کد خبر : ۲۳۵۰۶۶
یک حقوقدان بازار سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
برای تعبیه نظر سهامداران خرد و حقیقی در انتخاب رئیس سازمان ما قطعا نیازمند اصلاح مقررات و قوانین بازار سرمایه هستیم؛ و قبل از اصلاح این قوانین، نیازمند تشکیل کانون سهامداران حقیقی هستیم تا این کانون حداقل دو عضو در شورای عالی بورس داشته باشد.

جای خالی نماینده سهامداران خرد و حقیقی در شورای عالی بورس

باوجود حضور پرتعداد سهامداران خرد و حقیقی در بازار سرمایه، این گروه سهمی در تصمیمات مهم بازار ازجمله انتخاب رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ندارند.

حمید اسدی حقوقدان بازار سرمایه و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: طبق قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه ۱۳۸۴، ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار توسط شورای عالی بورس و در دو مرحله (پیشنهاد و انتخاب) اتفاق می‌افتد. متن قانون صراحت دارد که ریاست سازمان بورس به پیشنهاد و تصویب اعضای شورای عالی بورس تعیین شود.

وی ادامه داد: پس مرحله پیشنهاد را از مرحله تصویب تفکیک کرده و درواقع یک انتخاب دومرحله‌ای را پیش‌بینی کرده اما؛ متأسفانه از ظرفیت‌های قانونی قانون بازارسرمایه در سال‌های اخیر، کمتر استفاده کرده‌ایم.

اسدی افزود: اعضای شورای عالی بورس می‌توانند مرحله پیشنهاد را در یک جلسه و مرحله تصویب را در جلسه دیگری انجام دهند و در مورد تعیین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اظهارنظر و تصمیم‌گیری داشته باشند و این، اولین نکته‌ای است که مغفول مانده است.

این حقوقدان بازارسرمایه تاکید کرد: سازمان بورس از سال ۱۳۸۴ تاکنون، ۵ رئیس به خود دیده که با پیشنهاد و تصویب شورای عالی بورس انتخاب‌شده‌اند، اما خوب طبیعتاً نظر وزیر اقتصاد در شورای عالی بورس بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و دلیل اینکه نظر وزیر اقتصاد در شورای عالی بورس مهم هست، یک مبنای نسبتاً قانونی دارد و آن مبنا هم این است که قانون بازار اوراق بهادار، وزیر اقتصاد را رئیس شورای عالی بورس می‌داند و مصوبات این شورا باید به تائید وزیر برسد؛ لذا طبیعتاً نظر وزیر اقتصاد در شورا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اسدی ضمن تأکید بر جای خالی نماینده سهامداران خرد و حقیقی در تصمیم‌گیری‌های شورای عالی بورس گفت: در حال حاضر با خلع نقش سهامداران خرد و حقیقی بازار سرمایه در انتخاب رئیس سازمان بورس مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: در این مورد، بسیاری از فعالان بازار سرمایه این‌طور استنباط می‌کنند که نماینده کانون کارگزاران و کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری (که یک نماینده در شورای عالی بورس دارند) بازتاب‌دهنده نظر سهامداران خرد نیز هست و این نماینده، نظرات سهامداران خرد را هم اعلام می‌کند؛ که درواقع این‌طور نیست.

اسدی با اشاره به جایگاه اعضای شورا، تصریح کرد: هر یک از اعضای شورای عالی بورس، جایگاه خاص خود را دارند و به همین دلیل هم ممکن نگاه‌های متفاوتی به تصمیم‌گیری‌ها داشته باشند. برای تعبیه نظر سهامداران خرد و حقیقی در انتخاب رئیس سازمان ما قطعاً نیازمند اصلاح مقررات و قوانین بازار سرمایه هستیم؛ چراکه این مسئله در قالب دستورالعمل و آیین‌نامه‌های فعلی نمی‌گنجد و قبل از اصلاح این قوانین، نیازمند تشکیل کانون سهامداران حقیقی هستیم تا این کانون حداقل دو عضو در شورای عالی بورس داشته باشد. با شرایط و قوانین فعلی، نمی‌توان نظر سهامداران خرد و حقیقی را در انتخاب رئیس سازمان بورس دخیل کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
برگزاری مجمع

برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های سیمان شرق در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۳ برگزار خواهد شد.

" کهمدا " در مجمع ۴۰۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت شیشه همدان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ برگزار شد.

" ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۸ برگزار خواهد شد.
مجمع

مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی فن آوران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: