تعداد بازدید : ۵۴۱۳
کد خبر : ۲۳۵۶۳۲
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز:
۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
کارشناس بازار سرمایه گفت: اجرای دامنه نامتقارن برای مقطع فعلی تصمیم مناسبی است، اما نمی‌تواند به عنوان یک راهکار بلندمدت از آن بهره برد بلکه باید به سرعت برای آن چاره‌ای اندیشید که فرمولیزه شود.

دامنه نامتقارن در بلندمدت کارایی ندارد

ولید هلالات در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: تغییر دامنه نوسان نباید هر بار با جلسه صورت بگیرد بلکه باید پویایی لازم را داشته و فرمولیزه شده و در آینده بر اساس فرمول پیش برود.

کارشناس بازار سرمایه افزود: زمانی که دامنه نوسان کاهش یابد، نقدشوندگی بازار پایین خواهد آمد و زمانی که دامنه افزایش یابد، بازار نقدشونده‌تر خواهد شد و صف خرید و فروش تشکیل نمی‌شود.

وی گفت: زمانی که دامنه نوسان افزایش می‌یابد، هیجان به سرعت اثر می‌گذارد و نوسانات بزرگ اتفاق می‌افتد اما در زمان کاهش دامنه نوسان، واکنش بازار فرسایشی می‌شود و واکنش زمانبر خواهد شد.

هلالات با بیان اینکه باید بررسی کرد مشکل فعلی بازار چیست، بیان کرد: اگر مشکل بازار نقدشوندگی بود باید دامنه نوسان افزایش می‌یافت، اما مشکل نقدشوندگی بازار نیست بلکه در یک فضای هیجانی قرار دارد و برای عبور از آن نیازمند زمان است.

کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: هنگامی که بازار نیازمند زمان است باید روند حرکتی بازار را مدیریت و دامنه آن را کوچک و کوچک‌تر کرد، بنابراین کاهش دامنه نوسان فرصتی به سهامداران می‌دهد تا تصمیم بهتری بگیرد.

وی گفت: اجرای دامنه نامتقارن برای مقطع فعلی تصمیم مناسبی است، اما نمی‌تواند به عنوان یک راهکار بلندمدت از آن بهره برد بلکه باید به سرعت برای آن چاره‌ای اندیشید که فرمولیزه شود.

هلالات درباره وضعیت بازار طی روز‌های گذشته گفت: در حال حاضر به جز یک روز، وضعیت خوبی نداشت به همین دلیل نمی‌توان گفت دامنه نوسان توانسته اثر مثبت بگذارد، بازار در شرایط فعلی نیازمند حمایت است.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اگر این سازوکار برای بلندمدت بخواهد ادامه داشته باشد قطعا باگ خواهد داشت و به نفع برخی افراد همچون نوسانگیران می‌شود مگر اینکه دامنه نوسان حذف شود.

وی افزود: این موضوع نباید باقی بماند و به یک رویه تبدیل شود بلکه پس از مدت کوتاهی باید لغو شود.

هلالات درباره حذف دامنه نوسان بیان کرد: دامنه نوسان در همه جای دنیا وجود دارد، اما بر اساس میانگین معاملات عادی یک سهام است، بنابراین دامنه نوسان در بازار سرمایه ما باید ضریبی از نوسانات متوسط سهم باشد.

بیشتر بخوانید:

رشد شاخص ناشی از جو روانی است

گنیا
Netherlands
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
مشکل فعلی بازار نقدینگی که توسط،دولت اعوان انصارش خارج شده ،که کسی هم توان برگشت راندارد ،این نسخه های نخ نما شیره مالیدن ، خریدن زمان برای سرخوردگی ،بی اعتماد ی سهامداران خرد که وعده وعید سیا نت ازسرمایه شان به طناب پوسیده دولت پناه بردند،،،
گنیا
Netherlands
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
مشکل فعلی بازار نقدینگی که توسط،دولت اعوان انصارش خارج شده ،که کسی هم توان برگشت راندارد ،این نسخه های نخ نما شیره مالیدن ، خریدن زمان برای سرخوردگی ،بی اعتماد ی سهامداران خرد که وعده وعید سیا نت ازسرمایه شان به طناب پوسیده دولت پناه بردند،،،
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
در بورس کدوم کشور توسعه یافته و یا در حال توسعه ای دامنه نوسان وجود داره ؟
چرا مثال نمیزنی تا همه یاد بگیریم کدوم کشوری محدودیت دامنه نوسان داره ؟
یعنی منافع حقیر فردی و گروهی یک عده که از وجود صف منتفع میشوند باید به منافع عموم سهامداران ترجیح داده بشه ؟
شرم نمیکنید ؟
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
تازه بعد از ۲۵ سال میگن نمی دونیم حدف کنیم یا نه قربون عقل اخر مسلمونو
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
مشکل اصلی بازار بی اعتمادی سهام داران خرد توسط دولت ودخالتهایی که باعث رشد شارپی ودرنهایت ریزش شدید بازار وخارج کردن نقدینگی از بازار شد
علی کرمیان
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
اگرگرایش بازاربه سمت مثبت باشه این طرح خوبی است اگرغیرازاین باشه این طرح جواب نمی دهدومعاملات روزانه راکم می کندالبته برای ثبات بازار عالی است
مرضیه
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
اونقدر ریزش ابشاری راه انداختن تا اینکه هم وضعیت بورس رو خراب کردن هم وضعیت اقتصاد رو تنها را درست کردن بازار سرمایه حذف دامنه نوسان میباشد
یه مال باخته
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
عزیزم دیدی بورس نسبت به خبر دامنه نوسان مثبت شده و قراره این هفته مثبت بشه دارین می سوزین که نمی تونین نوسان ده درصدی بگیرین پس دارین تو دل مردمو خالی میکنین بازار منفی شه من براتون یه پیشنهاد دارم که نسوزین یه پماد بزنین تا نسوزین .............
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
بله اجرای ناقص دامنه نوسان ممکن است باز همان اشو همان واسه شود البته رییس بورس تصمیم کاملادرستی گرفتن و شکی نیست و فرمودن در اینده تغییرات دیگری هم خواهیم داشت که به احتمال قوی حذف دامنه نوسان برای همیشه است بورس هم کم کم با تغییر دامنه 6 و 3 اب دیده میشود و اماده حذف برای مرحله بعدی میشود که به اعتقاد کارشناسان حذف نشدن دامنه در طول چندین سال کار اشتباهی بوده و بسیار دیر اقدام و بررسی شده و بازار را بسیار عقب نگهداشته و می توانستم زودتر و سالیان قبل دامنه را حذف کنیم شاهد این مشکلات در بورس و چاقو به استخوان ها در بازار و اچمز نمی ماندیم باید زودتر یکبار برای همیشه بازار را جراحی کنیم و زمان نقاهتش را طی کند و کم کم در جاده اصلی و درست خودش قرار بگیرد برای همیشه از قیمتهای دستوری و صف و غیره فاصله بگیریم به امید حذف کامل دامنه نوسان در اینده
حسینی - آبدانان
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
همزمان با حذف دامنه نوسان باید حجم مبنای اکثر نمادها نیز افزایش یابد تا افراد خاص و معدودی نتوانند تعیین کننده ی قیمت سهم مطابق میل و خواسته خود باشند!
Diako
Denmark
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
از کی تا حالا دامنه نوسان کم بشه نوسانگیری بیشتر میشه
اتفاقا وقتی دامنه نوسان بالا بره خیلیا برای نوسانگیر های یکی دو روزه دندان تیز میکنن
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "تشتاد" با هم دیدار می‌کنند

مجمع عمومی شرکت صنایع تولیدی اشتاد ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۸ برگزار می شود.

"فافزا" سهامداران رابه مجمع فراخواند

مجمع عمومی شرکت فولاد افزا سپاهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۰ برگزار می شود.
سهامداران

سهامداران "ساوه" گرد هم آمدند

مجمع عمومی شرکت سیمان ساوه در تاریخ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ برگزار شد.
مجمع

مجمع "زملارد" ۷۵۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: