کد خبر : ۲۳۵۰۶۶
یک حقوقدان بازار سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
برای تعبیه نظر سهامداران خرد و حقیقی در انتخاب رئیس سازمان ما قطعا نیازمند اصلاح مقررات و قوانین بازار سرمایه هستیم؛ و قبل از اصلاح این قوانین، نیازمند تشکیل کانون سهامداران حقیقی هستیم تا این کانون حداقل دو عضو در شورای عالی بورس داشته باشد.

جای خالی نماینده سهامداران خرد و حقیقی در شورای عالی بورس

باوجود حضور پرتعداد سهامداران خرد و حقیقی در بازار سرمایه، این گروه سهمی در تصمیمات مهم بازار ازجمله انتخاب رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ندارند.

حمید اسدی حقوقدان بازار سرمایه و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: طبق قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه ۱۳۸۴، ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار توسط شورای عالی بورس و در دو مرحله (پیشنهاد و انتخاب) اتفاق می‌افتد. متن قانون صراحت دارد که ریاست سازمان بورس به پیشنهاد و تصویب اعضای شورای عالی بورس تعیین شود.

وی ادامه داد: پس مرحله پیشنهاد را از مرحله تصویب تفکیک کرده و درواقع یک انتخاب دومرحله‌ای را پیش‌بینی کرده اما؛ متأسفانه از ظرفیت‌های قانونی قانون بازارسرمایه در سال‌های اخیر، کمتر استفاده کرده‌ایم.

اسدی افزود: اعضای شورای عالی بورس می‌توانند مرحله پیشنهاد را در یک جلسه و مرحله تصویب را در جلسه دیگری انجام دهند و در مورد تعیین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اظهارنظر و تصمیم‌گیری داشته باشند و این، اولین نکته‌ای است که مغفول مانده است.

این حقوقدان بازارسرمایه تاکید کرد: سازمان بورس از سال ۱۳۸۴ تاکنون، ۵ رئیس به خود دیده که با پیشنهاد و تصویب شورای عالی بورس انتخاب‌شده‌اند، اما خوب طبیعتاً نظر وزیر اقتصاد در شورای عالی بورس بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و دلیل اینکه نظر وزیر اقتصاد در شورای عالی بورس مهم هست، یک مبنای نسبتاً قانونی دارد و آن مبنا هم این است که قانون بازار اوراق بهادار، وزیر اقتصاد را رئیس شورای عالی بورس می‌داند و مصوبات این شورا باید به تائید وزیر برسد؛ لذا طبیعتاً نظر وزیر اقتصاد در شورا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اسدی ضمن تأکید بر جای خالی نماینده سهامداران خرد و حقیقی در تصمیم‌گیری‌های شورای عالی بورس گفت: در حال حاضر با خلع نقش سهامداران خرد و حقیقی بازار سرمایه در انتخاب رئیس سازمان بورس مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: در این مورد، بسیاری از فعالان بازار سرمایه این‌طور استنباط می‌کنند که نماینده کانون کارگزاران و کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری (که یک نماینده در شورای عالی بورس دارند) بازتاب‌دهنده نظر سهامداران خرد نیز هست و این نماینده، نظرات سهامداران خرد را هم اعلام می‌کند؛ که درواقع این‌طور نیست.

اسدی با اشاره به جایگاه اعضای شورا، تصریح کرد: هر یک از اعضای شورای عالی بورس، جایگاه خاص خود را دارند و به همین دلیل هم ممکن نگاه‌های متفاوتی به تصمیم‌گیری‌ها داشته باشند. برای تعبیه نظر سهامداران خرد و حقیقی در انتخاب رئیس سازمان ما قطعاً نیازمند اصلاح مقررات و قوانین بازار سرمایه هستیم؛ چراکه این مسئله در قالب دستورالعمل و آیین‌نامه‌های فعلی نمی‌گنجد و قبل از اصلاح این قوانین، نیازمند تشکیل کانون سهامداران حقیقی هستیم تا این کانون حداقل دو عضو در شورای عالی بورس داشته باشد. با شرایط و قوانین فعلی، نمی‌توان نظر سهامداران خرد و حقیقی را در انتخاب رئیس سازمان بورس دخیل کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "تمحرکه" دور هم جمع می شوند

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت ماشین سازی نیرو محرکه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۳ برگزار می‌شود.
پرداخت سود

پرداخت سود "چفیبر" از نخستین ماه زمستان

شرکت تولید فیبر ایران از زمان پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "کفرا" به گوش می رسد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت فرآورده‌های نسوز ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ برگزار می‌شود.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "فسا" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی فسا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.