تعداد بازدید : ۳۰۵۰
کد خبر : ۲۳۵۰۸۸
بورس‌نیوز افزایش نرخ حامل‌های انرژی و کاهش مالیات بر درآمد شرکت‌ها را بررسی کرد؛
۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق در جلسه‌های بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌های تولیدی از ۲۵‌درصد به ۲۰‌درصد کاهش خواهد یافت و به عبارتی شاهد کاهش ۲۰‌درصدی مالیات بر درآمد شرکت‌های تولیدی در سال آینده خواهیم بود.

شرکت های فولادی+بورس نیوز

به گزارش گروه تحقق و مطالعات بورس نیوز، بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق در جلسه‌های بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌های تولیدی از ۲۵‌درصد به ۲۰‌درصد کاهش خواهد یافت و به عبارتی شاهد کاهش ۲۰‌درصدی مالیات بر درآمد شرکت‌های تولیدی در سال آینده خواهیم بود.

همچنین بر اساس مصوبه دیگر این کمیسیون نرخ حامل‌های انرژی صنایع در بخش‌های مختلف به ضریبی از نرخ خوراک گاز واحد‌های پتروشیمی افزایش خواهد یافت که در صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، فلزات و کانه‌های فلزی این ضریب معادل ۵۰ درصد نرخ خوراک گاز خواهد بود. همچنین در مصوبه‌ای مشابه، نرخ برق واحد‌های صنعتی در سال آینده افزایش خواهد یافت.

در این گزارش به بررسی اثرات مالی این دو مصوبه بر سودآوری شرکت‌های گروه فلزات اساسی و کانه‌های فلزی خواهیم پرداخت. در خصوص این گزارش ذکر نکات زیر ضروری است:

۱- در این گزارش در دو سناریو فرض شده که نرخ حامل‌های انرژی در سال آینده به‌طور متوسط به ترتیب ۱۰۰ و ۱۵۰‌درصد افزایش یابد. نرخ مالیات بر درآمد نیز در هر دو سناریو ۲۰ درصد کمتر از سال ۱۳۹۹ لحاظ می‌شود.

۲- محاسبه اثرات تغییر سود خالص شرکت‌ها بر اساس دو فرض بالا بر اساس صورت‌های مالی منتهی به پایان شهریورماه سال جاری منظور شده است.

۳- تغییرات سایر عوامل در سودآوری شرکت‌ها جمله تغییر سود تسعیر ارز، تغییر نرخ فروش محصولات شرکت‌ها، تغییر سود سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر و مواردی ازاین‌دست در این گزارش لحاظ نشده و صرفاً تغییرات در دو بخش هزینه حامل‌های انرژی و تغییر نرخ مالیات مبنای محاسبات قرارگرفته است.

در جدول زیر اثرات تغییرات دو عامل زیر در دو سناریو ارائه‌شده است. سناریوی اول برحسب لحاظ کردن رشد متوسط ۱۰۰‌درصدی هزینه حامل‌های انرژی محاسبه‌شده و در سناریوی دوم، متوسط افزایش نرخ حامل‌های انرژی ۱۵۰‌درصد نسبت به سال جاری لحاظ شده است.

در هر دو سناریو نیز، نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌ها با ۲۰ درصد کاهش نسبت به صورت‌های مالی منتهی به پایان شهریورماه سال جاری لحاظ شده است.

همان‌گونه که در جدول نیز مشاهده می‌شود، شرکت‌های فولاد امیرکبیر کاشان و گهر زمین تنها شرکت‌هایی هستند این مصوبات منجر به رشد اندک سودآوری آن‌ها خواهد شد و هیچ اثر منفی‌ای از این مصوبه‌ها نخواهند داشت. از سوی دیگر شرکت ذوب‌آهن اصفهان بیشترین اثر منفی را از این مصوبات خواهد داشت و در سناریوی دوم و با فرض ثبات سایر شرایط تا ۳۰ درصد کاهش سودآوری را تجربه خواهد کرد. شرکت‌های آلومینیوم ایران و فولاد ارفع نیز دو شرکت دیگری هستند که اثرات منفی بیشتری را نسبت به سایر شرکت‌های موردبررسی در این بخش خواهند داشت.

تاثیر نرخ حامل های انرژی بر فلزی ها + بورس نیوز

بیشتر بخوانید:

بررسی اثرات ملی دو مصوبه کمیسیون تلفیق بر سودآوری شرکت‌های گروه پتروشیمی و پالایشگاهی

محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
با توجه به اخبار عمدتا" منفی بورس نیوز ، بنظرم گردانندگان این سایت نقد هستند !!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
باسواد جان تحليل گر كاشف مچ بگير يعني بياد دروغ يگه ؟ اصلا بگه اين اقزايش نرخ ها سود شركتها رو زياد ميكنه خوبه؟اوكي ميشي؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
ذوب و فایرا چقدر بد میشن
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"زمگسا" در فکر تغییر هیات مدیره

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال در تاریخ ۴۰۰/۰۱/۱۸ برگزار خواهد شد.
سود ۶۰۰ ریالی

سود ۶۰۰ ریالی "سنوین" نصیب سهامداران

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری اقتصاد نوین در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ برگزار شد.

"شصفها" گرد هم می‌آیند

شرکت پتروشیمی اصفهان در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ مجمع عمومی برگزار خواهد کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: