش محسوس تناژ فروش این شرکت از جمله دلایل کاهش درآمدهاست.

ظاهرا بر خلاف صورت‌های مالی سال ۱۳۹۸ این شرکت نیز خبری از شناسایی سود‌هایی غیرعملیاتی از محل خریدوفروش سهام نیست تا مدیران این شرکت نه تنها در تولید موفق نباشند بلکه در «بازی‌با‌سهام» نیز عملکرد مناسبی را به نمایش نگذارند.

جالب آنکه این شرکت از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس بوده و می‌توان گفت که «رشد بدون توجیه سهم» و البته رشد‌های غیرمنطق قیمت سهام، دیگر منحصر به بازار‌های فرابورس و پایه نیست و متاسفانه دیر یا زود شاهد سوخت شدن سرمایه بسیاری از سرمایه‌گذاران سهام شرکت‌های بی‌کیفیت خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

"چکارن" ۵۰۰۰ تن کاغذ خرید

بورس‌نیوز رسانه تخصصی بازارسرمایه در راستای شفافیت هرچه بیشتر و روشن‌شدن مسیر سرمایه‌گذاری سهامداران "چکارن"، آمادگی درج پاسخ "شرکت کارتن ایران" را دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
پرداخت سود

پرداخت سود "مداران" از ابتدای شهریورماه

شرکت داده پردازی ایران از زمان پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
تقسیم سود ۳۱۵ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۳۱۵ تومانی در مجمع "سبجنو"

مجمع عمومی شرکت سیمان بجنورد در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ برگزار شد.

"وسکرد" آماده برگزاری مجمع می‌شود

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت سرمایه گذاری استان کردستان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ برگزار خواهد شد.

"کخاک" به مجمع رفت

مجمع عمومی شرکت صنایع خاک چینی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: